MAC Klavyede BETA (ß) İşareti Nasıl Yapılır ?

Mac Klavyede Beta (ß) İşareti Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede Beta (ß) sembolü Nasıl Yapılır ? Apple Klavyede Beta (ß) İşareti Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede Beta (ß) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Bilgisayar klavyelerinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Klavyelerde yer alan bu tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır.

Klavyelerde harf ve rakam tuşlarının yanı sıra işaret ve sembol tuşları ile fonksiyonel tuşlarda bulunmaktadır. Klavyeler üzerinde onlarca işaret ve sembol tuşların üzerinde yer almaktadır. Bu işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğunu ise noktalama işaretleri oluşturmaktadır. Ayrıca klavyelerde noktalama işaretlerinin dışında ihtiyaç duyulan bazı işaret ve semboller de (para birimleri vs..) yer almaktadır.

Klavyeler üzerinde yer alan bu işaret ve sembolleri klavyeler üzerinden basit ikili ya da üçlü tuş kombinasyonları ile hem Windows hem de Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ayrıca bilgisayar klavyelerinde yer almayan bir çok işaret ve sembolü de klavyelerden yapılan bazı tuş kombinasyonları ile yine metin içeriklerinde pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor.

Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ”BETA İŞARETİ” ‘nin (ß) nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden beta (ß) işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta BETA ( ß ) işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

*Windows işletim sisteminde Beta işaretini; Alt gr + S tuş kombinasyonu ile metin içeriklerinde oluşturabilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden BETA ( ß ) işaretinin nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN BETA ( ß ) İŞARETİ NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden BETA ( ß ) işaretini 3’lü tuş kombinasyonu ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden beta (ß) işaretini yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

MAC’TE BETA (ß) İŞARETİ : ” ⌥ Option + Shift + B ”

MacOS klavyeden Beta (ß) işaretini oluşturmak için ; klavyeden ”Option” tuşu ile ”Shift” tuşuna basılı tutun ve klavyede yer alan harf tuşlarından  ” B ” harfine basın. Bu tuş kombinasyonun ardından ß işareti ilgili metin içeriğinde oluşturulacaktır.

2.YÖNTEM:

Dilerseniz BETA ( ß ) işaretini buradan > ( ß ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ß işaretini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden BETA ß işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

­