iPhone Kamerası İle QR Kodu Nasıl Okutulur ?

iPhone QR Kodu nasıl okutulur ? iPhone’da qr kodu tarama nasıl yapılır ? iPhone’da programsız qr kodu nasıl okutulur ? iPhone kamerası ile nasıl QR kodu okutabilirim ? Bu yazımızda sizlere iPhone cihazınızda programsız bir şekilde sadece telefonunuzun kamerası ile nasıl QR kodu okutabileceğinizi anlattık. İşte iPhone’da QR KODU okutma nasıl yapılır sorusunun cevabı..

Günümüzde gelişen internet ve teknoloji dünyası aklınıza gelebilecek bütün sektörlere etki etmiş durumda. Son yıllarda ise QR Code dediğimiz sistem dünya devi markalar da dahil bir çok sektörde ürünlerin üzerinde ya da içeriklerinde kullanılmakta.

Bu sistem günümüzde daha çok bankacılık işlemlerinde kullanılıyor olsa da alışveriş, tanıtım ve resmi evraklarda da oldukça sık karşımıza çıkıyor. Hatta günümüzde artık bu kodları kişisel ve ticari kartvizitlerin üzerinde bile görebiliyoruz.

PEKİ HER YERDE KARŞIMIZA SIKÇA ÇIKAN BU QR CODE NEDİR ?

QR KOD nedir diye merak ediyorsanız; QR Code’a kısaca internet üzerindeki bağlantılara telefonumuzun kamerasını kullanarak basit bir şekilde ulaşmanın yolu diyebiliriz. QR kodları, web adresini yazmamıza ya da hatırlamamıza gerek kalmadan söz konusu web sitelerine hızla erişmemizi sağlıyor.

Telefonumuzun kamerası ile okuttuğumuz bu kodlar vasıtasıyla herhangi bir firmanın, kuruluşun internet sitesine, indirmek istediğiniz herhangi bir dosya linkine ya da herhangi bir resmi ya da kişisel bilgi ve tanıtım içeren bağlantıya çabuk ve hızlı bir şekilde ulaşabiliriz.

Ayrıca günümüzde bir çok para transferi işlemi de bu kodlar vasıtayla gerçekleştiriliyor. Kullanıcılar açısında hem bilgi ihtiyacını hızlı bir şekilde sağlaması hem de işlem çabukluğu açısından QR kod sistemi günümüzde oldukça yaygın ve kullanılabilir durumda.

PEKİ iPHONE CİHAZINDA QR KODU NASIL OKUTULUR ? 

iPhone cihazınızda QR kodu tarama işlemini yapmak için herhangi bir program indirmeniz ya da kullanmanız gerekmiyor. APPLE kullanıcılarına bu işlemi sadece kamera uygulaması ile basit bir şekilde sağlıyor.

Apple’ın kullanıcılarına sağlamış olduğu bu özellik sayesinde kullanıcılar hem cihazlarına ayrıca bir uygulama indirmek durumda kalmıyor ve bu sayede cihazlarında gereksiz yer ve hafıza kalabalıklığı oluşturmuyor hem de güvenilirliği belirsiz olan benzer programları indirmeyerek güvenliklerini en üst düzeyde tutuyor.

PEKİ TARAMA İŞLEMİ ADIM ADIM NASIL YAPILIR ? 

iPhone, iPad veya iPod touch aygıtınızda yerleşik olarak bulunan Kamera uygulamasını kullanarak QR kodlarını tarayabilirsiniz. Açıkçası bu işlemin nasıl yapılacağını adım adım detaylı bir şekilde anlatmamız gerek yok. Gerçi istesek de detaylı bir şekilde açıklayamayız çünkü QR KODU tarama işlemi sadece 3 adımda yapılıyor.

Bunun için yapmanız gereken adımlar şu şekilde;

  1. İlk olarak yapmanız gereken adım iPhone cihazınızın kamera uygulamasını açmak.
  2. Ardından tarama istediğiniz QR Kodunu kameranızın tamamen algılayacağı şekilde tutun ve tarama işlemini başlatın.
    NOT: Tarama işlemi ortalama max. 1-2 saniye sürmektedir. Tarama işleminin tamamlandığını fark bile etmeyebilirsiniz.
  3. Daha sonra tarama işlemi tamamlandıktan sonra yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi taramış olduğunuz kodun ilgili bağlantısı cihazınızın üstünde bildirim şekilde karşınıza çıkacaktır. Bu bildirime tıklayın ve ardından safari uygulamasında ilgili bağlantı açılacaktır.

İŞLEM BU KADAR BASİT. 

NOT: Cihazınızda bu işlemi yapabilmeniz için iOS 11 ve üzeri güncel iOS sürümü kullanıyor olmanız gerekmektedir. Güncel sürümü kullanıyorsanız ve yine hala bu işlemi uygulayamıyorsanız eğer cihazın ”ayarlar” sayfasından ”kamera” seçeneğine gidin. Ardından kamera ayarları sayfasında karşınıza çıkacak olan ”QR Kodlarını Tara” seçeneğinin aktif olup olmadığını kontrol edin. (Yeşil buton ile gösteriliyorsa aktiftir.)  Özellik aktif değilse yanındaki butona tıklayarak (yeşil duruma getirin) aktif duruma getirin.

( TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. )