Bizimle iletişime geçin


ANDROİD

Android Telefonlarda Karanlık Mod Nasıl Açılır ?

Android telefonlarda karanlık mod nasıl açılır ? Android telefonlarda koyu mod (dark mode) nasıl yapılır ? Bu yazımızda sizlere Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda karanlık mod özelliğinin nereden, nasıl aktif hale getirildiğini gösterdik. İşte detaylar…

2008 yılında Google’ın piyasaya sunmuş olduğu Android işletim sistemi, günümüz teknoloji dünyasında akıllı telefon kullanıcılarına bir çok noktada kolaylık ve işlevsellik sağlamaya devam ediyor.

Android işletim sistemi gelişen teknoloji ile beraber her geçen gün kullanıcılarına birbirinden farklı ve işlevsel yeni özellikleri de sunmaya devam ediyor.

İlk olarak piyasaya sürülme tarihi olan 2008 yılından bu güne 10’un üzerinde güncelleme alarak her geçen gün kendini daha da geliştiren Android işletim sistemi, günümüz teknoloji dünyasında bir çok akıllı telefon markasının üretmiş olduğu cihazlarda yer alıyor.

Akıllı telefonlarımızda yer alan bu işletim sistemi bizlere bir çok özellik sunuyor. Android işletim sisteminin bizlere sunduğu bu özellikler saymakla bitmiyor.  Kullanıcıların büyük bir kısmı sunulan bu özelliklerden bir çoğuna günlük hayatta ihtiyaç duyuyor ve bunları kullanıyor. Ancak bazı akıllı telefon kullanıcıları ne yazık ki Android işletim sisteminin sağlamış olduğu bazı özelliklerden bihaber olabiliyor veya bu özelliklerin nasıl kullanıldığını bilmeyebiliyor.

Bu sebeple de Android işletim sistemine sahip bazı akıllı telefon kullanıcıları kullanmak istedikleri bazı özelliklerin nasıl kullanılabileceğini internette araştırma gereksiniminde bulunuyor.

Bizde bu sebeple; Android işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcılarının Android işletim sisteminde yer alan bir takım bazı özelliklerin nasıl kullanıldığına dair bazı yazıları hazırlamaya devam ediyoruz.

Bu yazımızda da Android işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcılarına Android işletim sisteminde yer alan bir özelliği ve bu özelliği nasıl kullanıldığını gösterdik.

Bu yazımızda Android telefon kullanıcılarına göstermiş olduğumuz özellik; ‘’Karanlık Mod’’ özelliğidir.

Android işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcıları cihazlarınının görünümünü standart olan parlak görünümünden koyu bir görünümüne çevirebiliyor. Bu özellik Android cihazlarda ”Dark Mode” yani ”Karanlık Mod” diye ifade ediliyor.

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yer alan ”Karanlık Mod” özelliği ile birlikte kullanıcılar kendi tercihleri doğrultusunda cihazlarını görünümünü diledikleri an siyah bir görünüme kavuşturabiliyor.

Bir nevi gece modu özelliği de diyebileceğimiz bu mod ile birlikte cihazların teması tamamen siyah bir görünüme kavuşuyor. Özellikle geceleri veya uzun süreli cihaz kullanımından kaynaklanan göz yorulmasına bir nevi engel olan bu mod kullanıcılar tarafından oldukça beğeniliyor ve oldukça sık tercih ediliyor.

Günümüzde oldukça popüler bir hale gelen ”Karanlık Mod” özelliği kullanıcılar tarafından oldukça sık kullanılıyor. Uzun süredir teknoloji dünyasında bir çok şirketinde uygulamalarında kullanıcılarına sunduğu bu modu son yıllarda oldukça popüler durumda.

Sizde bu ”Karanlık Mod” ‘u denemek ya da bu moda geçiş yapmak istiyorsanız; aşağıda belirteceğimiz adımları uygulayarak cihazınızın görünümünü siyah bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Android Telefonlarda Karanlık Mod Nasıl Açılır ? 

Android telefonunuzda karanlık mod özelliğini aktif hale getirmek için; 

1- İlk olarak cihazınızda ”Ayarlar” kısmına gidin.

2- Ayarlar kısmında yer alan seçeneklerden ”Ekran” kısmına dokunun.

3- Açılan ekran ayarları sayfasıda en üstte yer alan ”Karanlık” seçeneğine dokunun.

