iPhone Garanti Sorulama Nasıl Yapılır ?

iPhone cihazımın garanti süresi ne kadar ? iPhone cihazımın garantisi ne zaman bitiyor ? iPhone garanti sorgulama nasıl yapılır ? Sorunuzun cevabı ve dahası bu yazımızda.. Bu yazımızda sizlere iPhone cihazınızın ne kadar garanti süresi kaldığını nereden nasıl öğrenebileceğinizi adım adım anlattık. İşte detaylar..

Bildiğiniz üzere ülkemizde satın aldığınız iPhone ve iPad cihazlarının 2 yıl süreyle garantisi bulunmaktadır. Yurtdışından aldığınız ya da getirttiğiniz bu cihazların ise 1 yıl garanti süresi bulunmaktadır.

Apple kullanıcılarına sağlamış olduğu bu garanti süreci içerisinde yaşanabilecek olan kullanıcı hatası harici tüm durumlarda, ücretsiz olarak değişim veya onarım imkanı tanımaktadır.

Kullanıcı hatası olan durumlarda (düşme, su dökülmesi, ekran kırılması vs..) ne yazık ki yüksek bir olasılıkla sahip olduğunuz garanti sizin ihtiyacınızı karşılamayacaktır. Bu gibi durumlarda Apple kullanıcılarına garanti süresi olsun ya da olmasın belirli bir ücret karşılığında yeni bir aynı model ürün ile birebir değişim imkanı tanımaktadır. Her ne kadar bazen cazip olmasa da çok büyük hasarlı cihazların değişimi kullanıcılar açısından cazip duruma gelmektedir.

Peki Apple garanti sorgulama nasıl yapılır ? 

Apple garanti sorulama işlemini Apple’ın resmi sitesi üzerinden basit bir şekilde hemen yapabilirsiniz.

NOT: Apple iOS 12.2 güncellemesi ile birlikte bu sorgulama işlemini kullanıcılarına dilerlerse cihazlarının ”ayarlar” kısmından yapabilmelerine imkan tanıdı. Bu sorgulama işlemini dilerseniz sırasıyla ”ayarlar”- ”genel” – ”hakkında” kısmından erişebilirsiniz. Unutmayın cihazınız üzerinden yapacağınız bu sorgulamayı sadece ios 12.2 ve üzeri sürümlerde yapabilirsiniz. 

Şimdi hep birlikte Apple’ın resmi sitesi üzerinden garanti sorgulama işlemini nasıl yapılacağına adım adım bakalım !

1.ADIM : İlk olarak aşağıdaki bağlantı linkinden Apple’ın garanti sorgulama sayfasına gidin.

Apple Garanti Sorgulama Sayfası :  ” https://checkcoverage.apple.com/tr/tr/

2.ADIM :  Garanti sorgulama sayfasına girdiğinizde karşınıza aşağıdaki resimdeki şekilde bir sayfa çıkacaktır.

Açılan bu sayfada sizden Apple cihazınızın ( iPhone , iPad ) ”seri numarası” ‘nın ve aşağısında da sorgulama işleminin yapılması için ekranda çıkacak olan ”sorgulama kodu” ‘nun girilmesi istenecektir.

Burada ilgili kısımları doldurun.

Cihazınızın seri numarasını öğrenmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. 

Cihazınızın seri numarasını öğrenmek için sırasıyla ”Ayarlar” – ”Genel” – ”Hakkında” kısmına gidin. Daha sonra açılacak olan ekranda cihazınız ile ilgili bilgiler kısmında cihazınızın seri numarasını görebilirsiniz.

3.ADIM: İlgili kutucukları doldurduktan sonra sayfanın sonunda yer alan ”DEVAM” tuşuna basın. Bu adımların sonunda cihazınızın garanti süreci ile ilgili bilgiler aşağıdaki resimdeki gibi size sunulacaktır.

Ürününüzün Onarım ve Servis kapsamı süresi dolduysa yukarıdaki resimdeki gibi bir sonuç alacaksınız. İlgili kapsamda bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız Apple ile telefon ya da mail yöntemi ile hemen iletişime geçmenizde yarar var. Buradaki tarihler de %99.9 oranında bir doğruluk olsa da yanlışlık olma ihtimali var. Zaten Apple kullanıcılarına buradaki süreyi tahmini olarak belirtiyor. Eğer bir yanlışlık olduğunu düşünüyor ve elinizde bunu kanıtlayan cihazın satın alım tarihini gösteren bir belge (fatura vs.) varsa sorununuz mutlaka çözülecektir.

Cihazınızın garanti süresi varsa, hala devam ediyorsa; ilgili sayfada ”Onarım ve Servis Kapsamı” seçeneğinin hemen altında ”Tahmini Son Kullanma Tarihi” bölümü yer alıyor. Buradan cihazınızın ne zamana kadar garantisinin olduğunu görebilirsiniz.

İşlem bu kadar basit. Konu ile ilgili herhangi bir sorununuz ya da sorunuz varsa bizlere aşağıdan ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz. 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.