iPad’de Hesap Makinesi Neden Yok ?

iPad’lerde hesap makinesi neden bulunmuyor ? iPad’de hesap makinesi niçin yok ? iPad’e hesap makinesi nasıl indirebilirim ? Bu yazımızda sizlere iPad’lerde neden hesap makinesi olmadığını ve nasıl yüklenebileceğini gösterdik. İşte detaylar..

10 sene önce hayatımıza giriş yapan iPad’ler bizlerin iş alanında, eğitim alanında ve eğlence alanında vazgeçilmezimiz konumunda geldi. Özellikle yıllar geçtikçe yeni gelen modeller ile birlikte neredeyse bilgisayarlar üzerinde yapabildiğimiz bir çok şeyi yapabildiğimiz iPad’ler bizlere bir çok noktada işlevsellik ve kolaylık tanıyor.

iPad’lerin içinde yer alan mevcut uygulamalar ve yüklenebilir uygulamalar bizlere hem iş hem eğitim alanında bir çok avantaj sağlayabiliyor.

Apple iPad modellerinde kullandığı iPadOS işletim sisteminde kullanıcılara bir çok uygulama sunuyor. Ancak bir çok kullanıcının da işine yarayan ve oldukça sık ihtiyaç duyulan bir uygulama ne yazık ki Apple iPad’lerde yer almıyor.

iPad’lerde yer almayan bu uygulama ne diye soruyorsanız? iPad kullanıcılarının en çok ihtiyaç duyduğu ve cihazlarda yer almasını oldukça çok istediği uygulamayı soruyorsanız? Cevabımız bir çok iPad kullanıcısı gibi çok net. ”Hesap Makinesi” uygulaması.

Apple ilginç bir şekilde bugüne kadar ürettiği hiç bir iPad modelinde hesap makinesi uygulamasına yer vermedi ve hala da vermiyor.

iOS işletim sistemine sahip iPhone’larda yer alan hesap makinesi uygulamasının aynısı ne yazık ki iPad’lerde yer almıyor. İlginç bir durum ancak Apple ilk iPad’ini piyasaya sunduğundan beridir cihazlarında yer vermediği hesap makinesi uygulamasına hala yeni modellerinde de yer vermiyor.

Şirket yetkililerine bu soru kullancılar tarafından oldukça sık soruyor. Hesap makinesi uygulamasının neden iPad’lerde yer almadığı ve ne zaman Apple’ın iPad cihazlarında hesap makinesine yer vereceği şirket yetkililerine soruluyor ama şirket yetkililerinden ne yazık ki hep aynı cevap geliyor.

Şirket yetkilileri, hesap makinesi uygulamasının iPad ekranı için uyumlu olmadığı belirtiyor ve buna çözüm aradıklarını belirtiyorlar. İlginç bir şekilde..

Apple’ın kendi işletim sisteminde hesap makinesi uygulamasının var olmaması sebebiyle de kullanıcılar cihazlarına 3. taraf uygulamalar yüklemek durumunda kalıyor. Apple’ın uygulama marketinde yer alan ücretli veya ücretsiz, güvenli veya değil olan hesap makinesi uygulamalarından birini cihazlarına indirmek zorunluluğunda kalıyorlar.  Bu durumda bir çok kullanıcının canını sıkıyor.

Peki iPadOS’a Apple tarafından hesap makinesi uygulaması gelecek mi ? 

iOS13 ile birlikte hesap makinesi uygulamasının iPad’lere geleceği daha önce belirtilse de ne yazık ki bu hayal gerçekleşmedi. Belki iPadOS’un 2020 sonbaharında gelecek olan yeni sürümünde kullanıcılar Apple’ın iPad için uyumlu hale getirmiş olduğu bir hesap makinesi uygulaması ile karşılaşabilir.

Ancak şu an için bu konu hakkında herhangi bir resmi açıklama veya bilginin ne yazık ki yer almadığını da belirtelim.

Peki iPad’e hesap makinesi uygulaması nereden, nasıl yüklenir ?

iPad cihazınıza AppStore üzerinde hesap makinesi uygulaması yükleyebilirsiniz. AppStore’da yer alan 3. taraf uygulamalardan birini seçerek cihazınıza indirebilirsiniz.

AppStore’da yer alan hesap makinesi uygulamalarına erişmek için;

AppStore uygulamasını açın ve üst kısımda yer alan arama çubuğuna ‘hesap makinesi‘ yazın. Ardından karşınıza çıkan hesap makinesi uygulamalarından birini tercihize göre seçin. İndirme işlemini başlatın. Artık iPad cihazınızda hesap makinesi uygulaması yer alacaktır.

”Bu yazımızda sizlere Apple iPad modellerinde neden hesap makinesinin olmadığını ve bunun nereden, nasıl yüklenebileceğini açıkladık. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.