iPhone Pil (Batarya) Ömrü Nasıl Uzatılır ?

iPhone pil ömrü nasıl uzatılır ? iPhone bataryası nasıl daha çok dayanır ? iPhone’da şarj tüketimi nasıl azaltılır ? Bu yazımızda sizlere iPhone cihazınızın pil ömrünün uzaması için uygulayabileceğiniz bazı yolları derledik. Aşağıdaki listedeki maddelerden bir ya da bir kaçını uygulayarak pil ömrünüzü uzatabilirsiniz. İşte detaylar.. 

Gelişen teknoloji ile birlikte akıllı telefonlarda her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Yeni nesil akıllı telefonlarda artık neredeyse bir bilgisayarda yapabildiğimiz her şeyi yapabiliyoruz. Bunun yanı sıra diğer teknolojik aletler ile de yaptığımız bir çok şeyi de akıllı telefonlarımız sayesinde yapabiliyoruz. Bunlar; oyun oynamak, dizi&film izlemek, televizyon izlemek, not tutmak (ofis uygulamaları vs.) ,fotoğraf & video çekmek, internet üzerinde gezinmek ve bitmek bilmeyen dahası..

Durum bundan ibaret olunca akıllı telefonlar artık günümüzde yanımızdan ayırmadığımız (ayıramadığımız) mega teknoloji içeren bir teknolojik cihaz haline dönüştü. Peki bizlere bir çok imkan tanıyan bu teknolojik cihaz bizlere yeterli kullanım süresi sunuyor mu ? Bu sorunun cevabı: belki evet, belki hayır. Günümüzde her ne kadar teknoloji bu kadar gelişmiş olsa da pil konusunda devasa bir boyutta gelişim söz konusu değil. Ancak günümüz şartlarında akıllı telefonların batarya ömrü her ne kadar bir çok kullanıcıyı tatmin etmese de doğru kullanım yoluyla oldukça başarılı durumda.

Peki nedir bu doğru kullanım yolu ? Bataryanızın ömrünü uzatmak için bazı doğru kullanım yolları bulunmaktadır. Bir çok akıllı telefon kullanıcı bu yolları günlük telefon kullanımlarında daha uzun pil ömrüne sahip olmak için uygulamaktadır.

Sizde doğru kullanım yoluyla cihazınızın hem batarya (pil) süresini uzatabilir hem de bataryanızın daha uzun ömürlü olmasına olanak tanıyabilirsiniz.

Aşağıda sizlere iPHONE cihazında pil ömrünü uzatmak için uygulayabileceğiniz bazı maddeleri listeledik. Listelemiş olduğumuz bu 10 maddeden hepsini, birini ya da bir kaçını uygulayarak pil ömrünüzü uzatabilirsiniz.

*Not: Listede iPhone cihazlarına göre açıklamada bulunulmuştur. Ancak diğer akıllı telefon markalarında da benzer metotlarla cihazınızın pil ömrünü uzatabilirsiniz. 

Şimdi hep birlikte iPhone’da pil ömrünü uzatmak için uygulayabileceğimiz 10 maddeye göz atalım.

iPHONE’DA PİL ÖMRÜ NASIL UZATILIR ? 

1- EKRAN PARLAKLIĞINI DÜŞÜRÜN !

Listemizin ilk sırasına cihazınızın pil süresini en çok arttıracak olan maddeyi yazarak başlıyoruz. Cihazınızın ekran parlaklığını ihtiyaç olmadığı durumlarda orta seviyelerde kullanmanız cihazınızın pil ömrünü kesinlikle uzatacaktır. Ayrıca cihazınızı en üst seviye parlaklıkta kullanmamanız göz sağlığınız açısından da oldukça yararlı olacaktır.

iPhone’da ekran parlaklığını dilediğiniz her an denetim merkezinden ayarlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra dilerseniz otomatik parlaklık özelliğini de aktif edebilirsiniz. Cihazınız duruma göre ekran parlaklığını kendi ayarlayacaktır.

Otomatik ekran parlaklığını aktif hale getirmek için; ayarlar kısmından ‘ekran ve parlaklık’ seçeneğine gidin. Ekran ve parlaklık ayarları kısmında yer alan otomatik seçeneğinin yanındaki butona dokunun. 

2- Wİ-Fİ VE BLUETOOTH’U KAPATIN !

Kullanmadığınız durumlarda Wifi ve Bluetooth’u kapatın. Bu bağlantıları denetim merkezinden değil, ayarlar kısmında kapatın. Bu bağlantıların sadece ayarlardan kapatıldığında tamamen kapatılmaktadır. Tamamen kapattıktan sonra denetim merkezinden göz attığınızda bu bağlantıların simgelerinin üzerinde bir yan çizgi göreceksiniz. Bu durumda bu bağlantılar tamamen kapatılmış olacaktır. Böylelikle cihazınızın pil ömrü uzayacaktır.

3- KONUM SERVİSLERİNİ KAPATABİLİRSİNİZ !

