iPhone Pil Sağlığına Nereden, Nasıl Bakılır ?

iPhone’da pil sağlığı nereden görüntülenir? iPhone’da pil sağlığına nereden bakılır ? iPhone’da pil sağlığına nasıl bakılır ? Bu yazımızda sizlere iPhone’da pil sağlığına nereden ve nasıl bakıldığını anlattık. İşte detaylar..

Bildiğiniz üzere Apple tüm iPhone modellerinin pillerinde lityum iyon teknolojisi kullanılır. Bu pil teknolojisi eski nesil pil teknolojilerine kıyasla daha hızlı şarj olur ve yüksek bir güç yoğunluğuna sahip olmasıyla birlikte uzun süre dayanır.

Günümüzdeki en iyi pil teknolojisinden olan lityum iyon teknolojisi, kullanıcılara en iyi performansı sunar. Oldukça uzun ömürlü olmasıyla bilinen bu piller, kullanıcıların cihazları daha dikkatli kullanması ile birlikte performansı uzun süreler (2-3 yıl) boyunca yüksek seviyede devam eder.

Ancak günümüz teknolojisinde tüm şarj edilebilir pillerde olduğu gibi bu teknoloji de de belirli bir kullanım ömrü bulunmaktadır. Her ne kadar siz bu konuda büyük hassasiyet gösterseniz de sadece pilin kullanım ömrünü arttırabilirsiniz.

Pilleri sınırsız bir şekilde kullanmanız mümkün değil. Hele ki günümüzde teknoloji devrinde bu durum ne yazık ki imkansız. Bunun başlıca sebebini de artan teknoloji kullanımı ve internet bağımlılığı oluşturmaktadır. Günümüzde bir çok akıllı telefon kullanıcısı telefonlarını günde en az 1 kere şarj ediyor. Hatta bazı kullanıcılar cihazlarını gün içerisinde birden fazla kere de şarj edebiliyor.

Oldukça artan bu kullanımda cihazların pillerinin ömrünün kısaltmasını daha da kolaylaştırıyor. Peki cihazların pillerinin ömrü nasıl uzatılır ? Elbette cihazların pillerinin ömürlerini uzatmak mümkün. Aslında bu tamamen kullanıcının elinde. Kullanıcı pil ömrünü uzatmak için; cihaz kullanırken bazı püf noktalara dikkat etmeli. Kullanıcılar cihazlarını kullanırken bazı ufak ayrıntılara bile dikkat ederse, pil ömrünün uzamasına olanak tanıyacaktır.

Ufak detayların ardından şimdi hep birlikte aşağıdan konumuzun ana teması olan iPhone’da pil sağlığının nereden, nasıl kontrol edildiğine bakalım ve hemen ardından pil ömrünü uzatmak için uygulayabileceğimiz bazı püf noktalara değinelim.

iPHONE’DA PİL SAĞLIĞINA NEREDEN, NASIL BAKILIR ? 

iPhone’da pil sağlığına ayarlar kısmından erişebilirsiniz. iPhone’da pil sağlığına bakmak için; ilk olarak cihazınızın ”ayarlar” kısmına gidin. Ardından cihazınızın ayarlar sayfasında yer alan seçeneklerden ”pil” seçeneğine dokunun. Daha sonra pil ayarları sayfasında yer alan ”Pil sağlığı” seçeneğini bulun ve buna dokunun. Açılan pil sağlığı sayfasında pil sağlığınız ‘maksimum kapasite‘ yazan kısımda yüzde ile gösterilecektir.

Cihazınızın pil sağlığı bu kısımda görüntülenmektedir. Pil sağlık seviyeniz %80’in altına düştüğünde değiştirilmesi tavsiye edilir. Cihazınızı her gün şarj ediyor dahi olsanız 365 gün sonuna kadar cihazınızın pil sağlığında büyük düşüşler yaşanmayacaktır. Ancak bu süre 2 yıla yaklaştığında cihazınızın pil sağlığında büyük oranda düşüşler gözlenecektir.

Cihazın pil sağlığı bu açıdan ve bazı açılardan tamamen sizin elinizdedir. Aşağıda sizler için belirteceğimiz bazı püf noktalara dikkat ederek, cihazınızın hem pil süresi uzatabilir hem de pil sağlığını koruyabilirsiniz.

iPHONE’DA PİL SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER :

iPhone’da pil sağlığını korumak için bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Aşağıdaki maddelerin hepsine ya da bir kaçına dikkat ederek pil sağlığınızı bir nebzede olsa daha iyi seviyede tutabilirsiniz. İşte dikkat edilmesi gereken maddeler.

 • Uyurken cihazınızı şarjda bırakmayın.
  *Dolduktan sonra hala şarjda olan pillerin ömrü çabuk kısalır hatta pil şişmesi gibi durumlarda gözlenebilir.
 • Cihazınızın pili dolduktan sonra hala şarj da tutmayın.
 • Şarj esnasında cihazınız ile oynamayın.
  *Acil bir işiniz yoksa cihazınız şarj olurken kullanmamaya özen gösterin.
 • Cihazınızın pil yüzdesi %5’in altına geldiğinde şarj etmeye dikkat edin.
  *Mümkün olduğu durumlarda pil neredeyse tamamen bitecek seviyeye geldiğinde şarj edin. %70, %80 pil yüzdesinde bile cihazı tamamen şarj edipte evden çıkayım diyen kullanıcıların hatasına düşmeyin. Acil bir durumunuz olabiliyorsa yanınızda taşınabilir şarj cihazı bulundurun.

Bu maddelere dikkat ederek pil sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca pil kullanımınızı düşürerek de pil sağlığınızı dolaylı yoldan koruyabilirsiniz.

Pil kullanımınızı arttırmak için uygulayabileceğiniz bir kaç madde : 

Pil kullanımını arttırmak için uygulayabileceğiniz bir çok madde bulunmaktadır. Bunlar içinden bir kaç maddeyi sizlere aşağıda belirttik. İşte pil kullanımını arttıran bazı püf noktalar.

 • Ekran parlaklık seviyesine dikkat edin. Karanlık ortamlarda ekran parlaklığını en yüksek seviyede kullanmanız hem göz sağlığınız hem de cihazınızın pil sağlığı açısından kötü durumlar oluşturabilir.
 • Kullanmadığınız zamanlarda kablosuz bağlantıları kapatın. Wifi ve bluetooth bağlantılarını kulllanmadığınız zamanlarda tamamen kapatın. Bu bağlantıları ‘ayarlar’ kısmından tamamen kapatın.
 • Arka planda açık uygulama bırakmayın. Arka planda devamlı yenilenen ve veri akış sağlayan uygulamalar pil kullanım ömrünüzü etkilemektedir.
 • Konum erişimlerini kapatın ya da azaltın. Uygulamalara verilen konum erişim izni pil kullanımını etkilemektedir. Özellikle pek kullanmadığınız ya da hiç kullanmadığınız uygulamalardan konum iznini kapatabilirsiniz.

Pil kullanımını ve pil ömrünüzü arttıracak diğer maddeler ve ayrıntılara bir başka yazımızdan ”buradan” erişebilirsiniz. 

”Bu yazımızda sizlere iPhone’da pil sağlığını görüntülemeyi gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.