Bu adımların sonunda artık cihazınızın teması siyahi bir görünüme kavuşacaktır. Dilerseniz yine aynı kısımda telefonunuzun görünümünü eski görünümüne yani ”Aydınlık” moda çevirebilirsinizi.

İşlem bu kadar basit.

”Bu yazımızda sizlere Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda karanlık mod özelliğinin nereden, nasıl aktif hale getirildiğini adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.

ANDROİD

Android 13 tanıttı! İşte Android 13’ün Özellikleri

Google, düzenlemiş olduğu I/O 2022 etkinliğinde Android 13 işletim sistemini resmen duyurdu. Android işletim sistemine bir çok yeni özellik geldi. İşte detaylar…

Google, düzenlemiş olduğu I/O 2022 etkinliğinde Android 13 işletim sistemini resmen duyurdu. Google’ın işletim sistemi olan Android’in son güncellemesinin tanıtımının yapıldığı konferans tüm dünyada teknoloji tutkunları tarafından heyecanla takip edildi.

Pandemi dönemi ile birlikte eski tadını yitiren bu tarz etkinlikler artık yeniden keyif vermeye başladı. Uzun bir zamandır kısa bir şekilde ve ziyaretçi kabul etmeden yapılan konferanslar artık son buldu.

Google’da uzun bir zaman sonra bu etkinlik ile beraber tekrardan yüz yüze tanıtım şekline geçti. Düzenlenen etkinlikte uzun bir süredir Android kullanıcıları tarafından merakla beklenen Android 13 güncellemesi detaylı bir şekilde tanıtıldı.

Yeni güncelleme ile birlikte Android işletim sistemine bir çok yenilik ve özellik dahil edildi.

Özellikle kişiselleştirme ve güvenlik özelliklerinin ön plana çıktığı bu güncelleme, ”Material You” olarak adlandırılan yeni dizaynı ile gelecek. Bu dizayn ile kullanıcılar cihazlarını renk ve tema başta olmak üzere bir çok yönden kişiselleştirebilecek.

Android 13, daha güvenilir bir işletim sistemi olacak. Kullanıcılar bir çok erişimi kendileri belirleyecek ve böylelikle uygulamaların nelere erişebileceği konusunda tek söz sahibi olacak.

Android 13 ile birlikte miladını doldurmakta olan SMS’te yavaş yavaş tarihe gömülmeye devam edecek. Google’ın bu güncellemesi ile birlikte artık ”Google Mesajlar” uygulaması daha çok rağbet görecek. Çünkü artık mesajlar uçtan uca şifrelenecek.

Ayrıca Android 13 ile birlikte gelen yeniliklerden en çok dikkat çekeni ise; özel dil seçeneği oldu. Android 13 ile birlikte cihazlara her bir uygulama özel dil seçebilme imkanı gelecek. Böylelikle kullanıcılar cihazlarındaki her bir uygulamanın dilini telefon ayarlarından pratik bir şekilde değiştirebilecek.

Bunların yanı sıra yeni güncelleme ile daha bir çok yeni özellik ve hizmet işletim sistemine katılacak. Dilerseniz hemen aşağıdan gelecek olan tüm yeniliklere tek tek göz atabilirsiniz.

İŞTE ANDROID 13’ÜN TÜM ÖZELLİKLERİ : 

Google, düzenlemiş olduğu etkinlikte Android 13 güncellemesi ile birlikte gelecek olan tüm yenilikleri tek tek açıkladı. İşte Android 13 güncellemesi ile birlikte gelecek olan tüm yenilikler ve özellikler!

 • Android 13 Material You dizaynı.
 • Yenilenmiş medya kontrolü
 • Kilit ekranında müzik arayüzü.
 • Cüzdan uygulaması (Google Wallet) geldi.
 • Uygulamalar için özel dil seçeneği belirleme imkanı.
 • Simge teması ve rengini değiştirebilme imkanı.
 • Akıllı saat ile Acil SOS gönderebilme imkanı.
 • Kilit Ekranı’nda saat arayüzleri arasında geçiş.
 • Yeni Güvenlik ve Gizlilik özellikleri.
 • Google Mesajlar uygulaması ile birlikte uçtan uca şifreli RCS mesajlaşma.
 • Cihazlar arası medya paylaşma özelliği getirildi.
 • Uygulamalar arası medya taşıyan Fotoğraf Seçici özelliği geldi.
 • İşletim sistemine hızlı eşleşme (Fast Pair) dahil edildi.
 • Uyku Vakti modu.
 • Çince ve Japonca gibi diller için metin dönüştürme API’si getirildi.
 • Makine öğrenimi ve yapay zeka özellikleri geliştirildi.
 • Arayüz üreticileri için daha iyi entegrasyon sağlandı.
 • Bildirim izinleri güncellendi.
 • Bir önceki sürümdeki bir çok özellik iyileştirildi.

