Klavyede Kilometrekare İşareti (km²) Nasıl Yazılır ?

Klavyede kilometrekare nasıl yazılır ? Klavyeden kilometrekare (km²) nasıl yapılır ? Bu yazımızda sizlere bilgisayar klavyesinde kilometrekare işaretinin nasıl yazılacağını anlattık. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Bu tuşların bir çoğu harf ve rakamlardan oluşmaktadır. Geriye kalan tuşlar ise bilgisayarın fonksiyonel tuşları ve sembol tuşlarıdır. Bu tuşların yanı sıra klavyede bir çok tuş farklı kombinasyonlar ile farklı işlevlerde kullanılmaktadır.

Bilgisayar klavyelerinde bazı tuşların üzerinden birden fazla sembol,rakam ve harf bulunmaktadır. Bu işaretleri oluşturmak için her biri için farklı tuş kombinasyonlarını kullanmaktayız. Mesela klavyemiz üzerinde E harfinin üzerinde Euro para biriminin sembolü (€) bulunmaktadır. Euro sembolünü sadece e harfine basarak oluşturamamaktayız. Euro sembolünü klavyemiz üzerinden herhangi bir yere yazmak için; belirli tuş kombinasyonu yapmaktayız. Euro sembolünün oluşturulduğunu tuş kombinasyonu Alt gr + E tuşu şeklindedir. Bunun gibi klavye üzerindeki diğer sembol ve işaretler de farklı 2’li ya da 3’lü tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır.

Bunların yanı sıra klavyeler üzerinde yer almayan binlerce sembol ve işarette klavyeler üzerinden farklı kombinasyonlar ile oluşturulmaktadır. Buna da örnek verecek olursak mesela telif hakkı ( Copyright © ) işareti klavye’de 5’li tuş kombinasyonu ile oluşturulmaktadır. Telif hakkı ( Copyright © ) sembolünün klavye üzerinden yazmak istediğimiz yere yazmak için yapacağımız tuş kombinasyonu ise  Alt + 0169 tuş kombinasyonudur. Bunun gibi bir çok sembol sıralı rakam tuşları ile oluşturulmaktadır.

Şimdi gelelim konumuzun ana başlığı olan kilometrekare işaretinin (km²) klavyeden nasıl yazıldığına..

Kilometrekare (km²) işareti ne yazık ki klavye üzerinden direkt olarak yazılamıyor. Ölçü birimleri ne yazık ki Windows işletim sisteminde klavyeler üzerinden bir bütün halinde yazılamıyor. Bu birimler için herhangi bir tuş kombinasyonu yok. Ancak yine de klavyeden kilometrekare (km²) işaretini yazmanın bir yolu var.

KLAVYEDE KİLOMETREKARE (km²) İŞARETİ NASIL YAZILIR ?

Klavyede kilometrekare işareti bir bütün olarak yazılamıyor ancak klavye üzerindeki harfler ve üstü 2 sembolünün birlikte kullanımı ile bu işareti dilediğiniz her yere basit bir şekilde yazabilirsiniz.

Kilometrekare (km²) işaretini klavyeden yazmak için; ilk olarak km harflerini yazın ve hemen yanına üstü 2 (²) işaretini yine klavyeniz üzerinden yazın. Böylelikle (km²) işaretini yazmış olacaksınız.

Üstü 2 (²) işaretini klavyeden oluşturmak için uygulayacağınız tuş kombinasyonu ise; ALT+0178 tuş kombinasyonudur. Yani ilk olarak Alt tuşuna basılı tutun ve alt tuşuna basılı iken numara pad kısmında bulunan rakam tuşlarından 0,1,7,8 rakamlarına sırasıyla basın. Bu tuş kombinasyonu sayesinde üstü 2 işareti yazılacaktır.

İŞLEM BU KADAR BASİT.

”Bu yazımızda sizlere klavyeden kilometrekare (km²) işaretinin nasıl yazılacağını anlattık. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.