Klavyede Binde ‰ İşareti Nasıl Yapılır ?

Klavyeden binde ‰ işareti nasıl yapılır ? Klavyede binde ‰ işareti nasıl yazılır ? Bu yazımızda sizlere bilgisayar klavyesinden binde ‰ işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinde onlarca tuş bulunmaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan 100’ün üzerindeki tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra onlarca işaret ve sembol tuşu da bulunmaktadır.

Klavyeler üzerinde bulunan bu işaret ve sembollerin bazıları tek başlarına bir tuş ile oluşturulabilmektedir. Ancak bu işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğu bir tuş üzerinde birden fazla işaret bulunmasından dolayı, belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulabilmektedir.

Klavyeler üzerinde yer alan bu işaret ve semboller genellikle 2’li tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır. Bu tuş kombinasyonları ise; ”Shift” veya ”Alt gr” tuşlarından biri ile ilgili işaretler arasında yapılmaktadır.

Oldukça pratik olarak oluşturulabilen klavye üzerinde yer alan sembollerin yanı sıra klavyeler üzerinde yer almayan işaret ve semboller de yine klavyelerden yapılan bazı tuş kombinasyonları ile oluşturulabilmektedir.

Yani günlük hayatta ihtiyaç duyabileceğimiz bir çok işaret ve sembol Windows işletim sisteminde bilgisayar klavyelerinden pratik bir şekilde oluşturulabilmektedir. Günlük hayatta oldukça ihtiyaç duyulabilecek bu işaretlerden biri de sayısal verilerde kullanılan işaretlerdir.

Bilgisayarlarda sayısal verilerde oldukça sık kullanılan işaretler ise yüzde ve binde işaretleridir. Bu işaretler bilgisayar klavyelerinden oluşturulabilmektedir. Oldukça sık kullanılan ve ihtiyaç duyulabilen yüzde % işareti, bilgisayar klavyelerinin üzerinde yer almaktadır. Bilgisayar klavyelerinin üzerinde yer alan yüzde % işareti, binde işaretine nazaran daha pratik bir şekilde oluşturulabilmektedir.

Klavyeden yüzde % işaretini oluşturmak için; klavyeden 2’li tuş kombinasyonu uygulamanız yeterlidir. Yüzde işaretini klavyeden oluşturmak için; klavyeden ”SHİFT” tuşuna basılı tutun ve klavyelerin üst kısmında yer alan rakam tuşlarından ”5” rakamına basın. Bu ikili tuş kombinasyonu ile yüzde işareti ilgili metin içeriklerinde hemen oluşacaktır.

Klavyeden binde ‰ işareti de belirli bir tuş kombinasyonu ile oluşturulmaktadır. Ancak bu tuş kombinasyonu bir karışık ve oldukça sık kullanılmadığında unutulabilecek bir tuş kombinasyonudur. Bu sebeple de sizlere hazırlamış olduğumuz bu yazımızda sizlere klavyeden binde ‰ işaretinin hangi tuş kombinasyonu ile nasıl yapıldığını gösterdik.

Şimdi hep beraber klavyeden binde ‰ işaretinin nasıl yapıldığına aşağıdan bakalım. 

KLAVYEDE BİNDE ‰ İŞARETİ NASIL YAPILIR ? 

Klavyeden binde ‰ işareti basit bir tuş kombinasyonu ile oluşturulabilmektedir. Bu işareti aşağıda belirttiğimiz tuş kombinasyonu ile metin içeriklerinde pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Klavyede binde ‰ işareti :    ” ALT + 0137

Klavyeden binde ‰ işaretini yapmak için; klavyede sol tarafta yer alan ”ALT” tuşuna basılı tutun ve klavyede sağ kısımda yer alan sayısal tuş takımından 0-1-3-7 rakamlarına sırasıyla basın.

Bu tuş kombinasyonunun ardından binde ‰ işareti, ilgili metin içeriğinizde oluşacaktır.

İşlem bu kadar basit.

NOT: Bu tuş kombinasyonu klavyelerde sağ kısımda yer alan sayısal tuş takımında yer alan rakam tuşları ile yapılmaktadır. Klavyeler üzerinde üst kısımda sıralı bir şekilde yer alan rakam tuşları ile bu kombinasyon yapılamamaktadır. Eğer klavyeniz de bu tuş takımı bulunmuyorsa; bu tuş kombinasyonunu uygulamak için Windows ekran klavyesini çalıştırabilirsiniz ya da aşağıdaki alternatif yöntemi uygulayabilirsiniz. 

Alternatif yöntem:  Dilerseniz binde ‰ işaretini buradan kopyala-yapıştır metodunu uygulayarak dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yazımızın içerisinden binde işaretini kopyalamak ve ilgili yer yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. 

”Bu yazımızda sizlere bilgisayar klavyesinden binde ‰ işaretinin nası yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.” 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.