MAC Klavyede Nokta (.) İşareti Nerede, Nasıl Yapılır ?

Mac Klavyede Nokta (.) İşareti Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede Nokta (.) İşareti Nerede, Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede Nokta (.) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinde yaklaşık olarak 100 civarında tuş bulunmaktadır. Klavyelerde bulunan tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır.

Klavyelerde yer alan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra onlarca işaret ve sembol tuşu ile fonksiyonel tuşlar da bulunmaktadır. Klavyelerde yer alan bu işaret ve sembollerin bir kısmı (özellikle noktalama işaretleri) tek bir tuş ile oluşturulabiliyor iken bir kısmı belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulabilmektedir.

Bunun sebebi de bir çok işaretin klavyelerde tek bir tuş üzerinde yer alamamasından ve almasının imkanının olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için 2’li ya da 3’lü tuş kombinasyonu yapmanız gerekmektedir. Klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için uygulanan tuş kombinasyonlarında genellikle Option ve Shift tuşları kullanılmaktadır.

*Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ise; Alt ve Shift tuşları genellikle kullanılmaktadır. 

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor. Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ” NOKTA (.) ” işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden Nokta (.) işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta Nokta (.) işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden Nokta (.) işaretinin nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN NOKTA (.) İŞARETİ NEREDE, NASIL YAPILIR ?

MacOS klavyede Nokta (.) işareti, klavyede yer alan iki Shift tuşundan sağ kısımdaki Shift tuşunun tam solundaki tuşta yer almaktadır.

Klavyeden nokta işaretini (.) oluşturmak için; klavyeden bu tuşa tek bir sefer basmanız yerlidir. Bu tuşa basarak nokta işaretini dilediğiniz tüm metin içeriklerinde oluşturabilirsiniz.

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden NOKTA (.) işaretini tek bir tuş ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz.

2.YÖNTEM:

Dilerseniz NOKTA (.) işaretini buradan > ( . ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken NOKTA (.) işaretini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden nokta (.) işaretinin nerede olduğunu gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.