Windows 10’da Wifi Şifresi Öğrenme | [Nasıl Bakılır?]

Windows’ta Wi-fi şiresi nasıl öğrenilir ? Windows 10’da wifi şifresine nereden bakılır ? Windows 10’da wifi şifresi nasıl öğrenilir ? Windows 10’da wifi şifresi nasıl bulunur ? Bu yazımızda sizlere Windows 10 işletim sisteminde kullanılan Wifi bağlantı şifresinin nasıl öğrenileceğini gösterdik. İşte detaylar.. 

Evinizde, iş yerinizde ya da herhangi bir yerde bağlı olduğunuz wifi bağlantısının şifresini mi unuttunuz? Wi-fi ağı şifrenizi unuttuysanız, internet bağlantı şifrenizi bağlı olduğunuz bilgisayarınızdan bulabilirsiniz.

Windows işletim sisteminde bağlı olduğunuz internet bağlantısının parolasını sadece bir kaç adım yoluyla öğrenebilirsiniz. Unutmuş olduğunuz parolayı uygulayacağınız bir kaç adım yoluyla öğrenip, bu parolayı diğer cihazlarınız ile wifi bağlantısı kurmak için kullanabilirsiniz.

Wifi parolaları günümüzde en çok unutulan parolalardan biri durumundadır. Genellikle internet kullanıcıları bilgisayar, telefon ya da benzeri internet bağlantısı sağlanabilen cihazları ile wifi internet bağlantısını bir kere kurduktan sonra bu şifreyi tekrar girmeye ihtiyaç duymuyor. Çünkü modeminiz ile herhangi bir cihaz ile bağlantı kurulduğunuz da bir daha tekrar internet bağlantı parolanızı girmenize gerek kalmıyor.

Hal böyle olunca da uzun süre önce girilen, özellikle de karmaşık olan parolalar unutulabiliyor. İlerleyen zamanlarda da ihtiyaç halinde bu parolalar bir türlü bulunamıyor. Ancak bunun bir çok çözümü bulunuyor.

Günümüzde bir çok modemin arkasında wifi bağlantı şifresi yer almaktadır. Eğer ki ilk kurulumda ayarlı olan bu wifi bağlantı şifrenizi modem ayarlarından değiştirmediyseniz, wifi parolanız modemlerin üzerinde arka kısımda yer alan etikette yazmaktadır.

Eğer wifi parolanızı değiştirdiyseniz, bunu 2 farklı yoldan daha öğrenebilirsiniz. Bunlardan ilki modem ayarları sayfasına erişerek,şifrenizi öğrenebilir ya da değiştirebilirsiniz. İkincisi ise konumuzda da anlattığımız şekilde bağlı olunan bilgisayar üzerinden wifi parolanızı öğrenebilirsiniz.

Bunlardan en kolay ve en pratiği (parola modeminizin üzerindeki parola değilse) bilgisayarınızdan Windows ayarlar kısmından şifreyi öğrenmek olacaktır. Bu işlem hem pratik bir şekilde hem de kısa bir sürede yapılabilmektedir. Tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları sırayla uygulamak. Aşağıdaki adımları uygulayarak hemen bağlı olduğunuz wifi bağlantısının parolasını öğrenebilirsiniz. Şimdi hep birlikte aşağıdan bu işlemin nasıl yapıldığına bakalım.

Windows 10 Wifi Şifresi Öğrenme : 

Windows işletim sisteminde bağlı olduğunuz wifi bağlantısının şifresini ayarlar kısmında bir kaç adım yoluyla hemen öğrenebilirsiniz. Windows 10’da wifi şifresini öğrenmek için;

1- İlk olarak Windows 10’da ”Ayarlar” kısmına gidin.

2- Ayarlar kısmında yer alan seçeneklerden ”AĞ VE İNTERNET” ayarları kısmına tıklayın.

3- Ağ ve internet ayarları sayfasında ‘durum’ seçeneğinde alt kısımda yer alan ”AĞ VE PAYLAŞIM MERKEZİ” seçeneğine tıklayın.

4- Ağ ve internet paylaşım merkezi sayfasında bağlı olduğunuz Wi-Fi durumuna tıklayın.

5– Ardından karşınıza çıkacak olan wifi bağlantısı durumu sayfasında ”KABLOSUZ ÖZELLİKLERİ” seçeneğine tıklayın.

6- Son olarak açmış olduğunuz kablosuz ağ özellikleri sayfasında üst kısımda yer alan sekmelerden ”GÜVENLİK” sekmesine tıklayın ve karşınıza çıkacak kısımdaki seçeneklerden ”Ağ güvenlik anahtarı” kısmının hemen altında yer alan ”KARAKTERLERİ GÖSTER” butonuna tıklayarak wifi parolanızı görüntüleyin.

İŞLEM BU KADAR BASİT. 

Windows 8.1 ve önceki sürümlerde Wifi parolasını görüntülemek için; Arama kısmından Ağ için arama yapın ve ardından sonuçlar listesinden Ağ ve Paylaşım Merkezi‘ni seçin. Ardından diğer adımları Windows 10 işletim sistemindeki gibi uygulayın.

”Bu yazımızda sizlere bağlı olduğunuz kablosuz internet bağlantısının parolasının nasıl öğrenilebileceğini gösterdik. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.” 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.