TRT 4K Nasıl İzlenir ? | Nasıl Ayarlanır ? | Frekans Bilgileri !

TRT 4K Nasıl izlenir ? TRT 4K kanalının frekans bilgileri ne ? TRT 4K kanalı nasıl eklenir ? Ultra HD yayın yayın yapan TRT 4K kanalı seyircilerine mükemmel bir yayın sağlıyor. Peki TRT 4K kanalını nasıl izlerim diyorsanız? Bu yazımızda sizlere TRT 4K kanalının nasıl izleneceğini anlattık. TRT 4K kanal nasıl izlenir , frekans bilgileri , ve kanal kurulumu nasıl yapılır ? İşte tüm bu sorularınızın cevabı..

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun 19 ŞUBAT 2015’te yayın hayatına başlattığı TRT 4K TV kanalı izleyenlerine mükemmel bir yayın kalitesi sağlıyor. Yayın hayatına başladığı günden beridir kesintisiz yayın yapan kanal, ilk zamanlarda izleyenlerine her ne kadar fazla içerik sunmasa da gün geçtikçe izleyicilerine oldukça fazla kaliteli yayınlar sunmaya başladı.

Günümüzde izleyenlere yüksek kalitede oldukça fazla içerik sunan kanal bugünlerde oldukça popüler durumda. Bunun etkisi de yaz aylarında artan televizyon satışları ve 2018 Dünya kupası maçlarının bu kanal üzerinden de yayınlanıyor olması.

Ayrıca ülkemizde bir ilk olan bu kanalın tüm 4K televizyonlar üzerinden şifresiz bir şekilde izleniyor olması da bu kanalın popülerliğini oldukça arttırıyor.

PEKİ 4K YAYIN İZLEYENLERE NELER SUNUYOR ? 

4K yayın (Ultra HD) , bildiğimiz HD yayınlara oranla 8 kat daha kaliteli bir yayın sunuyor. Bu yayın izleyenlere kesinlikle müthiş bir televizyon izleme deneyimi sunuyor. Hd yayın yapmayan bir kanal ile HD yayın yapan arasındaki farkı bir canlandırın. Ardından da 4K yayının nasıl olduğunu bir düşünün. 4K yayında en uzaktaki bir nesnenin bile detayını görebilirsiniz.

TRT 4K KANALINI İZLEMEK İÇİN NE GEREKLİ ? 

TRT 4K yayınları UHD çözünürlük olan 3840×2160 piksel ve 50p frame ratelik bir görüntü kalitesi ile yayın yapmaktadır. TRT 4K yayın kodeği ise HEVC (H265) ’dir. Yayını dahili veya harici uydu alıcısının çözebilmesi için bu özellikleri taşıması gerekmektedir.

Günümüzde 4K televizyonlarının hepsi dahili uydu alıcısına sahip. Eğer sizde 4K televizyonunuzdaki dahili uydu alıcısını kullanıyorsanız yayını izlemekte herhangi bir problem yaşamazsınız. Harici uydu alıcıya sahipseniz bu özellikleri desteklemesi gerekiyor.

TRT 4K KANALININ FREKANS BİLGİLERİ NE ? 

TRT 4K Kanalı Türksat uydusunda yayın yapmaktadır. Kanal, HEVC (H265) destekleyen 4K Ultra HD televizyonlarda, 10980 MHz frekans, Dikey (Vertical) polarizasyon, 12.500 Sembol Oranı, FEC:3/4 parametreleriyle izlenebiliyor.

TRT 4K Frekans:  10980 V 12.500  (Turksat 3A)

TRT 4K KANALINI NASIL TV LİSTEME EKLEYEBİLİRİM ? 

TRT 4K kanalı otomatik uydu kurulumunda listenize eklenecektir. Kurumu yapmak istemiyorsanız ve kurulumdan dolayı listenizin bozulmasını istemiyorsanız, yukarıdaki frekans bilgilerini dahili uydu alıcısına sahip 4K televizyonunuzda manuel olarak aratarak kanalı ekleyebilirsiniz.

TRT 4K kanalını televizyonunuza eklemek için aşağıdaki adımları uygulayın! 

(Not: Marka ve modele göre bu ayarlama kısmen değişebilir. İlgili ayarlar Samsung marka 4K televizyona göre anlatılmıştır.) 

1- İlk olarak televizyonunuzun kumandasından ”MENU” tuşuna basarak televizyonunuzun Menü kısmına gidin.

2- Menü kısımında karşınıza gelecek seçeneklerden ”YAYIN”  seçeneğine gelin.

3- Ardından yayın kısmına gittikten sonra yayın ile ilgili ayarlama seçenekleri karşınıza çıkacak. Bu sayfada ”KANAL AYARLAMA”  seçeneğini bulun ve ona tıklayın.

4- Kanal ayarlama sayfasında ”MANUEL AYARLAMA”  ‘yı seçin.

5- Açılacak sayfa frekans bilgilerini elle gireceğiz. Burada bulunan frekanslarda yukarıdaki frekans var ise eğer onu seçin. Yoksa eğer elle gireceğiz. Orada yer alan frekanslarda bu frekans yoksa en altta ”YENİ” seçeneği olacaktır. Buna tıklayarak yukarıdaki TRT 4K frekansını açılacak sayfada kumandanız vasıtayla girin.

(NOT: Frekansları görmek ve yeni seçeneğine ulaşarak frekans bilgilerini girmek için TRANSPONTER seçeneğine tıklayın ve aşağı tuşuyla aşağı inin.) 

6- Frekans bilgilerini girdikten sonra ”KAYDET”  butonuna basın ve karşınıza gelen sayfada ”ARA” butonuna basın.

7- Bu adımların sonunda tarama işlemi başlayacaktır. Tarama işlemi tamamlandıktan sonra karşınıza bulunan TV kanal sayısı çıkacak ve eklemiş olduğumuz TRT 4K kanalı yayını arka planda açılacaktır. Bu işlemlerin sonunda ekrandaki ”TAMAM” tuşuna basarak sayfadan çıkın.

İşlem bu kadar basit. İyi seyirler.

TeknoAjan.com (kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.)