iPhone’da Mesaj Otomatik Düzeltmesi Nasıl Kapatılır ?

iPhone’da otomatik düzeltme nasıl kapatılır? iPhone’da mesaj otomatik düzeltmesi nasıl kapatılır? iPhone’da otomatik yazı düzeltme nasıl kapatılır? Bu yazımızda sizlere Apple iPhone cihazlarında klavye otomatik düzeltmesinin nereden, nasıl kapatıldığını gösterdik. İşte detaylar…

Apple iPhone cihazlarında klavyeden yazdığımız hatalı yazılar mesajlaşma uygulamalarında ve yine metin içeriklerinin girildiği uygulamalarda otomatik olarak düzeltiliyor.

Apple’ın kullanıcılarına sunduğu bu özellik ile birlikte kullanıcıların yapmış olduğu yazım hataları otomatik olarak düzeltiliyor ve mesaj içeriklerine doğru olan şekli ile yazılıyor.

İlgili özellik ilgili işlemi yaklaşık olarak %90 oranında doğru yapması sebebiyle bir çok kullanıcı tarafından kullanılıyor. Ancak ilgili özelliği yapmış olduğu %10 oranındaki hata payı bazen bir çok kullanıcınında canını sıkmıyor değil.

Apple’ın iOS işletim sisteminde klavyede sunduğu otomatik düzeltme özelliği bazen yapmış olduğu hatalı düzeltmeler ile kullanıcıların canını bir hayli sıkıyor. Özellikle dilimizdeki bazı kelimelerin birbirine çok yakın, benzer olması sebebiyle ilgili özellik otomatik düzeltme işlemlerinde bazı hatalara yer verebiliyor.

Hal böyle olunca da kullanıcılar yapılan yanlış otomatik düzeltmeyi yeniden silip tekrar doğru bir biçimde tekrar yazma gereksiniminde bulunuyor. Bu durum kullanıcılara özellikle acil durumlarda vakit kaybı yaşatıyor.

Bunun yanı sıra kullanıcılar yanlış yapılan otomatik düzelmeleri farkında olmadan mesajlaştıkları kişilere de gönderebiliyor. Bu durumda kişiler arası yanlış anlaşılmalara veya farklı durumlara sebep olabiliyor.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere ilgili özelliğin her ne kadar doğruluk payı oldukça yüksek olsa da kullanımı bir çok sorunlara yol açabiliyor. Bu sebeple iPhone kullanıcıları genellikle klavyelerinde yer alan otomatik düzeltme özelliğini kapatmayı tercih ediyor.

Peki iPhone’da otomatik düzeltme özelliği nereden, nasıl kapatılıyor ? Aşağıda sizlere bu işlemin nasıl yapıldığını adım adım gösterdik. Aşağıdaki adımları uygulayarak sizde iPhone cihazınızda klavye otomatik düzeltmesini pratik bir şekilde kapatabilirsiniz. 

iPhone mesaj otomatik düzeltmesi kapatma :

iPhone’da klavye otomatik düzeltme özelliğini kapatmak için; 

1- İlk olarak cihazınızda ”Ayarlar” kısmına gidin.

2- Ayarlar kısmından ”Genel” kısmına dokunun.

3- Genel ayarları sayfasından ”Klavye” seçeneğine gidin.

4- Ardından karşınıza gelecek olan klavye ayarları sayfasından otomatik düzelme özelliğini kapatmak için;  ”Otomatik Düzeltme” seçeneğinin yanında yer alan butona dokunarak ilgili özelliği kapatın.

İşlem bu kadar basit. 

Not: İlgili buton yeşil görünümdeyken ilgili özellik aktif, ilgili buton gri görünümdeyken ise ilgili özellik kapalı durumdadır. 

”Bu yazımızda sizlere Apple iPhone cihazlarında klavye otomatik düzeltmesinin nereden, nasıl kapatıldığını adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.