Telegram’da Telefon Numarası Nasıl Gizlenir? [Telegram Numara Gizleme]

Telegram’da numara gizleme nasıl yapılır? Telegram uygulamasında telefon numarası nasıl gizlenir? Bu yazımızda sizlere bir mesajlaşma uygulaması olan Telegram’da numara gizleme işleminin nereden, nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar…

Günümüzün popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olan Telegram, her geçen gün bu popülaritesini daha da arttırmaya devam ediyor. Dünyanın her yerinden toplamda 500 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip olan Telegram bu sayısını her geçen gün daha da arttırıyor.

Özellikle geçtiğimiz günlerde WhatsApp’ın kullanıcılarına sunduğu yeni gizlilik sözleşmesi sebebiyle bir çok WhatsApp kullanıcısı Telegram ve benzeri alternatif mesajlaşma uygulamalarına geçiş kararı aldı.

Whatsapp’ın tepki çeken bu yeni gizlilik sözleşmesinin ardından WhatsApp kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu Telegram uygulamasına geçme kararı aldı. Bununda başlıca sebebi, Telegram uygulamasının hem daha çok popüler olması hem de uygulamanın bir mesajlaşma uygulamasının verebileceği bir çok özelliği kullanıcılarına sunuyor olması oldu.

Telegram uygulaması uygulama içerisinde kullanıcılara bir çok özelliği sunuyor. Telegram uygulamasının kullanıcılarına sunduğu bu özellikler saymakla bitmiyor. Uygulama hem görsel hem de işlevsel açıdan bir çok özellik ve imkanı kullanıcılara sunuyor.

Telegram uygulamasının kullanıcılarına sunduğu bu özelliklerden biri de ”Numara Görüntüleme” özelliğidir. Telegram kullancıları uygulama içerisinde sohbet ettiği kişilerin telefon numaralarını anında, pratik bir şekilde görüntüleyebiliyor.

İlgili özellik sayesinde tüm Telegram kullanıcıları sohbet ettikleri kişilerin telefon numaralarını öğrenebiliyor. Ancak ilgili özelliği bir çok kullanıcı gizlilik sebebiyle kapatmayı tercih ediyor. Çünkü kullanıcılar Telegram’da dahil oldukları herhangi bir grup sohbetinde tanımadığı kişilerin telefon numalarına erişmesini tercih etmiyor.

Bu sebep kullanıcılar uygulamada telefon numaralarını özellikle de tanımadığı kişilerden olmak üzere gizlemek istiyor. Telegram’da kullanıcılarına bunu sağlıyor. Telegram kullancıları dilerlerse uygulamada yapacakları basit bir ayarlama ile birlikte telefon numaralarını gizleyebiliyor.

Kullanıcılar uygulamada telefon numaralarını kendi tercihlerine göre, ister tüm Telegram kullanıcıları için gizleyebiliyor isterlerse de sadece tanımadığı kişiler için gizleyebiliyor.

Peki Telegram’da numara gizleme işlemi nereden, nasıl yapılıyor ? Aşağıda sizlere Telegram uygulamasında telefon numarası gizleme işleminin nasıl yapıldığını gösterdik. Aşağıdaki adımları uygulayarak Telegram uygulamasında telefon numaranızı ister tanımadığınız kişilere isterseniz de tüm Telegram kullanıcılarına gizleyebilirsiniz.

Telegram Numara Gizleme: 

Telegram uygulamasında telefon numaranızı gizlemek için; 

1- Telegram uygulamasını açın.

2- Uygulamada ”Ayarlar” kısmına gidin.

3- Ayarlar kısmından ”Gizlilik ve Güvenlik’‘ kısmına gidin.

4- Gizlilik ve Güvenlik ayarları sayfasında yer alan ”Telefon Numarası” kısmına dokunun.

5- Daha sonra karşınıza gelecek olan sayfadan ”Telefon Numaramı Kimler Görebilir?” yazısının hemen altından telefon numaranızı herkesten gizlemek için; ”Hiç Kimse” seçeneğine dokunun.

Bu adımların sonunda artık Telegram uygulamasında hiç kimse sizin telefon numaranızı göremeyecektir.

İşlem bu kadar basit. 

Not: Dilerseniz ilgili kısımda yer alan bir diğer seçenek olan ”Kişilerim” seçeneğini seçerek, uygulamada telefon numaranızı sadece rehberinizde (kişilerinizde) kayıtlı olan kişilerin görmesine de olanak tanıyabilirsiniz. 

İlgili seçenek ile uygulamada numaranız sadece rehberinizdeki kişiler görebilir. Bu seçenek ile birlikte numaranızı rehberinizde kayıtlı olmayan hiç kimse göremez. Tercih tamamen sizin. 

”Bu yazımızda sizlere Telegram uygulamasında numara gizleme işleminin nasıl yapıldığını adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com |  Teknoloji Ajanınız.