ChatGPT

Yapay Zeka Sohbet Robotu ChatGPT, Çin’de Yasaklandı!

İnternet kullanımına getirdiği yasaklarla bilinen Çin Halk Cumhuriyeti, yeni bir engelleme kararı ile tekrar gündeme geldi. OpenAI tarafından ilk olarak 30 Kasım 2022’de kullanıma sunulan bir yapay zeka sohbet robotu olan ChatGPT, Çin’de yasaklandı. 

Son zamanların en büyük teknolojik gelişmelerden biri olan ve gelecekte hayatımızda birçok noktada yer alması beklenen yapay zeka teknolojileri her geçen gün gelişmeye devam ediyor.

Günümüzde birçok şirket ve ülke bu konuda çalışmalar yapıyor ve bu teknolojiyi destekliyor. Çin’de yapay zeka konusunda dünyada en çok çalışmayı gösteren ülkelerden biri olarak biliniyor.

Yapay zeka konusundan yapılan çalışmalara vermiş olduğu büyük desteklerle bilinen Çin hükümeti bu kez bu konuda farklı bir karar almışa benziyor. Çin hükümeti, geçtiğimiz Cuma günü, 25 Şubat 2023 tarihinde yapmış olduğu bir açıklama ile birlikte gelişen bu teknolojiye daha doğrusu ChatGPT’ye darbe vurma amacına girişti.

Çin, ChatGPT’yi yasaklayan ilk ülke oldu!

Çin, yapay zeka sohbet robotu olan ChatGPT’yi belirli gerekçeler ile yasaklama kararı aldı. ABD merkezli olarak geliştirilen ChatGPT, güvenlik gerekçesiyle Çin hükümeti tarafından yasaklandı.

Yasaklamanın gerekçesi ise uygulama üzerinden üretilen içeriklerde ve paylaşımlarda ”Çin’in egemenliğine zarar verecek yanlış bilgilerin yayılması” olarak gösterildi.

Çin bilim ve teknoloji bakanlığı da bu konu ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Bakanlığın yüksek teknoloji departmanı başkanı Chen Jiachang, yapmış olduğu röportajda, doğal dil işleme yeteneklerini överek, bu teknolojinin birçok endüstri ve alanda uygulanma potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Yine aynı röportajda yer alan Bakan Wang Zhigang da etik açıdan, ChatGPT gibi teknolojilerin etkili bir şekilde geliştirilebilmeleri için çok fazla sınırlandırılmaması gerektiğini söyledi, ancak tüm teknolojik başarıların “iki tarafı” olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Kullanıcılar, ChatGPT’ye farklı yöntemler ile erişim sağlamaya devam ediyor!

Çin’de kullanıcılar ChatGPT’ye VPN ve bazı üçüncü taraf yazılımlar ile erişmeye devam ediyor. Ancak Çin hükümeti bu konuda da baskılarını arttırmışa benziyor ki, bazı yazılım şirketleri hükümet tarafından gelen uyarılar dahilinde bu konuda sundukları hizmetleri durdurma zorunluluğunda bulunduklarını belirtiyor.

Çin’deki yasaklı platform kategorisi büyümeye devam ediyor!

İnternet yasakları ile bilinen Çin’de yasaklı platform sayısı her geçen gün daha da artmaya devam ediyor. Son olarak ChatGPT’de bu kategoriye dahil edildi.

Bunun yanı sıra, ChatGPT haricinde ülkede birçok platforma direkt olarak erişmek mümkün değil. Çin’de geçtiğimiz yıllarda Facebook, Instagram, Youtube, Reddit ve Wikipedia başta olmak üzere birçok Google hizmetide engellenmişti.

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız…