Klavyede +18 ? İşareti Nasıl Yapılır ? [Artı Onsekiz İşareti]

Klavyeden artı 18 ? emojisi nasıl yapılır ? Klavyede +18 ? işareti nasıl yazılır ? Klavyeden artı 18 ? işareti nasıl yapılır ? Bu yazımızda sizlere bilgisayar klavyesinden +18 işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Klavyelerdeki bu 100’ün üzerindeki tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır. Klavyelerde rakam ve harf tuşlarının haricinde ise bir çok işaret tuşu ve fonksiyonel tuşlar bulunmaktadır.

Klavyelerde bulunan işaret ve sembollerin bir kısmı tek bir tuş ile oluşturulabilmektedir. Tek bir tuş ile oluşturulamayan işaret ve semboller ise; klavyeden yapılan 2’li ya da 3’lü tuş kombinasyonları ile basit bir şekilde oluşturulabilmektedir.

Günümüz teknoloji dünyasında yüzlerce hatta binlerce işaret ve sembol bulunmaktadır. Bu işaret ve sembollerin hepsinin klavyeler üzerinde yer alması tabi ki de imkansızdır. Klavyeler üzerinde daha çok dünya da en çok kullanılan semboller ve herhangi bir metinde kullanılmaması imkansız olan noktalama işaretleri bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra yine de klavyeler üzerinde yer almayan yüzlerce sembol ve işareti de klavyeler üzerinden yine belirli tuş kombinasyonları ile oluşturabilmektedir. Her ne kadar biraz karmaşık ve pek akılda kalıcı olmayan tuş kombinasyonları olsa da yapmak istenileni bizlere vermektedir.

Klavyeler üzerinden belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulabilen bu işaretlerden biri de konumuzun ana teması olan +18  (?) işareti, bir başka deyişle emojisi’dir.

Akıllı işaretlerden biri olan +18 işareti, özellikle televizyon yayınlarında, dizi ve film içeriklerinde karşımıza oldukça sık çıkan bir sınıflandırma biçimidir. Bu işaret bizlere ilgili içeriğin 18 yaş ve üzeri için uygun olduğunu belirtmektedir.

Özellikle son zamanlarda insanları bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları sonucunda oldukça popüler olan bu işaret, bilgisayarlarda ve telefonlar da da oluşturulabilmektedir.

+18 EMOJİSİ ?, Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlarda (iPhone) cihazların klavyelerinde emoji kısmında yer almaktadır. Bu kısımdan bu işarete dokunularak ilgili metinlere eklenebilir.

BİLGİSAYARDA +18 İŞARETİ (?) NASIL YAPILIR ? 

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda bu işaret oluşturulabilmektedir. Bilgisayarınızın klavyesinde yapacağınız belirli tuş kombinasyonu ile bu işareti ilgili metinlere basit bir şekilde yazabilirsiniz.

? Artı 18 işareti :    ” ALT + 0128286  ”  Tuş kombinasyonu ile oluşturulmaktadır.

Artı 18 işaretini bilgisayarınızın klavyesinden oluşturmak için; ilk olarak klavyede boşluk (space) tuşunun hemen solunda yer alan ”ALT” tuşuna basılı tutun. Ardından Alt tuşuna basılı iken rakam tuşlarından ( 0 – 1 – 2 – 8 – 2 – 8 – 6 )  rakamlarına sırasıyla basın. Bu tuş kombinasyonunun ardından +18 ? işareti oluşturulacaktır.

Not: İlgili tuş kombinasyonunda rakam tuşlarına, klavyenin en sağında yer alan sayısal tuş takımı kısmından girmeniz gerekmektedir. Üst rakam tuşları ile bu kombinasyon yapılamamaktadır. 

NOT: Ayrıca dilerseniz bu işareti buradan ” ? ” kopyala-yapıştır metodunu uygulayarak, dilediğiniz metin içeriklerinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken işareti kopyalamak ve ilgili yere yapıştırmak.

İşlem bu kadar basit. 

”Bu yazımızda sizlere bilgisayar klavyesinden +18 işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.” 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.