Klavyede Kesme İşareti ( ‘ ) Nerede, Nasıl Yapılır ?

Klavyede kesme işareti ( ‘ ) nerede ? Klavyeden kesme işareti ( ‘ ) nasıl yapılır ? Bu yazımızda sizlere klavyeden kesme işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Bilgisayar klavyelerinde onlarca tuş bulunmaktadır. Standart bir klavyede bulunan tuş sayısı 100’ün üzerindedir. Klavyeler üzerinde yer alan tuşların büyük bir çoğunluğu harf ve rakam tuşlarından oluşmaktadır.

Klavyeler üzerinde harf ve rakam tuşlarının yanı sıra sembol ve işaret tuşları da bulunmaktadır. Özellikle metin içeriklerinde en çok kullanılan, kullanılması gereken ve ihtiyaç duyulan işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğu klavyeler üzerinde yer almaktadır.

Klavyeler üzerinde yer alan sembol ve işaretlerin büyük bir çoğunluğu klavyelerin üst kısmında yer alan rakam tuşlarının üzerinde yer almaktadır. Bu rakam tuşlarının üzerinde yer alan işaret ve semboller, klavyeler üzerinde yapılan bazı 2’li tuş kombinasyonları ile basit bir şekilde oluşturulmaktadır.

Bu sembol ve işaretleri oluşturmak için uygulanan 2’li tuş kombinasyonları genellikle ”Shift” ya da ”Alt gr” tuşlarından herhangi biri ile sembolün bulunduğu tuş arasında yapılan tuş kombinasyonları şeklinde olmaktadır.

Konumuzun ana teması olan kesme işareti ( ‘ ) de klavyeden yapılan 2’li tuş kombinasyonu ile oluşturulmaktadır. Şimdi hep birlikte aşağıdan bu işaretin nerede bulunduğunu ve nasıl oluşturulduğuna bakalım.

KLAVYEDEN KESME ( ‘ ) İŞARETİ NASIL YAPILIR ? 

Klavyede kesme işareti ( ‘ ) klavyenin en üst kısmında yer alan rakam tuşlarından iki (2) tuşunun üzerinde yer almaktadır.

Bu tuşa tek başına basıldığında bu işaret oluşmamaktadır. Kesme işaretini oluşturmak için; 2’li tuş kombinasyonu uygulamanız gerekmektedir. Klavyeden kesme işaretini oluşturmak için uygulanacak 2’li tuş kombinasyonu şu şekildedir;

KESME İŞARETİ ( ‘ )  :  SHİFT + 2 TUŞU 

Bu işareti oluşturmak için; klavyeden ”Shift” tuşuna basılı tutun ve klavyenin üst kısmında yer alan rakam tuşlarından ‘2’ tuşuna basın.

Bu ikili tuş kombinasyonu ile birlikte dilediğiniz tüm metin içeriklerinde bu kesme işaretini basit bir şekilde oluşturabilirsiniz. İşlem bu kadar basit.

NOT: Yaşanabilecek herhangi bir tuş bozukluğu gibi durumlardan kaynaklı bu işareti oluşturamıyorsanız; aşağıdaki 3 farklı yol ile bu işareti kullanabilirsiniz. 

  • Kesme işaretini buradan ( ‘ ) kopyala-yapıştır metodu ile oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken işareti kopyalayın ve kullanmak istediğiniz yere yapıştırın.
  • Kesme işaretini ve diğer tüm sembol ve işaretleri, Windows’un karakter eşlem uygulamasından bulabilir ve kopyalayabilirsiniz. 
  • Ekran klavyesini çalıştırarak kesme işaretini normal bir klavyedeki gibi kullanabilirsiniz. 

Tercih sizin. 

”Bu yazımızda sizlere klavyeden kesme ( ‘ ) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.