Maske ile Face ID Nasıl Ayarlanır ? [Maske ile iPhone Kilidini Açma]

Apple, iPhone kullanıcılarının yaşamış olduğu Face-ID sorununa nihayet çözüm getirdi. Apple getirmiş olduğu yeni güncelleme olan 15.4 iOS sürümü ile birlikte iPhone cihazlarında yer alan Face-ID özelliği artık maske veya güneş gözlüğü takılıyken de çalışacak.

Uzun bir süredir hayatımızda yer alan koronavirüs salgını sebebiyle maskeler adete hayatımızın bir parçası haline dönüştü. Bir çok noktada ağız ve burnumuzu kapatacak şekilde takmış olduğumuz bu maskeler bizlere sağlamış olduğu fayda veyahut zararlarının yanı sıra bazı noktalarda da problem çıkartabiliyor.

Maskelerin günlük hayatta bizlere yol açtığı problemlerden biri, Face-ID özelliğine sahip akıllı telefon kullanıcılarının ekran kilitlerini açma noktasında ortaya çıkıyor. Akıllı telefon kullanıcıları Face-ID özelliği ile telefonlarının kilitlerini açmak istedikleri durumda maskelerini aşağıya indirmek ya da çıkarmak durumunda kalıyor. Bu durum hem hijyen hem de vakit kaybı açısından büyük bir soruna yol açmasının yanı sıra bir çok kullanıcının da canını bir hayli sıkıyor.

Salgının başlangıcı üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen uzun bir süredir akıllı telefon üreticileri bu soruna cihazlarında sunmuş oldukları yazılımlar ile bir çözüm getirmemişti. Bilindiği üzere Apple sadece Apple Watch kullanıcıları için bu soruna bir çözüm getirmişti ancak bu durum ülkemizdeki iPhone kullanıcıları için tam anlamıyla bir çözüm olmamıştı. Çünkü malum son zamanlarda Türk lirasının döviz karşısında büyük değer kayıpları yaşamasının ardından bu cihazlara artık herkesin kolay bir şekilde erişmesi mümkün değil.

Ancak Apple yazılımcıları geçte olsa bu soruna nihayet bir çözüm getirdi. Artık Apple iPhone kullanıcıları cihazlarının ekran kilitlerini yüzlerinde maske takılıyken de Face-ID özelliği yoluyla açabilecek.

iPhone kilidi maske veya gözlük takılıyken de Face-ID ile açılabilecek ! 

Apple yeni getirmiş olduğu 15.4 sürüm iOS güncellemesi ile birlikte Face-ID özelliğine yenilikler getirdi. Apple’ın şu an beta aşamasında sunmuş olduğu iOS 15.4 güncellemesinde bir özellik kullananların dikkatini çekti ve bu özellik güncellemeyi yapanlar tarafından hemen test edildi.

Apple, iOS 15.4 güncellemesi ile birlikte artık iPhone cihazlarının ekran kilitlerinin kullanıcıların yüzünde maske ya da güneş gözlüğü olsa dahi Face-ID özelliği ile açılmasına olanak tanıdı.

Artık kullanıcılar yüzlerinde maske varken ya da gözlerinde güneş gözlüğü vb. varken Face-ID özelliğinin yüz tanımlayamama sorunu ile karşılaşmayacak ve ekran kilitlerini aynı normal şekilde açtıkları gibi açacaklar.

Peki Maske ile Face-ID özelliği nereden, nasıl ayarlanıcak ? İşte sorunuzun cevabı burada… 

MASKE İLE FACE-ID NASIL AYARLANIR ? 

Maskeyle veya gözlükle iPhone ekran kildinizi açmak için; öncelikle iPhone cihazınızın ”Ayarlar” kısmında bir kaç ayarlama yapmanız gerekiyor. Bu ayarlamanın nasıl yapıldığınız sizlere aşağıda adım adım anlattık. İşte maske ile Face-ID özelliğini ayarlamanın yolu…

Not: Apple iOS 15.4 güncellemesini yaptıktan sonra karşınıza ”Maske ile Face-ID özelliğini kullan” seçeneği karşınıza çıkacaktır. İlgili ayarlamayı güncellemenin hemen ardından direkt yapabilirsiniz. Ancak ilgili ayarlamayı güncellemeden hemen sonra yapmadıysanız; aşağıda belirttiğimiz adımları uygulayarak bu ayarlamayı yapabilirsiniz.

Maske ile iPhone kilidini açmak için; 

1- İlk olarak cihazınızda ”Ayarlar” kısmına gidin.

2- