Fransızca Renkler Konu Anlatımı

Fransızca renkler, Fransızca renkler konusu, Fransızca renklerin yazılışları, Fransızca renkler okunuşları ve örnek cümleler.. Bu yazımızda sizlere Fransızca’da renkler konusunu gösterdik. İşte detaylar…

Fransızca’da dile giriş seviyesinin temel konularından biri ”Fransızca’da Renkler” konusudur. Fransızca’da renkler konusu tamamen ezbere dayalı bir konudur. Her dilde olduğu gibi Fransızca’da da öğrenilmesi oldukça kolay ve keyifli olan renkler konusunda ilk olarak yapmanız gereken renklerin Fransızca karşılığını ezberlemek olacaktır. 

Fransızca’da renkler konusunda dikkat etmeniz gereken tek önemli bir nokta vardır. Bu da renklerin kullanımında dişi, erkek farkıdır. Fransızca’da renkler konusu sayılar konusundaki gibi farklı bir kurala sahiptir. Bu durum dili yeni öğrenenlerin her ne kadar canını sıksa da anlaşılması aslında oldukça kolaydır. 

Fransızca’da renkler konusunda bahsettiğimiz bu durum, rengin kökünün erkekten dişiye geçişte -e ekini almasıdır. Yani Fransızca’da renkler ismin dişi ya da erkek oluşuna göre değişik şekilde kullanılır. Sadece bazı renklerde geçerli olan bu durum da renkler erkek’ten (masculin) dişiye (féminin) geçiş yaparken ”-e” harfini alır. 

Konumuzun devamında renkleri ve örnekleri incelerken bu durumu fark edecek ve daha iyi kavrayacaksınız. 

Şimdi hep birlikte aşağıdaki tablodan Fransızca’da renkleri öğrenelim ve hemen ardından bazı örnekler ile konuyu pekiştirelim. Aşağıda hazırlamış olduğumuz tablonun hemen ardından Fransızca’da ilgili kurala sahip olan renklerin hem erkek hem de dişiler için kullanımına göz atabilirsiniz. 

FRANSIZCA’DA RENKLER (COULEURS) : 

Renk Masculin (Erkek) Féminin (Dişi)
Yeşil Vert Verte
Gri Gis Grise
Kahverengi Brun Brune
Siyah Noir Noire
Beyaz Blanc Blanche
Mavi Bleu Bleue
Mor Violet Violette
Kırmızı* Rouge Rouge
Sarı* Jaune Jaune
Pembe* Rose Rose
Turuncu* Orange Orange

*Fransızca’da bazı renklerde masculin ve feminin kuralı yoktur. Bu kurala dahil olmayan renklerin sonuna yukarıdaki tabloda yıldız (*) işareti konmuştur. 

Fransızca’da renkler konusu ile ilgili örnekler :

Fransızca’da renkler konusu ile ilgili bazı soru kalıplarına ve örnek cümlelere aşağıdan erişebilirsiniz. Aşağıda hazırlamış olduğumuz örneklerin yanından Türkçe karşılıklarına erişebilirsiniz. 

De quelle couleur ?  (Ne renk?)
De quelle couleur est-il ?  (Bu ne renk ?)
– II est jaune. (Bu sarıdır.)
De quelle couleur est la table ?  (Masa ne renktir ?)
– La table est blanche.  (Masa beyazdır.)
– La table est noire. (Masa siyahtır.)
De quelle couleur est la jupe ?  (Bu etek ne renktir ?)
– Elle est violette.  (Etek mordur.)
– Elle est verte.  (Etek yeşildir.)
De quelle couleur est ta voiture ?  (Araban ne renktir?) 
– Ma voiture est noire.  (Benim arabam siyahtır.)
De quelle couleur est ton chat ? (Kedin ne renktir?) 
– Mon chat est blanc. (Benim kedim beyazdır.)
Quelle est ta couleur préférée ?  (Favori rengin ne?)
– Ma couleur préférée est le vert.  (Benim favori rengim yeşil.)
– Mes couleur préférés sont violet et rouge (Benim favori renklerim mor ve kırmızı.)

Örneklerde geçen bazı kelimelerin Türkçe karşılıkları : 

( Table : Masa –  Jupe : Etek –  Voiture: Araba –  Chat: Kedi )

NOT: Fransızca’da renkler çoğul isimler ile kullanılırken ”-s” takısı alırlar. Örnek olarak yukarıda yer alan favori rengin ne? sorusuna verilen cevaplarına bakabilirsiniz.

Fransızca’da renkler konumuz son buldu. Elimizden geldiğince az çok bazı bilgileri sizler için sunduk. Yeni bir konuda görüşmek dileğiyle..

”Bu yazımızda sizlere ”FRANSIZCA’DA RENKLER’‘ konusunu anlattık. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından erişebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.