ANDROID 13 GÜNCELLEMESİ ALACAK CİHAZLAR : 

Android 13 güncellemesi, bu yaz ayında ilk olarak Google’ın kendi akıllı telefon modelleri için sunulcak. İlk kez Google Pixel modellerinde sunalacak olan Android 13 güncellemesi kısa bir süre sonra diğer marka akıllı telefon modellerine de gelecek.

Android 13 güncellemesini ilk olarak alacak olan cihazlar şunlardır;  

 • Google Piksel 6 Pro
 • Google Piksel 6
 • Google Piksel 6A
 • Google Piksel 5a
 • Google Piksel 5
 • Google Piksel 4a 5G
 • Google Piksel 4a
 • Google Piksel 4XL
 • Google Piksel 4

Ayrıca, Android 13 Beta sürümü şu an itibariyle tüm kullanıcılara açılmış durumdadır. Dileyen Android cihaz kullanıcıları bu güncellemenin Beta sürümünü test edebilmektedir.  

”Peki siz Google’ın Android işletim sistemine getirmiş olduğu bu yeni güncelleme hakkında neler düşünüyorsunuz? Konu ile ilgili tüm görüş ve yorumlarınızı aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız. 

Okumaya Devam Edin

ANDROİD

Android Telefonlarda Uçuş Modu Nasıl Açılır?

Android telefonlarda uçuş modu nasıl açılır ? Android’de uçak modu özelliği nasıl aktif hale getirilir?Bu yazımızda sizlere Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda uçuş modu özelliğinin nereden, nasıl aktif hale getirildiğini adım adım gösterdik. İşte detaylar…

Uçuş modu özelliği teknolojik cihazlar için olmazsa olmaz diyebileceğimiz gerekli özelliklerden biridir. Uçuş modu özelliği adından da anlaşıldığı üzere özellikle uçak yolculuklarında sıkça kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra bu özellik yine uçak yolcuklarında olduğu gibi cihazlarımızın tehlikeli olabileceği ortamlarda da kullanılmaktadır.

Uçuş modu özelliği cihazlarımızda olan tüm kablosuz bağlantıları kesmekte ve engellemektedir. Uçuş modu özelliği aktif olan cihazlarda Wi-Fi, Bluetooth, Gsm erişimi gibi bir çok bağlantı kapatılmaktadır.

Uçuş modu özelliğinde cihazlarda herhangi bir internet veya kablosuz cihaz bağlantısı olmazken ayrıca GSM bağlantıları da kesildiğinden ötürü herhangi bir arama yapılamamaktadır.

Bu özelliğin kullanıcılara en büyük artısı, herhangi bir bağlantının açık olmasının istenmediği durumlarda cihazların kapatılmadan sadece bağlantıların kapatılarak cihazların kullanılabilmesine olanak tanımasıdır.

Yani cihazlarımızda uçuş modu özelliği aktifken cihazlarımızı açık tutabiliyoruz ve cihazlarımız da video, müzik dinleyebiliyoruz ya da fotoğraf çekimi, oyun vs. gibi bir çok işlemi yapabiliyoruz.

Akıllı telefonlar başta olmak üzere bir çok teknolojik cihazda (Tablet, Dizüstü Bilgisayar, Akıllı Saat vs.. gibi) yer alan uçuş modu özelliği cihazlarda sadece bir kaç adım yoluyla, pratik bir şekilde açılıp kapatılabiliyor.

Bir çok kullanıcı oldukça sık ihtiyaç duymasa da ara ara şarj durumlarında da olmak üzere bu özelliği kullanma ihtiyacında bulunabiliyor.

Peki bu özellik Android işletim sistemine sahip cihazlarında nasıl açılıp, kapatılıyor? Bu sorunun cevabını sizler için hazırladık. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak bu özelliği dilediğiniz zaman pratik bir şekilde açıp kapatabilirsiniz. İşte Android’de uçuş modu özelliğini aktif hale getirmenin yolu. 

