Connect with us

HABERLER

iPhone Kamerası İle QR Kodu Nasıl Okutulur ?

iPhone QR Kodu nasıl okutulur ? iPhone’da qr kodu tarama nasıl yapılır ? iPhone’da programsız qr kodu nasıl okutulur ? iPhone kamerası ile nasıl QR kodu okutabilirim ? Bu yazımızda sizlere iPhone cihazınızda programsız bir şekilde sadece telefonunuzun kamerası ile nasıl QR kodu okutabileceğinizi anlattık. İşte iPhone’da QR KODU okutma nasıl yapılır sorusunun cevabı..

Günümüzde gelişen internet ve teknoloji dünyası aklınıza gelebilecek bütün sektörlere etki etmiş durumda. Son yıllarda ise QR Code dediğimiz sistem dünya devi markalar da dahil bir çok sektörde ürünlerin üzerinde ya da içeriklerinde kullanılmakta.

Bu sistem günümüzde daha çok bankacılık işlemlerinde kullanılıyor olsa da alışveriş, tanıtım ve resmi evraklarda da oldukça sık karşımıza çıkıyor. Hatta günümüzde artık bu kodları kişisel ve ticari kartvizitlerin üzerinde bile görebiliyoruz.

PEKİ HER YERDE KARŞIMIZA SIKÇA ÇIKAN BU QR CODE NEDİR ?

QR KOD nedir diye merak ediyorsanız; QR Code’a kısaca internet üzerindeki bağlantılara telefonumuzun kamerasını kullanarak basit bir şekilde ulaşmanın yolu diyebiliriz. QR kodları, web adresini yazmamıza ya da hatırlamamıza gerek kalmadan söz konusu web sitelerine hızla erişmemizi sağlıyor.

Telefonumuzun kamerası ile okuttuğumuz bu kodlar vasıtasıyla herhangi bir firmanın, kuruluşun internet sitesine, indirmek istediğiniz herhangi bir dosya linkine ya da herhangi bir resmi ya da kişisel bilgi ve tanıtım içeren bağlantıya çabuk ve hızlı bir şekilde ulaşabiliriz.

Ayrıca günümüzde bir çok para transferi işlemi de bu kodlar vasıtayla gerçekleştiriliyor. Kullanıcılar açısında hem bilgi ihtiyacını hızlı bir şekilde sağlaması hem de işlem çabukluğu açısından QR kod sistemi günümüzde oldukça yaygın ve kullanılabilir durumda.

PEKİ iPHONE CİHAZINDA QR KODU NASIL OKUTULUR ? 

iPhone cihazınızda QR kodu tarama işlemini yapmak için herhangi bir program indirmeniz ya da kullanmanız gerekmiyor. APPLE kullanıcılarına bu işlemi sadece kamera uygulaması ile basit bir şekilde sağlıyor.

Apple’ın kullanıcılarına sağlamış olduğu bu özellik sayesinde kullanıcılar hem cihazlarına ayrıca bir uygulama indirmek durumda kalmıyor ve bu sayede cihazlarında gereksiz yer ve hafıza kalabalıklığı oluşturmuyor hem de güvenilirliği belirsiz olan benzer programları indirmeyerek güvenliklerini en üst düzeyde tutuyor.

PEKİ TARAMA İŞLEMİ ADIM ADIM NASIL YAPILIR ? 

iPhone, iPad veya iPod touch aygıtınızda yerleşik olarak bulunan Kamera uygulamasını kullanarak QR kodlarını tarayabilirsiniz. Açıkçası bu işlemin nasıl yapılacağını adım adım detaylı bir şekilde anlatmamız gerek yok. Gerçi istesek de detaylı bir şekilde açıklayamayız çünkü QR KODU tarama işlemi sadece 3 adımda yapılıyor.

Bunun için yapmanız gereken adımlar şu şekilde;

 1. İlk olarak yapmanız gereken adım iPhone cihazınızın kamera uygulamasını açmak.
 2. Ardından tarama istediğiniz QR Kodunu kameranızın tamamen algılayacağı şekilde tutun ve tarama işlemini başlatın.
  NOT: Tarama işlemi ortalama max. 1-2 saniye sürmektedir. Tarama işleminin tamamlandığını fark bile etmeyebilirsiniz.
 3. Daha sonra tarama işlemi tamamlandıktan sonra yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi taramış olduğunuz kodun ilgili bağlantısı cihazınızın üstünde bildirim şekilde karşınıza çıkacaktır. Bu bildirime tıklayın ve ardından safari uygulamasında ilgili bağlantı açılacaktır.

İŞLEM BU KADAR BASİT. 

NOT: Cihazınızda bu işlemi yapabilmeniz için iOS 11 ve üzeri güncel iOS sürümü kullanıyor olmanız gerekmektedir. Güncel sürümü kullanıyorsanız ve yine hala bu işlemi uygulayamıyorsanız eğer cihazın ”ayarlar” sayfasından ”kamera” seçeneğine gidin. Ardından kamera ayarları sayfasında karşınıza çıkacak olan ”QR Kodlarını Tara” seçeneğinin aktif olup olmadığını kontrol edin. (Yeşil buton ile gösteriliyorsa aktiftir.)  Özellik aktif değilse yanındaki butona tıklayarak (yeşil duruma getirin) aktif duruma getirin.

( TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. )


HABERLER

Sony, PS Kullanıcılarına 9 Farklı Oyunu Ücretsiz Yaptı !

Sony, 9 adet Playstation oyununu ücretsiz yaptı. Sony, ”Play at Home” etklinliği kapsamında 9 farklı oyunu Playstation kullanıcıları için ücretsiz bir şekilde erişime açtı. İşte detaylar…

Sony, ”Play at Home” etklinliği kapsamında 9 farklı oyunu Playstation kullanıcıları için ücretsiz bir şekilde erişime açtı. Sony geçtiğimiz sene koronavirüs sebebiyle başlatmış olduğu ‘‘Play at Home’‘ etkinliğine devam ediyor.

Şirket, etkinlik kapasımında 9 farklı Playstation oyununu oyunseverler için ücretsiz bir şekilde sundu. Sony’nin ücretsiz bir şekilde erişime sunduğu oyunlar 1 ay boyunca ücretsiz bir şekilde indirilebilecek.

Şu an itibariyle ücretsiz bir şekilde Playstation Store’da erişime açılan oyunlar, 23 Nisan tarihine kadar indirilebilecek.

Sony’nin ücretsiz olarak sizler için sunduğu bu birbirinden eğlenceli oyunları 23 Nisan’a kadar kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

NOT: Oyunlar Türkiye saatine göre, 23 Nisan sabahı saat 06:00’da ücretsiz erişime kapatılacaktır. Bu tarihe kadar ilgili oyunları indirebilirsiniz.

ÜCRETSİZ OLARAK SUNULAN PLAYSTATİON OYUNLARI : 

 • ABZU
 • Enter the Gungeon
 • Rez Infinite
 • Subnautica
 • The Witness
 • Astro Bot Rescue (PlayStation VR)
 • Moss (PlayStation VR)
 • Thumper (PlayStation VR)
 • Paper Beast (PlayStation VR)

NOT: Parantez içerisinde de belirttiğimiz üzere, ücretsiz olarak sunulan 4 farklı oyun PS VR kullanıcıları içindir. 

ÜCRETSİZ OYUNLARI HERKES İNDİREBİLECEK ! 

Ayrıca şunu da belirtelim; Şirket, ”Play at Home” etklinliği kapsamında Playstation kullanıcılarından ücretsiz oyunları indirebilmeleri için PS PLUS aboneliği talep etmiyor. Bildiğiniz üzere şirketin ücretsiz sunduğu oyunlar sadece PS Plus aboneliğine sahip olan kullanıcılar tarafından indirilebiliyordu. Bu şart, bu etkinlik kapsamında geçerli değil. Yani Sony’nin şu an ve bundan sonra bu etkinlik kapsamında sunacağı tüm oyunları PS Plus aboneliğiniz olsa ya da olmasa da ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. 

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

HABERLER

iPhone’daki Notları Bilgisayara Aktarma Nasıl Yapılır?

iPhone’da notlar uygulamasındaki notlar bilgisayara nasıl aktarılır? iPhone’da yer alan notlar bilgisayara nasıl gönderilir? iPhone’daki notlar PC’ye nasıl aktarılır ? Bu yazımızda sizlere iPhone’da notlar uygulamasındaki notları bilgisayara aktarma işleminin nereden, nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar…

iPhone kullanıcıları iOS işletim sistemine sahip cihazlarında yer alan Notlar uygulaması ile diledikleri an pratik bir şekilde not oluşturabiliyor.

Oldukça basit ve işlevsel olan notlar uygulaması ile kullanıcılar başka herhangi bir not uygulamasına ihtiyaç duymadan güvenli bir şekilde notlarını cihazlarında tutabiliyor.

İşlevsel ve güvenli bir not uygulaması olan Apple’ın notlar uygulaması tüm bunların yanı sıra bir çok özelliği de uygulaması içerisinde kullanıcılara sunuyor.

Apple’ın notlar uygulamasında kullanıcılarına sunduğu bu özelliklerden biri de uygulamada yer alan notları bilgisayara ya da farklı cihazlara gönderme işlemdir.

Apple Notlar uygulamasında bu işlemin pratik ve hızlı bir şekilde yapılmasına olanak tanıyor. Bu işlem ile birlikte kullanıcılar notlar uygulamasındaki notlarını diledikleri zaman anında bilgisayarlarına gönderebiliyor.

Sizde oldukça basit bir şekilde uygulama içerisinde yapılabilen bu işlem ile uygulamada dilediğiniz notları dilediğiniz zaman bilgisayarınıza gönderebilirsiniz.

Peki iPhone’da notlar uygulamasında notları bilgisayara aktarma işlemi nereden, nasıl yapılıyor ? Aşağıda sizlere bu işlemin nereden, nasıl yapıldığını gösterdik. Aşağıdaki adımları uygulayarak sizde notlar uygulamasındaki dilediğiniz notları bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

iPhone Notları Bilgisayara Aktarma:

iPhone’da notlar uygulamasındaki notlarınızı bilgisayara aktarmak için;

1- Cihazınızdan ”Notlar” uygulamasını açın.

