iPhone’da ‘ARAYAN NUMARA YOK’ Nasıl Engellenir ?

iPhone’da gizli numara nasıl engellenir ? iPhone’da ”Arayan numara yok” şeklinde aramalar nasıl engellenir? iPhone’da özel numara ile arayanlar nasıl engellenir ? Bu yazımızda sizlere iPhone’da ‘ARAYAN NUMARA YOK” şeklinde gözüken gizli aramaların nasıl engellenip, kapatıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Gsm kullanıcıları dilerlerse telefonlarından yapacağı bir kaç ayarlama ile telefon numaralarını gizleyerek aradıkları kişilere telefon numaralarının gösterilmesini engelleyebilmektedir.

Bu şekilde yapılan aramalar telefon kullanıcılarına marka ve modele göre değişiklik göstererek özel numara, gizli numara ya da arayan numara yok şeklinde karşı tarafa belirtilmektedir.

Her ne kadar günümüzde bir çok telefon kullanıcısı gizli numaralardan gelen çağrılara operatörünü kapatmış olsa da hala bunu kapatmayan bir o  kadar da kullanıcı bulunmaktadır.

Bu şekilde gelen aramalar ise genellikle karşı tarafı rahatsız etmek isteyen kişiler tarafından ya da reklam vb. durumlar için karşı tarafı arayan kişiler tarafından yapılmaktadır.

Bu gibi çağrılar bazen oldukça sık gelmekte ve kullanıcıları bir hayli rahatsız etmektedir. Bu sebeple bu zamana kadar gizli aramalara operatörlerini kapatmayan telefon kullanıcıları bu gibi durumlarda bunun nasıl kapatıldığına dair arayışlara girmektedir.

Peki ‘Arayan numara yok’ şeklindeki gizli aramalar nasıl kapatılıyor ? 

Bu tarz gizli aramaları telefonunuzdan herhangi bir ayarlama ile kapatma imkanınız ne yazık ki bulunmuyor. iPhone olsun Android bir akıllı telefon olsun bu hizmeti hiç biri sağlayamıyor. Çünkü bu aramalar operatör kaynaklı olduğu için operatörünüz tarafından sizin onayınız ile kapatılması gerekiyor.

İlgili işlemleri çok basit bir şekilde kullanmış olduğunuz operatörü (Vodafone, Turkcell, TurkTelekom) arayarak yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kullanmış olduğunuz operatörün müşteri temsilcisi ile görüşmek ve hattınızı gizli aramalara kapatmak istediğinizi belirtmek.

Ayrıca bunun haricinde bu işlemi ilgili operatörlerin online işlem sayfalarından ya da uygulamalarında ve SMS vb. yollarla da yapabilirsiniz.

Bu işlemin en pratik bir şekilde yapıldığı yollar ise genellikle sizler için aşağıda sıralamış olduğumuz metodlar olmaktadır. Aşağıda kullanmış olduğunuz operatörde gizli aramaların nasıl kapatılacağını görebilir ve bu işlemi cihazınızda uygulayabilirsiniz.

VODAFONE :  ”  GIZLI AC ” yazıp 7046‘ya SMS gönderin.
TURKCELL : Numara çevirme kısmından  *253# ‘ü tuşlayın
TURKTELEKOM:  Numara çevirme kısmından  *253# ‘ü tuşlayın.

İlgili işlemi uygulayarak cihazınızı hemen gizli (özel) aramalara kapatabilirsiniz.

İşlem bu kadar basit. 

”Bu yazımızda sizlere iPhone’da gizli aramaların nereden, nasıl kapatıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.