Windows 10 Uçak Modu Nasıl Açılır / Kapatılır ?

Windows 10’da uçak modu nasıl açılır ? Windows 10 ‘da uçak modu nasıl kapatılır ? Windows’ta uçak modu açma ve kapama işlemi nasıl yapılır?  Bu yazımızda sizlere Windows 10’da uçak modu özelliğinin nasıl aktif hale getirildiğini ve kapatıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Windows işletim sistemini kullanıcılarına her türlü kolaylık ve imkanı sağlamaya devam ediyor. Gelişen teknoloji ile birlikte bir çok özelliğe sahip olan Windows’un son işletim sistemi Windows 10’da yapılanlar ve yapılabilecekler saymakla bitmiyor.

Günümüzde artan kablosuz iletişim ve bağlantılar ile birlikte cihazlarımız da bir çok bağlantıyı kablosuz olarak yapabiliyoruz.  Kablosuz iletişim artık günümüzde hayatımızın bir parçası durumuna geldi. Tüm cihazlarımızda Wifi – Bluetooth ve diğer kablosuz bağlantılar genellikle aktif durumda.

Ancak bazen gerekli sebeplerden dolayı bu bağlantıların hepsini kapatmamız gerekebiliyor ya da kapatmaya ihtiyaç duyuyoruz. Windows’ta bu bağlantıların tümünü kapatmanın imkanını bilgisayarlar da kullanıcılarına tanıyor.

Windows işletim sisteminde dilerseniz ”Uçak Modu” özelliğini kullanarak, bilgisayarınızdaki tüm kablosuz iletişimi kapatabilirsiniz.  Uçak modu bilgisayarınızdaki tüm kablosuz iletişimi kapamanızı en hızlı şekilde sağlayan metottur.

Uçak modu olarak tabir edilen bu özellik adında da anlaşıldığı gibi daha çok uçak ile yapılan yolculuklarda güvenlik açısında oldukça sık kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kablosuz iletişimin sağlık açısından zararını düşünen bazı kullanıcılar da ihtiyaç duymadıkları anda cihazlarında bu özelliği kullanmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra herhangi bir internet ya da kablosuz bir bağlantıya ihtiyaç olmadığı durumlarda pil ömrüne pozitif yönde etkide bulunabilecek en büyük nimetlerden biridir. Cihazınızın pil yüzdesinin oldukça az olduğu durumlarda bu özelliği kullanabilirsiniz.

Uçak modu ile Wi‑Fi,  Bluetooth, mobil geniş bant, GPS veya GNSS, yakın alan iletişimi (NFC) ve diğer tüm kablosuz iletişim türlerini hepsini tek bir tuş ile kapatabilirsiniz.

Peki Windows’ta uçak modu nasıl açılır ve açık olan uçak modu tekrar nasıl kapatılır ? İşte bu yazımızda sizlere bu modun nasıl açılıp kapatıldığını gösterdik. Aşağıdaki resimli anlatımdan bu özelliğin nasıl aktif edilip kapatıldığını öğrenebilirsiniz. İşte detaylar..

WİNDOWS 10 UÇAK MODU AÇMA / KAPAMA NASIL YAPILIR ? 

Windows 10’da uçak modu basit bir şekilde açılıp kapatılabilmektedir. Windows’un uçak modu özelliği tek bir tuş ile açılıp kapatılmaktadır. Bu işlemi 2 farklı yerden tercihiniz doğrultusunda gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 10’da uçak modunu 2 farklı yerden açıp kapatabilirsiniz. Bu 2 seçenek şu şekildedir;

  1. Görev çubuğundaki bağlantılar kısmından tek bir tuşla açma/kapama
  2. Ayarlar kısmından uçak modunu açma/kapama

Yukarıdaki 2 yerden de bu özelliği aktif hale getirebilir veya aktif olan bu özelliği kapatabilirsiniz.

Windows 10’da uçak modu özelliğini açıp kapatabileceğiniz en pratik kısım, 1 seçenekte belirttiğimiz ”bağlantılar” kısmıdır. Görev çubuğunda yer alan bağlantılar ikonuna tıkladıktan sonra açılan bu kısımda bu modu tek bir tuş ile açıp kapayabilirsiniz.

Şimdi aşağıdan sırasıyla bu özelliğin açma ve kapama işlemlerinin nasıl yapıldığına bakalım.

WİNDOWS UÇAK MODU NASIL AÇILIR ? 

Windows 10’da bilgisayarı uçak moduna almak için; ilk olarak görev çubuğunda yer alan bağlantılar ikonuna tıklayın. Ardından karşınıza çıkacak bağlantılar penceresinde yer alan ”Uçak modu” seçeneğine tıklayın. Bu 2 adımın sonunda bilgisayarınızın uçak modu özelliği aktif olacaktır.

WİNDOWS 10 UÇAK MODU NASIL KAPATILIR ? 

Windows 10’da uçak modunu kapatmak için; ilk olarak uçak modunda olan bilgisayarınızda bağlantılar kısmında yer alan ”uçak modu ikonuna” tıklayın. Uçak modu ikonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkan pencerede aktif halde (mavi görünümde) olan ”Uçak modu” seçeneğine tıklayın. Ardından uçak modu kapanacak bağlantılarınız aktif olacaktır.

2..YÖNTEM : UÇAK MODU ÖZELLİĞİNİ AÇMA VE KAPAMA :

Windows işletim sisteminde UÇAK MODU özelliğinin ”Ayarlar” kısmından da dilediğiniz zaman açıp, kapatabilirsiniz.

Bu özelliği açmak veya kapatmak için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın;

1- ilk olarak ”Ayarlar” sayfasında gidin.

2 – Ayarlar sayfasındaki seçeneklerden ”Ağ ve internet” kategorisinin alt seçeneklerinden olan ”Uçak Modu” seçeneğine gidin.

3- Ardından Uçak modu sayfasında yer alan Uçak modu butonu ile bu özelliği açıp kapatabilirsiniz.

İşlem bu kadar basit. 

”Bu yazımızda sizlere Windows işletim sisteminde Uçak Modu özelliğinin nasıl aktif hale getirildiğini ve aktif olan bu özelliğin nasıl kapatıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.” 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.