WhatsApp Okundu Bilgisi Kapatma / Açma Nasıl Yapılır?

WhatsApp’ta okundu bilgisi nasıl açılır? WhatsApp’ta okundu bilgisi nasıl kapatılır? Whatsapp’ta mavi tik özelliği nasıl kapatılır? Bu yazımızda sizlere günümüzün popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ta okundu bilgisi özelliğinin nasıl açılıp kapatıldığını gösterdik. İşte detaylar…

Günümüzün popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, uygulamasında kullanıcılarına bir çok özellik ve imkan sunuyor. WhatsApp’ın uygulamasında kullanıcılarına sunduğu bu özellik ve imkanlardan biri ‘Okundu Bilgisi‘ özelliğidir.

WhatsApp uygulamasında yer alan okundu bilgisi özelliği ile birlikte kullanıcılar diğer WhatsApp kullanıcılarına göndermiş olduğu mesaj ve içeriklerin karşı taraf tarafından okunup okunmadığını anında görebiliyor. Aynı şekilde diğer kullanıcılar da size gelen mesajların sizin tarafınızdan okunup okunmadığını yine bu özellik sayesinde görebiliyor.

Kullanıcılar bunu uygulamada sohbet penceresinde mesajların hemen sağ alt köşesinde beliren iki mavi tik şeklindeki işaret ile birlikte öğrenebiliyor. Gönderilen mesajlar karşı taraf tarafından okunduğunda mesajların hemen sağ alt köşesinde yer alan iletildiğine dair işaret olan iki gri tik işareti iki mavi tik işareti şeklinde dönüşüyor. Bu işaret ile okundu bilgisini uygulamada edinebiliyoruz.

Ancak okundu bilgisi özelliğini kullanıcıların kullanabilmesi için ilgili özelliğin hem sizin WhatsApp uygulamanızda hem de mesajı gönderdiğiniz kişinin WhatsApp uygulamasında aktif halde olması gerekiyor. Bu sebeple sizin ya da mesajlaştığınız kişinin okundu bilgisi özelliği aktif değilse ne siz ne karşınızdaki kişi mesajların okunup okunmadığı hakkında bilgi edinememektedir.

Sonuç olarak Whatsapp’ın kullanıcılarına sunduğu bu özellik kullanıcılara bir çok nokta da kolaylık sağlamaktadır. Ancak kişisel tercihtir ki bazı kullanıcılar bu özelliği kullanmak isterken bazı kullanıcılar istememektedir.

Bu sebeple bu özelliği (okundu bilgisi) WhatsApp kullanıcıları kendi tercihlerine göre açmak ya da kapatmak istemektedir. İlgili özelliği açma ve kapama işlemini kullanıcıları uygulama içerisinde pratik bir şekilde istedikleri her an yapabilmektedirler.

Peki WhatsApp’ta okundu bilgisi özelliği nereden, nasıl açılıp kapatılmaktadır? Aşağıda sizlere bu işlemin nereden, nasıl yapıldığını adım adım gösterdik. Sizde aşağıdaki adımları uygulayarak WhatsApp’ta okundu bilgisi özelliğini kendi tercihinize göre kapatabilir veya açabilirsiniz. 

WhatsApp’ta Okundu Bilgisi Kapatma & Açma : 

WhatsApp uygulamasında okundu bilgisi özelliğini açmak veya kapatmak için;

1- İlk olarak WhatsApp uygulamasını açın ve hemen sağ alt köşede yer alan ”Ayarlar” seçeneğine dokunun.

2- Ardından ayarlar kısmında yer alan ‘Hesap” seçeneğine gidin.

3- Hesap ayarları sayfasında ”Gizlilik” seçeneğine dokunun.

4- Daha sonra gizlilik ayarları sayfasında yer alan ”Okundu Bilgisi” butonuna kapatmak ya da açmak için dokunun.

Not: İlgili buton yeşil görünümdeyken okundu bilgisi özelliği aktif, gri görünümdeyken ise okundu bilgisi özelliği kapalı durumdadır. 

İşlem bu kadar basit. 

”Bu yazımızda sizlere WhatsApp uygulamasında okundu bilgisi açma ve kapatma işleminin nasıl yapıldığını adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.” 

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.