Whatsapp Otomatik İndirme Kapatma (Andoid – iPhone)

Whatsapp’ta otomatik medya indirme özelliği nasıl kapatılır? Whatsapp otomatik indirme özelliği açılır? Bu yazımızda sizlere günümüzün en popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ta diğer kullanıcılar tarafından gönderilen medyaların otomatik olarak indirilmesinin nasıl kapatılacağını anlattık. Ayrıca yine bu yazımızda Whatsapp uygulamanızda bu özellik kapalıysa nasıl açabileceğinizi de belirttik. İşte Whatsapp’ta otomatik medya indirme özelliği nasıl kapatılır ve açılır!

Günümüzün popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ta bilindiği üzere herhangi bir ayar değişikliği yapmadığınız takdirde diğer kullanıcılar tarafından gelen medyalar (resim, video, ses vs.) telefonunuza otomatik olarak indirilmekte ve kaydedilmektedir.

Whatsapp uygulaması kullanıcılarına bu özelliği, hızlı erişim sağlamaları amacıyla, otomatik olarak indirecek şekilde ayarlanmıştır. Ancak uygulamanın bu özelliği kullanıcılara bazı noktalarda kolaylık ve fayda sağlasa da bazı durumlarda can sıkıcı bir durum oluşturabiliyor.

Whatsapp’ın otomatik medya indirme özelliği kullanıcılara özellikle hücresel bağlantı kullanımında oldukça problem oluşturabiliyor. Gelen medyaların boyutlarının yüksek olması kullanıcıların mobil internet paketilerinin oldukça azalmasına sebebiyet verebiliyor ya da mobil internet paketi olmayan ve internet paketi bitmiş olan kullanıcıların faturalarının bir hayli yükselmesine sebebiyet verebiliyor.

Sizde bu sebeplerden ya da farklı sebeplerden dolayı Whatsapp’ta medyayı otomatik indirme özelliğini kapatmak istiyorsanız; Whatsapp’ın bu özelliğini uygulamada yapacağınız bir kaç basit ayar ile birlikte kapatabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz yine uygulama ayarları içinde bu özelliğiniz kapalı ise açabilir ya da daha önce kapatmış olduğunuz bu özelliği tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

İşte Whatsapp’ta Otomatik Medya İndirme Nasıl Kapatılır !

Whatsapp uygulaması android ve ios cihazlarda biraz farklılıklar gösterdiğinden dolayı bu özelliğin nasıl kapatılıp açılacağını 2 işletim sistemi içinde ayrı ayrı açıkladık.

İlk olarak iOS işletim sistemine sahip iPhone cihazında Whatsapp uygulamasının otomatik medya indirme özelliğinin nasıl kapatılacağını anlattık. Hep birlikte bakalım.

İŞTE iPHONE CİHAZLARINDA WHATSAPP OTOMATİK MEDYA İNDİRME NASIL KAPATILIR ?

1- İlk olarak iPhone cihazınızda Whatsapp Uygulamasını açın.

2- Ardından Whatsapp uygulamasında sağ alt köşesinde yer alan ”AYARLAR” seçeneğine dokunarak, ayarlar sayfasına gidin.

3- Ayarlar sayfasındaki seçeneklerden ” VERİ VE DEPOLAMA KULLANIMI ” seçeneğine dokunun.

4- Açılacak sayfa en üstte yazan ”medyayı otomatik indir” yazısının altındaki 4 medya seçeneğini göreceksiniz. Bu otomatik medya indirme seçenekleri ; fotoğraflar – sesler – videolar ve belgeler şekildedir.

Burada otomatik medya indirmesini kapatmak istediğiniz medya türlerine tıklayarak otomatik indirmenin hangi bağlantılar üzerinden yapılacağını ya da hiç bir zaman otomatik medya indirimi yapılmaması seçeneğini seçeniz.
Bu seçenekler ise şu şekilde oluşuyor; ( Hiçbir zaman – Wi-fi – Wi-fi ve Hücresel bağlantı )

Otomatik medya indirilmesinin hiç bir zaman olmasını istemiyorsanız eğer ilgili tüm medya türleri için ”HİÇBİR ZAMAN” seçeneğine dokunun ve işleminizi tamamlayın.

Dilerseniz daha sonra bu özelliği tekrar istediğiniz şekilde değiştirip aktif hale getirebilirsiniz.

Bu işlemleri tamamlayıp otomatik medya indirimini hiç bir zaman seçeneği yapıp kapattıktan sonra konuşmalarınız içinde sizlere karşı kullanıcılar tarafından gelen medya gönderimleri artık otomatik olarak indirilmeyecek, sizin tarafınızdan manuel olarak indirilebilecektir.

ANDROİD CİHAZLARDA WHATSAPP OTOMATİK MEDYA İNDİRME NASIL KAPATILIR ?

1- İlk olarak Android cihazınızda (Samsung, Lg , General Mobile, HTC vs..) Whatsapp uygulamasını açın.

2- Ardından Whatsapp uygulamasında ”AYARLAR” kısmına girin.

3- Whatsapp uygulamasında ayarlar kısmında ”VERİ KULLANIMI” seçeneğine dokunun.

4- Açılacak sayfada karşınıza 3 seçenek çıkacaktır. Bunlar; mobil veri kullanırken, Wifi’ye bağlanırken, dolaşımdayken, seçenekleridir. Bu seçeneklere tıkladığınızda karşınıza dosya formatları çıkacaktır.

Burada yer alan fotoğraflar, ses, videolar, belgeler tercihlerinden sizin otomatik indirilmesini istemedikleriniz olanların kutucuğunu boş bırakmanız ya da kutucuk tik ile işaretli ise dokunarak tiki kaldırarak dilediğiniz medya türlerinin dilediğiniz bağlantı türlerinde otomatik olarak indirilmesini kapatabilirsiniz.

Bu sayfada dilediğiniz bağlantı seçeneğindeki pencerelerden dilediğiniz medya türlerini seçip ya da kaldırarak otomatik indirilme özelliğini tercihlerinize göre ayarlayabilirsiniz.

Bu işlemleri tamamlayıp otomatik medya indirimini ilgili medya türleri için kapattıktan sonra konuşmalarınız içinde sizlere karşı kullanıcılar tarafından gelen ilgili medya gönderimleri artık otomatik olarak indirilmeyecek, sizin tarafınızdan manuel olarak indirilebilecektir.

TeknoAjan.com