Konum servisleri en çok şarj tüketen sebeplerden biridir. Konum servislerini tamamen kapatarak pil ömrü açısından büyük bir avantaj elde edebilirsiniz. Ancak bu durum bir çok uygulama ve özelliğin kullanımını sınırlandıracak ve durduracaktır. Bu sebeple dilerseniz konum servisine ihtiyaç duyan az kullandığınız ya da pek kullanmadığınız uygulamalardan konum servisini sınırlandırabilirsiniz.

4- İNTERNET BAĞLANTISINA İHTİYACINIZ YOKSA HÜCRESEL VERİYİ KAPATIN !

Cihazınızın Wifi bağlantısının yanı sıra hücresel veri bağlantısını da kapattığınızda cihazınızın pil ömrü oldukça fazla uzayacaktır. İnternet bağlantısına ihtiyaç duymadığınız bir anda tüm internet bağlantılarını kapatarak pil ömrünüzü uzatabilirsiniz.

İnternetten yoksun bir akıllı telefon her ne kadar düşünülmeyecek gibi olsa da bazen %3 , %5 gibi şarj kaldığında aciliyetten ötürü, cihazınızın kapanmaması adına bu metodu uygulayabilirsiniz.

5- UÇAK MODU İLE EN UZUN PİL SÜRESİ !

Cihazınızı uçak moduna alarak cihazınızdan en uzun süreli batarya ömrü alabilirsiniz. Cihazınızı uçak moduna alarak tüm dünya ile iletişiminiz kesebilir ve böylelikle cihazınızın yine acil durumlar da kapanmamasını sağlayabilirsiniz. Tabi uçak modunda internet bağlantısından mahrum olmanın yanı sıra arama alamayacağınızı ve yapamayacağınızı biliyorsunuz.

6- ARKA PLANDA YENİLEMEYİ KAPATIN !

Bir çok uygulama herhangi bir değişiklik yapılmadığı taktirde arka plan da sürekli olarak yenilenmektedir. Bu da pil ömrünü oldukça azaltmaktadır. Ayarlar kısmında pek kullanmadığınız uygulamaların arka planda yenilenmesini kapatabilirsiniz. Bunun için ayarlar sayfasından uygulamayı seçin ve arka planda yenile butonunu pasif hale getirin.

7- ARKA PLANA ATTIĞINIZ UYGULAMALARI KAPATIN !

Arka planda uygulamalar sürekli aktif halde olacaktır. Bu durumda şarj sürenizi oldukça azaltacaktır. İhtiyacınız yoksa uygulamaları arka plana atmayın, kapatın. Böylelikle şarj süreniz uzayacaktır.

8- HAREKETLİ DUVAR KAĞIDI KULLANMAYIN !

Hareketli duvar kağıdı kullanımı pil ömrünüzü çok fazla etkilemese de az çok etkilemektedir. Bu sebeple hareketsiz duvar kağıdı kullanmanız pil sürenizi olumlu yönde etkileyecektir. Hareketsiz duvar kağıdı tercih etmeniz de yarar var.

9- OTOMATİK GÜNCELLEŞTİRMELERİ KAPATIN !

Otomatik güncellemeler arka planda sürekli yenileneceği için pil ömrünüzü olumsuz etkileyecektir. Otomatik güncellemeleri kapatmanız pil ömrü açısından sağlıklı olacaktır. Böylelikle istemediğiniz güncellemelerin de önüne geçmiş olacaksınız. Tabi güncellemeleri takip etmeniz de gerekecek oda ayrı bir durum. Tercih sizin.

10- CİHAZINIZI DÜŞÜK GÜÇ MODUNA ALIN !

Bildiğiniz üzere iPhone cihazları %20 pil yüzdesinde düşük güç moduna size sorarak geçiş yapar. Düşük güç modunda cihazınızın pil ömrü daha uzun süreli olacaktır. Dilerseniz düşük güç moduna tüm pil yüzdelerinde geçiş sağlayabilirsiniz.

Düşük güç modunu aktif etmek için; ayarlar kısmından ‘pil’ seçeneğine dokunun. Pil ayarları sayfasında en üstte yer alan ‘düşük güç modu’ butonuna dokunarak aktif hale getirin.

Dilerseniz bu butonu denetim merkezine ekleyerek her zaman basit ve pratik bir şekilde bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

*DÜŞÜK GÜÇ MODUNU DENETİM MERKEZİNE EKLEMEK AŞAĞIDAKİ ADIMLARI UYGULAYIN !

  1. Ayarlar kısmına gidin.
  2. Ayarlar kısmındaki seçeneklerden ‘denetim merkezi’ seçeneğine dokunun.
  3. Denetim merkezi sayfasında ‘denetimleri özelleştir’ seçeneğine dokunun.
  4. Karşınıza çıkan listeden ”düşük güç modu’ seçeneğini bulun ve yanında yer alan + butonuna dokunarak, denetim merkezine ekleyin.

*Not: Düşük güç modu, indirme ve e-posta alma gibi arka plan aktivitelerini geçici olarak azaltır. Böylelikle sizlere daha uzun bir pil ömrü imkanı tanır.

”Bu yazımızda sizlere iPhone’da pil ömrünü uzatmak için uygulayabileceğiniz 10 maddeyi listeledik. Umuyoruz ki sizler için faydalı olmuştur. Konu ile ilgili tüm soru ve sorularınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.