Windows 11 Metin Boyutu Değiştirme

Windows 11’de Metin Boyutu Nasıl Değiştirilir?

Windows 11’de metin boyutu nasıl değiştirilir? Windows 11’de yazı tipi boyutu nereden değiştirilir? Windows 11’de yazı boyutu nasıl küçültülür ? Windows 11’de yazı boyutu nasıl büyütülür ? Bu yazımızda sizlere Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayarlarda metin boyutunun nereden, nasıl ayarlanabileceğini gösterdik. İşte detaylar…

Window 11 işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıcıları cihazlarında Windows 11 işletim sisteminin sağladığı bir çok özellikten pratik bir şekilde yararlanabiliyor. Microsoft, Windows 11 işletim sisteminde kullanıcılara birbirinden farklı, işlevsel bir çok özellik sunuyor. Kullanıcılar bu özellikleri büyük bir çoğunluğunu kendi tercihleri doğrultusunda diledikleri gibi değiştirebiliyor.

Windows kullanıcılarının bilgisayarlarında kendi tercihleri doğrultusunda değiştirebildiği ve değiştirmek istediği özelliklerin başına ise bilgisayarlarının teması ve görünümü geliyor.

Kullanıcılar daha çok kendi zevklerine göre cihazlarının görünüşünü ayarlamayı tercih ediyor. Bu noktada kullanıcıların en çok değiştirmeyi tercih ettiği seçenekler genellikle arka plan duvar kağıdı, tema (açık veya koyu mod) , metin boyutu ve simge boyutu oluyor.

Metin ve simge boyutunu birçok kullanıcı genellikle göz zevklerine göre veya pratiklilik adına ayarlamayı tercih etse de aslına bakarsak bu seçenek bizlere birçok noktada kolaylık sağlıyor. Özellikle göz rahatsızlığı sebebiyle ufak metinleri okumakta zorlananlar bu seçenekte kullanıcılara sunulan metin boyutunu büyütme imkanı ile birlikte metinleri daha büyük hale getirerek kendilerine okuma kolaylığı sağlayabiliyor.

Ayrıca cihazlarında bir ekran içeriğine daha çok içerik ve metin sığmasını sağlamak isteyen kullanıcılarda yine bu seçenekte bize sunulan metin boyutunu küçültme imkanı sayesinde metin boyutlarını küçülterek bir ekran içine en daha fazla yazı ve içeriğin sığmasına olanak tanıyabiliyor.

Sonuç olarak; birçok nokta bizlere kolaylık ve işlevsellik sağlayan metin boyutunu değiştirme imkanı, bilgisayar kullanıcıları için olmazsa olmazlardan biri konumunda. Peki Windows 11’de bu ayarlama nereden, nasıl yapılıyor? Aşağıda sizlere için bu sorunun cevabını hazırladık. Aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak sizde Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayarınızda metin boyutunu kendi tercihinize göre değiştirebilirsiniz. 

Windows 11’de Metin Boyutu Nasıl Değiştirilir ? 

Windows 11’de metin boyutunu büyütmek veya küçültmek için; 

1- İlk olarak bilgisayarınızdan ”AYARLAR” kısmına gidin.

Not: Ayarlar kısmına nasıl gideceğinizi bilmiyorsanız; ”Windows 11’de Ayarlar Kısmına Nasıl Gidilir?” adlı yazımıza ”BURAYA” tıklayarak gidebilirsiniz. 

2- Ayarlar uygulaması penceresinde sol menüde yer alan ”Erişilebilirlik” seçeneğine tıklayın.

Windows 11 yazı tipi boyutu büyütme ve küçültme

3- Bilgisayarınızında metin boyutunu değiştirmek için; Erişilebilirlik ayarlamalarının yapıldığı sayfada en üst kısımda yer alan ”Metin Boyutu” seçeneğine tıklayın.

Windows 11 yazı tipi boyutu büyütme ve küçültme

4- Ardından karşınıza gelecek olan kısımdan bilgisayarınızdaki metinlerin boyutunu büyütebilir veya küçültebilirsiniz. 

Bu kısımdan Windows 11’de metin boyutunu ayarlamak için kullanılan kaydırıcı çubuğu, ”sağa doğru” çekerek metin boyutunu büyütebilir veya ”sola doğru” çekerek metin boyutunu küçültebilirsiniz.

Windows 11 yazı tipi boyutu büyütme ve küçültme

İlgili işlemi uygularken yukarıdaki kısımdan metin boyutlarının bilgisayarınızda nasıl gözükeceğini de görüntüleyebilirsiniz. 

İşlem bu kadar basit.

”Bu yazımızda sizlere Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayarlarda metin boyutunun nereden değiştirildiğini adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız…