MAC Klavyede Derece (º) İşareti Nasıl Yapılır ?

Mac Klavyede Derece (º) İşareti Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede Derece (º) Sembolü Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede Derece (º) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Standart bir bilgisayar klavyesinde ortalama 100’ün üzerinde tuş yer almaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan 100 civarındaki bu tuşların büyük bir çoğunluğunu rakam ve harf tuşları oluşturmaktadır.

Bilgisayar klavyelerinde çoğunluğu olan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra işaret ve sembol tuşları ile fonksiyonel tuşlarda bulunmaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğunu ise metin içeriklerinde oldukça sık ihtiyaç duyulan noktalama işaretleri oluşturmaktadır. Bu işaretlerin büyük bir çoğunluğu daha pratik olarak erişebilmemiz için enter tuşunun etrafındaki tuşlarda yer almaktadır.

Klavyelerde noktalama işaretlerinin haricinde yine oldukça sık kullanılan, ihtiyaç duyulan bazı semboller de (matematiksel işaretler, para birimi sembolleri vs.) yer almaktadır.

Klavyeler üzerinde yer alan bu işaret ve sembolleri klavyeler üzerinden basit 2’li ya da 3’lü tuş kombinasyonları ile hem Windows hem de Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ayrıca bilgisayar klavyelerinde yer almayan bir çok işaret ve sembolü de klavyelerden yapılan bir takım tuş kombinasyonları ile yine metin içeriklerinde pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor.

Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ” Derece (º) ” işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden Derece (º) işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta Derece (º) işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden Derece (º) işaretinin nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN DERECE (º) İŞARETİ NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden Derece (º) işaretini 3’lü tuş kombinasyonu ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden Derece (º) işaretini yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

MAC’TE DERECE (º) İŞARETİ : ” ⌥ Option + Shift + 8 ”

MacOS klavyeden Derece (º) işaretini oluşturmak için ; klavyeden ”Option” tuşu ile ”Shift” tuşlarına basılı tutun ve klavyede üst kısımda yer alan rakam tuşlarından ” 8 ” rakamına basın. Bu tuş kombinasyonun ardından Derece (º) işareti ilgili metin içeriğinde oluşturulacaktır.

NOT: İlgili tuş kombinasyonunda klavyede sağ ve sol kısımlarda yer alan her iki Shift veya Option tuşlarını kullanabilirsiniz. 

2.YÖNTEM:

Dilerseniz Derece (º) işaretini buradan > ( º ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Derece (º) işaretini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden Derece (º) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.