Klavyede Küçük Eşittir (≤) İşareti Nasıl Yapılır ?

Klavyede küçük eşittir işareti nasıl yazılır ? Klavyeden küçük eşittir işareti (≤) nasıl yapılır ? Bu yazımızda sizlere klavyeden küçük eşittir işaretinin nasıl yapıldığını anlattık. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Bu tuşların çoğunluğu harf ve rakamlardan oluşmaktadır. Geriye kalan tuşlar ise fonksiyonel ve sembol tuşlarıdır. Bilgisayar klavyeleri üzeride yer alan işaret ve semboller tek üzerindeki tuş vasıtasıyla ya da bazı 2’li ya da 3’lü tuş kombinasyonları ile yine basit bir şekilde oluşturulabilmektedir.

Klavyeler üzerinde yer almayıp yinede klavye üzerinden yapacağımız bazı değişik tuş kombinasyonları ile de oluşturabileceğimiz yüzlerce işaret ve sembol bulunmaktadır.

Windows kullanıcılarına günümüzde en çok kullanılan ve kullanımına ara sıra ihtiyaç duyulan bir çok sembolün ve işaretin belirli kısayol tuşları ile oluşturulmasına imkan tanıyor. Ancak bu yazımızın ana başlığı olan klavyeden küçük eşittir işareti klavyeden ne yazık ki kısayol ya da belirli tuş kombinasyonları ile yapılamıyor.

Klavyeden tuş kombinasyonu ile küçük eşittir işaretinin oluşturulması ne yazık ki mümkün değil.

Küçük eşittir işaretini kullanmak ya da oluşturmak istediğimiz içeriğe eklemek için farklı yollara yönelmeniz gerekiyor. Bu yolları ise sizler için aşağıda sıraladık. Bilgisayarda küçük eşittir işaretini oluşturmak için uygulayabileceğiniz farklı 2 yolu aşağıda sizlere belirttik.

İşte bilgisayarda küçük eşittir işareti ( ≤ ) nasıl yapılır ? 

1. YOL :  Kopyala-Yapıştır metodu ile küçük eşittir işaretini kullanma!

Küçük eşittir işaretinin kopya yapıştır metodu ile dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Bu yöntem her ne kadar oldukça sıkıntılı olsa da bu işaretin oluşturulması için elimizde bulunan 2 seçenekten biri.

İşareti şu an sadece 1 kere için kullanacaksanız hemen aşağıdan işareti kopyalayabilir, dilediğiniz yerde yapıştır yöntemi ile oluşturabilirsiniz. Ayrıca işareti bir not defteri sayfasına da kaydedebilir, dilediğiniz her an oradan da kopyalayıp, yine dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

— KÜÇÜK EŞİTTİR İŞARETİ  :     ≤

2. YOL:  Karakter eşlem tablosundan küçük eşittir işaretini kullanın !

Dilerseniz istediğiniz her an Windows’un karakter eşlem tablosundan küçük eşittir işaretini kopyalayıp yine dilediğiniz her an yapıştır metodu ile dilediğiniz içerikte oluşturabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken ihtiyaç duyduğunuz an da Windows’un karakter eşlem uygulamasını çalıştırmak. Karakter eşlem uygulamasını Windows arama kısmında aratarak açabilirsiniz.

(NOT: Dilerseniz uygulamayı Windows 10 , Windows 7 veya daha öncesi işletim sistemlerinde çalıştırmak için win+r tuşlarına basarak çalıştır penceresini açın. Bu pencereye charmap komutunu yazın ve enter tuşuna basın. Karakter eşlem tablosunu bu şekil de de açabilirsiniz.)

Karakter eşlem uygulamasını çalıştırdıktan sonra karşınıza çıkan tabloda küçük eşittir işaretini bulun. Ya da küçük ve eşittir simgesinin unicode karşılığı U+2264 dir. Bu kodu unicode’a git kısmında aratarak işareti bulun.

Ardından tabloda seçilen küçük eşittir işaretini kopyala kısmından kopyalayın. Sonrası size kalmış. İşareti dilediğiniz yere yapıştırın. İşlem bu kadar basit.

”Bu yazımızda sizlere bilgisayarda küçük eşittir işaretinin nasıl oluşturulabileceğini sizlere anlattık. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.