MAC Klavyede [ Köşeli Parantez ] İşareti Nasıl Yapılır ?

Mac Klavyede [ KÖŞELİ PARANTEZ ] İşareti Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede Köşeli Parantez İşaretleri Nerede, Nasıl Yapılır ? MAC Klavyede Köşeli Ayraç Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede KÖŞELİ PARANTEZ İŞARETİNİN [ ] nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinde 100 dolayında tuş bulunmaktadır. Bilgisayar klavyelerinde bulunan tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır.

Klavyelerde çoğunluğu olan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra onlarca işaret ve sembol tuşu ile fonksiyonel tuşlar da bulunmaktadır. Klavyelerde yer alan bu işaret ve sembollerin belirli bir kısmı tek bir tuş ile oluşturulabiliyor iken bir kısmı belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulabilmektedir.

Bunun sebebi de bir çok işaretin klavyelerde tek bir tuş üzerinde yer alamamasından ve almasının imkanının olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için ikili ya da üçlü tuş kombinasyonu yapmanız gerekmektedir. Klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için uygulanan tuş kombinasyonlarında genellikle Option ve Shift tuşları kullanılmaktadır.

*Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ise; Alt ve Shift tuşları genellikle kullanılmaktadır. 

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor. Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ” [ KÖŞELİ PARANTEZ ] İŞARETİ  ” ‘nin nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden köşeli parantez işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta köşeli parantez işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden [ KÖŞELİ PARANTEZ ] işaretinin nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN [ KÖŞELİ PARANTEZ ] NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden KÖŞELİ PARANTEZ işaretini 2’li tuş kombinasyonları ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden [KÖŞELİ PARANTEZ] işaretlerini yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

MAC’TE SOL KÖŞELİ PARANTEZ İŞARETİ [ :   ”⌥ Option + 8 ” 

MAC’TE SAĞ KÖŞELİ PARANTEZ İŞARETİ ] :   ”⌥ Option + 9 ” 

Klavyeden SOL KÖŞELİ PARANTEZ ‘ [ ‘  işaretini oluşturmak için; klavyeden ”Option” tuşuna basılı tutun ve klavyede üst kısımda yer alan rakam tuşlarından ‘8 RAKAMINA’ basın. Bu ikili tuş kombinasyonu ile SOL KÖŞELİ PARANTEZ İŞARETİNİ ‘[‘ tüm metin içeriklerinde oluşturabilirsiniz.

Klavyeden SAĞ KÖŞELİ PARANTEZ ‘ ] ‘  işaretini oluşturmak için; klavyeden ”Option” tuşuna basılı tutun ve klavyede üst kısımda yer alan rakam tuşlarından ‘9 RAKAMINA’ basın. Bu ikili tuş kombinasyonu ile SAĞ KÖŞELİ PARANTEZ İŞARETİNİ ‘[‘ tüm metin içeriklerinde oluşturabilirsiniz.

*Not: İlgili tuş kombinasyonunda klavyede sağ ve sol kısımlarda yer alan her iki OPTİON tuşundan birini kullanabilirsiniz. Tercih tamamen sizin. 

2.YÖNTEM:

Dilerseniz KÖŞELİ PARANTEZ İŞARETLERİNİ buradan > (  [  ]  ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken köşeli parantez işaretlerini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden köşeli parantez işaretlerinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.