2- Uygulamada bilgisayarınıza aktarmak istediğiniz notu açın ve notun sağ üst köşesinde yer alan ”Yana yana 3 nokta” ikonunda dokunun.

3- Ardından ekranda belirecek olan alt pencereden ”AirDrop” seçeneğini veya ”Mail” seçeneğini seçin ve ardından notunuzu bilgisayarınıza aktarın.

NOT: iPhone cihazınızdan AirDrop ile anında MAC cihazlarına dosya, not vs. aktarabilirsiniz. Notunuzu MacOS işletim sistemine sahip bir bilgisayara aktarmak için ”AirDrop” seçeneğini seçin ve ardından gerekli adımları tamamlayın. 

NOT 2:  iPhone cihanızdan farklı bir yazılıma ihtiyaç duymadan ve kullanmadan Windows bilgisayara notlarınızı ”Mail” uygulaması ile gönderebilirsiniz. Notunuzu Windows bilgisayara aktarmak için ilgili kısımdan ”Mail” seçeneğine dokunun ve gerekli adımları tamamlayın. 

Ardından ilgili notu göndermiş olduğunuz e-posta adresinize Windows bilgisayarınızdan giriş yapın ve ilgili maildeki notunuzun yer aldığı eki bilgisayarınıza indirin.

Bu adımların sonunda bilgisayarınıza aktarmak istediğiniz not veya notlarınız bilgisayarınıza aktarılmış olacaktır.

ALTERNATİF YÖNTEM: 

iCloud üzerinden notlarınızı bilgisayarınıza aktarabilirisiniz. 

iCloud hesabınızda yer alan notlarınızı hem MAC hem de Windows bilgisayarınıza anında aktarabilirsiniz.

Bunun için; ilk olarak bilgisayarınızdan iCloud.com üzerinden iCloud hesabınıza giriş yapın ve ardından iCloud hesabınızdan notlar kısmına gidin. Ardından buradan bilgisayarınıza aktarmak istediğiniz not veya notlarınızı ‘dışa aktar’ özelliği ile bilgisayarınıza aktarın.

İşlem bu kadar basit.

NOT: Notları aktarmak için kullanabileceğiniz bazı 3.taraf uygulamalar yer almaktadır. Bu uygulamaları kullanmanız gizlilik ve güvenliğiniz için tehlike arz edebilir. Bu sebeple bu işlem için öncelikli tercihlerinizin yukarıda bahsettiğimiz 3 farklı yöntemden (AirDrop, Mail ve iCloud üzerinden -dışa aktarma) biri olmasına özen göstermeniz sizin yararınıza olacaktır. 

”Bu yazımızda sizlere Apple iPhone ve iPad cihazlarında yer alan ”NOTLAR” uygulamasındaki notların nasıl bilgisayara aktarıldığını adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

HABERLER

PUBG Mobile, 1 Milyar Kez İndirilme Rekorunu Kırdı !

Oyun dünyasının popüler yapımlarından biri olan PUBG’nin mobil versiyonu PUBG Mobile, toplamda 1 milyar kez indirilme barajı aştı. Rekor bir indirilme sayısına erişen PUBG Mobile, rekoru Twitter hesabından takipçilerine duyurdu. İşte detaylar…

Oyun dünyasının popüler yapımlarından biri olan PUBG’nin mobil versiyonu PUBG Mobile, toplamda 1 milyar kez indirilme barajı aştı. Rekor bir indirilme sayısına erişen PUBG Mobile, rekoru Twitter hesabından takipçilerine duyurdu.

PUBG’nin mobil versiyonu olan PUBG Mobile, toplamda 1 milyar kez akıllı telefon ve tabletler için indirildi.

Dünyanın en popüler oyun yapımlarından biri olan PUBG’nin mobil versiyonu dikkatleri üzerine çeken bir rekora erişti. iOS ve Android platformlarından indirilebilen oyun tüm dünya çapında 1 milyar kez indirilmeyi geride bıraktı.

Bu başarı PUBG Mobile’ın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşım ile duyuruldu. Şirket, PUBG Mobile’ın resmi Twitter hesabından göndermiş olduğu Tweetler’de bu başarı için tüm oyunculara teşekkürlerini iletti ve yeni güncellemeler hakkında müjdeleri de oyunseverlere sundu.

Yapılan duyurularda yeni bir güncellemenin yakında oyunseverlere sunulacağı belirtildi. Ancak şirket bu konu hakkında net bir detay vermektende kaçındı. Yani yeni gelecek olan güncelleme hakkında henüz hiç bir net bir detay bulunmuyor.

Tek bilinenin ise güncelleme ile birlikte geçtiğimiz haftalarda duyurulan yeni gelecek oyunun bu yıl içinde (2021) oyunseverlerin beğenisine sunulacak olması.

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınınız.  


Continue Reading

ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2016 TeknoAjan.com