Android’de Uçuş Modu Nasıl Açılır ?

Android cihazınızda uçuş modunu açmak için; 

1- İlk olarak cihazınızdan ”Ayarlar” kısmına gidin.

2- Ayarlar sayfasında en üst kısımda yer alan ”Bağlantılar” seçeneğine dokunun.

3- Ardından karşınıza çıkacak olan bağlantılar sayfasından ”Uçuş Modu” seçeneğinin hemen yanında yer alan butona dokunarak uçuş modu özelliğini aktif hale getirin.

Bu adımların sonunda cihazınız uçuş moduna alınmış olacak ve cihazınızdaki tüm bağlantılar (Wifi, Bluetooth, Gsm) kapatılmış olacaktır.

İşlem bu kadar basit.

Not: Dilerseniz istediğiniz zaman yine aynı kısımdan aktif olan uçuş modu butonuna dokunarak uçuş modu özelliğini kapatabiliriniz.

”Bu yazımızda sizlere Android telefonlarda uçuş modu özelliğinin nereden, nasıl açıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız…

Okumaya Devam Edin

ANDROİD

Android Telefonlarda Alarm Nasıl Kurulur?

Android telefonlarda alarm nasıl kurulur? Android’de alarm nasıl ayarlanır? Bu yazımızda sizlere Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda alarm kurma işleminin nereden, nasıl yapıldığını adım adım gösterdik. İşte detaylar…

Android işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcıları diledikleri zaman cihazlarını bir çalar saat gibi kullanabiliyor. Kullanıcılar cihazlarında yer alan ”Saat” uygulaması üzerinden cihazlarında bir alarm kurabiliyor.

Kullanıcılar alarm kurma işlemini android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda çok kolay ve pratik bir şekilde yapabiliyor. Ancak bu işlem her ne kadar kolay bir şekilde yapılıyor olsa da bazen bazı kullanıcılar bu işlemi uygularken sıkıntı yaşayabiliyor.

Bizde bu sebeple android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda alarm kurma işleminin nereden, nasıl yapıldığını adım adım sizlere gösterdik. Aşağıda belirttiğimiz adımları uygulayarak sizde cihazınızda hemen bir alarm kurabilirsiniz.

Android’de Alarm Nasıl Kurulur ? 

Android cihazınızda bir alarm ayarlamak için; 

1- İlk olarak cihazınızda ”Saat” uygulamasını açın.

2- Saat uygulamasında alt kısımdaki seçeneklerden ”Alarm” seçeneğine dokunun.

3- Sonra karşınıza çıkacak olan alarm sayfasından yeni bir alarm eklemek için sağ üst köşede yer alan ”Artı (+)” seçeneğine dokunun.

4- Daha sonra karşınıza alarm kurma sayfası çıkacaktır. Burada üst kısımdan alarmınızın saatini belirleyin ve hemen aşağıdan hangi gün veya günlerde tekrarlamasını istiyorsanız onlara dokunun.

*Alarm uygulamasında günler ”P-S-Ç-P-C-C-P” şeklinde kısaltılmıştır.

5- Son olarak ayarlama işlemini tamamladıktan sonra ekranın hemen sağ alt köşesinde yer alan ”Kaydet” butonuna dokunun.

Bu adımların sonunda ilgili alarmınız kurulmuş olacak ve belirlemiş olduğunuz saat ve günlerde çalacaktır.

İşlem bu kadar basit.

Not: Kurmuş olduğunuz alarmın hemen sağ tarafında yer alan buton aktif durumda iken ilgili alarm belirlemiş olduğunuz saat ve günlerde düzenli olarak çalacaktır. Bu alarmı kapatmak için ilgili alarmın hemen sağ tarafında aktif bir biçimde yer alan butona dokunarak ilgili alarmı kapatabilirsiniz. 

Not: Ayrıca daha önce kurmuş olduğunuz alarmları da ilgili kısımdan kaldırabilirsiniz. Alarmları tamamen silmek için; alarm sayfasında sağ üst köşede yer alan ”üst üste 3 nokta” ikonuna dokunun ve silme işlemini uygulayın. 

”Bu yazımızda sizlere Android telefonlarda alarm ayarlama işleminin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız…

Okumaya Devam Edin

ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2016 TeknoAjan.com