Klavyede gülümseyen surat nasıl yapılır ? Klavyede gülen yüz işareti nasıl yapılır ? Klavyeden smile işareti nasıl yazılır ? Bu yazımızda sizlere bilgisayar klavyesinden gülen yüz işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Bilgisayar klavyelerinden yüzlerce sembol ve işareti metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Klavyeler üzerinde yer alan onlarca sembol ve işaret basit bir şekilde belirli tuş kombinasyonları ile yapılabiliyor.

Klavyeler üzerinde yer alan sembol ve işaretleri klavyelerden yaptığımız 2’li tuş kombinasyonları ile oluşturabiliyoruz. Bu tuş kombinasyonları genellikle Shift ve Alt gr tuşlarından herhangi biri ile ilgili sembolün bulunduğu tuş ile yapılıyor.

Örneğin; bilgisayar klavyelerinde çoğunluklar işaret ve sembollerin yer aldığı üst sayısal tuşlarından 4 rakamının üzerinde yer alan Dolar ($) sembolü; Alt gr tuşu ile 4 rakam tuşu ile yapılan tuş kombinasyonu ile oluşturuluyor.

Bunların yanı sıra klavyeler üzerinde yer almayan ancak yine de Windows işletim sisteminde bilgisayar klavyeleri ile belirli tuş kombinasyonları ile yapılan yüzlerce sembol ve işaret bulunmaktadır. Konumuzun ana teması olan Gülen Surat ya da Gülen yüz işareti de klavyelerden belirli tuş kombinasyonu ile yapılan bu işaretlerden biridir.

Özellikle günümüz akıllı telefonlarında vazgeçilmez emojilerden biri olan ‘Gülen Surat’ ☺ diğer bir deyişle ‘Gülen Yüz’ işareti , bilgisayarlarda da yapılabilmektedir. Bu işaret eskiden daha çok ”: )” şeklinde yapılıyor olsa da bilgisayar klavyelerinde belirli tuş kombinasyonu ile emoji halinde yapabilirsiniz.

Şimdi hep birlikte bu Gülen Surat emojisinin klavyede nasıl yapıldığına aşağıdan bakalım. 

KLAVYEDE GÜLEN SURAT (YÜZ) İŞARETİ  ☺ NASIL YAPILIR ? 

Bilgisayar klavyesinden Gülen Surat emojisini belirli tuş kombinasyonu ile basit bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden Gülen Yüz emojisini yapmak için için uygulanan tuş kombinasyonları şu şekildedir;

GÜLEN SURAT EMOJİSİ ☺ :   ” ALT + 1  ” veya   ” ALT + 257

Klavyeden gülen surat işaretini yapmak için; ilk olarak klavyede boşluk (space) tuşunun hemen solunda yer alan ”ALT” tuşuna basılı tutun ve klavyede sağ tarafta yer alan rakam tuşlarından ” 1 ” rakamına basın.

veya

Klavyeden gülen surat işaretini oluşturmak için; ilk olarak klavyeden ”Alt” tuşuna basılı tutun ve rakam tuşlarından 2-5-7 rakamlarına sırasıyla basın.

Bu 2 farklı tuş kombinasyonları ile gülen yüz (gülen surat) işaretini metin içeriklerinde basit bir şekilde oluşturabilirsiniz.

NOT: Her iki tuş kombinasyonunda kullanılan rakam tuşları, klavyenizin sağ bölümünde yer alan sayısal tuş takımındaki rakamlar ile yapılmaktadır. Klavyelerin üst kısmında sırasıyla yer alan rakam tuşları bu kombinasyonlar da işe yaramamaktadır. Eğer klavyenizde sayısal tuş takımı yoksa; bu işareti Windows’un ekran klavyesi ile oluşturabilir ya da buradan ” ☺ ” bu işareti kopyala-yapıştır metodu ile ilgili yerde kullanabilirsiniz. Ayrıca Windows karakter eşlem uygulamasında da bu ve yüzlerce farklı işareti de kopyalayabilirsiniz. 

”Bu yazımızda sizlere klavyeden gülen yüz bir diğer adıyla gülen surat emojisinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.