MAC Klavyede OHM İşaret (Ω) Omega Sembolü Nasıl Yapılır ?

Mac Klavyede OHM ( Ω ) İşareti Nasıl Yazılır ? Apple Mac Klavyede OMEGA ( Ω ) Sembolü Nasıl Yapılır ?  Mac’te Ohm Ω İşareti Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple bilgisayarlarda klavyeden Omega / Ohm ( Ω ) sembolünün nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Standart bir bilgisayar klavyesinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Klavyelerin üzerinde yer alan bu tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşmaktadır.

Klavyelerde çoğunluğu olan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra işaret ve sembol tuşları ile fonksiyonel tuşlarda klavyeler üzerinde yer almaktadır. Bilgisayar klavyelerinin üzerinde bir çok işaret ve sembol bulunmaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğunu klavyelerde üst kısımda bulunan sayısal tuşların üzerinde yer almaktadır. Klavyelerde bulunan bu işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğunu ise metin yazılarında sıkça kullandığımız noktalama işaretleri oluşturmaktadır.

Klavyelerde noktalama işaretlerinin haricinde metin içeriklerinde oldukça yaygın kullanılan, ihtiyaç duyulan bazı semboller (matematiksel işaretler, para birimi sembolleri vs.) yer almaktadır.

Klavyeler üzerinde yer alan bu işaret ve sembolleri klavyeler üzerinden basit ikili yada üçlü tuş kombinasyonları ile hem Windows hem de Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ayrıca bilgisayar klavyelerinde yer almayan bir çok işaret ve sembolü de klavyelerden yapılan bazı tuş kombinasyonları ile yine metin içeriklerinde pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor.

Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ”OMEGA ( Ω ) SEMBOLÜ” ‘nün nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden Omg (Ω) işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta OMEGA ( Ω ) sembolünün nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden OMEGA ( Ω ) sembolünün nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN OMEGA (Ω) SEMBOLÜ NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden Ohm (Ω) işaretini 2’li tuş kombinasyonu ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden OMEGA ( Ω ) sembolünü yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

MAC’TE OMEGA (Ω) SEMBOLÜ :  ” ⌥ Option + Z ”

MacOS klavyeden OHM işaretini ( Ω ) oluşturmak için ; klavyeden ”Option” tuşuna basılı tutun ve klavyedeki harf tuşlarından ” Z ” harfine basın. Bu tuş kombinasyonun ardından Ω işareti ilgili metin içeriğinde oluşturulacaktır.

2.YÖNTEM:

Dilerseniz OMEGA sembolünü ( Ω ) buradan > ( Ω ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Ohm işaretini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden OMEGA (Ω) sembolünün nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.