Telefonda Youtube Video Kalitesi Nasıl Ayarlanır ? ( iPhone – Android )

Youtube mobilde video kalitesi nasıl ayarlanır? Telefonda Youtube video kalitesi nasıl değiştirilir? iPhone’da Youtube video kalitesi nasıl ayarlanır? Android’te Youtube video kalitesi nasıl ayarlanır? İşte sorularınızın cevabı ve daha fazlası sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda..

Bu yazımızda sizlere akıllı telefonlarda Youtube mobil ve uygulaması üzerinde izlediğimiz videoların kalitesinin nasıl ayarlanacağını anlattık. Ayrıca yazımızda özellikle mobil internet kullanıcılarının yakındığı durumlardan biri olan videoların en yüksek kalitede yüklenmesi sorununun nasıl çözüleceğini de anlattık. Şimdi hep birlikte detaylara bakalım!

Günümüzde kullanıcılar akıllı telefonlarda arama ve mesajlaşma işlevlerinden sonra telefonlarını en çok internete erişim amacıyla kullanmaktadır. Kullancılar internette ise vakitlerini en çok sosyal medyalar ve video platformlarında geçirmektedir. Kullanıcıların video platformlarından ise en çok tercih ettiği ve en popüler olan video paylaşım merkezi Youtube olmaktadır.

Ancak Youtube’de izlenen videoların bazı kullanıcılar açısından maliyeti yüksek olmaktadır. Özellikle mobil internet kullanıcıları için video izlemek internet paketleri açısından oldukça sıkıntılı durumlara yol açabiliyor.

Yüksek kalitede izlenen videolar kullanıcılara internet paketlerinde büyük data kayıplarına sebebiyet verebiliyor. Örneğin; Youtube’da en yüksek kalitede izlenen 5 dakikalık bir video yaklaşık 100 mb civarlarında bir data kaybına sebebiyet verebiliyor.

Ama düşük kalitede izlenen aynı uzunlukta bir video ise (360p vs.)  10 mb civarlarında düşük bir data kaybına sebebiyet verebiliyor.

Bu açıdan bakıldığında mobil internet kullanıcıları mobil cihazlarında Youtube’da video izlerken genellikle düşük kalitede video izlemeyi tercih edebiliyor.

Bunun içinde kullanıcılar Youtube’da video kalitesini değiştirmeleri gerekiyor.

PEKİ YOUTUBE’DA VİDEO KALİTE AYARI NASIL YAPILIR ? 

Youtube’da video kalitesini değiştirmek çok kolay ancak bu işlemi her defasında yapmak oldukça zahmetli ve youtube’da her videoyu oynatmaya başladığınızda videonun ön belleğe yüklenmesinden dolayı data kaybını engellemeniz de biraz zor.

Ancak bunun çok basit ve kolay bir yöntemi elbette var. Youtube’da bundan sonra açacağınız tüm videoların tercih etmiş olduğunuz kalitede yüklenmesini (360p, 480p, 720p, 1080p vs.. şeklinde) yani izlemek istediğiniz videonun her zaman dilediğiniz çözünürlükte karşınıza çıkmasını istiyorsanız; bu işlemi bir kaç ayar ile sağlayabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken şey Youtube’un mobil uygulamasında ayarlar kısmında ufak bir ayar yapmak olacaktır. Yazımızın devamında bu ayarlamanın hem iPhone cihazlarında hemde Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda nasıl yapılacağını sizler için anlattık.

Ancak öncelikle şunu da belirtelim. Bu ayarı yapmak istemeyen ya da bu ayarı yaptıktan sonrada video içerisinde videonun kalitesini değiştirmek isteyenlerde olabilir. Bunun içinde şu adımları uygulamanız gerekiyor.

Youtube’da video içerisinde kalite ayarı nasıl yapılır? 

Youtube’da mobil uygulama ve mobil sitede herhangi bir videoyu izlerken videonun kalitesini çok basit şekilde değiştirebilirsiniz. Bunun için;

Youtube’da video izlerken video penceresinde sağ üst köşedeki ” üst üste üç nokta ”  ikonuna tıklayın ve karşınıza gelecek seçeneklerden ”kaliteyi seçin” ve buradan videoyu izlemek istediğiniz ”çözünürlüğü seçin”.

Bu şekilde izlediğiniz videoların ayarını her seferinde tercihinize göre değiştirebilirsiniz.

PEKİ YOUTUBE’DA HER ZAMAN İSTEDİĞİM KALİTEDE VİDEOLARIN AÇILMASI İÇİN NE YAPMALIYIM ? 

Yukarıda bahsettiğimiz üzere Youtube’da izleyeceğiniz tüm videoları her zaman tercih ettiğiniz kalitede (çözünürlükte) izlemek için telefonunuzda Youtube mobil uygulaması yüklü olması gerekiyor. Uygulamanın ayarlar kısmında yapacağınız basit bir kaç ayarlama ile birlikte bundan sonra youtube üzerinden izleyeceğiniz tüm videolar sizin tercih etmiş olduğunuz kalitede karşınıza çıkacaktır.

Uygulamanın bu ayarının youtube’nin mobil uygulamasının android ve iphone için biraz farklılık göstermesinden dolayı sizlere her iki seçenek için ayrı ayrı anlattık.

İlk olarak iPhone cihazlarındaki Youtube mobil uygulamasında bu ayarlamanın nasıl yapıldığını anlattık.

iPHONE’DA YOUTUBE MOBİL VİDEO KALİTE AYARI NASIL YAPILIR ?

iPhone cihazlarında Youtube mobil video kalitesini ayarlamak için aşağıdaki adımları sırası ile uygulayın.

1- İlk olarak iPhone cihazınızdan YOUTUBE mobil uygulamasını açın.

2- Youtube mobil uygulamasında aşağıdaki resimlerde de görmüş olduğunuz üzere sağ üst köşedeki hesabım ikonuna tıklayın.

Not: Hesabınız olmadan ya da hesabınız ile oturum açmadan da bu işlemi uygulayabilirsiniz.

3- Ardından yukarıdaki resimde sağ taraftaki görüntüde kırmızı kutu içinde belirttiğimiz üzere ”Ayarlar” kısmına gidin.

4. Daha sonra açılacak olan ayarlar sayfasında yer alan ”Yüklemeler” kısmına gelin ve buradan ”Yükleme kalitesi”  seçeneğini seçin.

Yükleme kalitesini seçtikten sonra karşınıza yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi seçenekler gelecektir. Buradan dilediğiniz video çözürlüğünü seçin. Bu şekilde işleminizi tamamlayın.

Artık Youtube mobil uygulaması üzeriden izleyeceğiz videolar seçmiş olduğunu video kalitesinde açılacaktır. Dilerseniz videoları izlerken video penceresinden tek seferlik videonun çözünürlüğünü değiştirebileceğinizi de unutmayın. İyi seyirler.

ANDROİD CİHAZLARDA BU AYARLAMA NASIL YAPILIYOR ? 

Android cihazlarda da bu ayar benzer şekilde yapılmaktadır.

İlk olarak Android cihazınızda Youtube’nin mobil uygulamasını açın. Ardından uygulama içerisinde ekranın yine sağ üst köşesinde yer alan ”3 nokta ikonuna”  tıklayın. Açılan menüden ” ayarlar ” seçeneğini seçin.  Ayarlar sayfasında ”genel” kısmına girin ve ayarlamaları yapın.

(Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.)  –  TeknoAjan.com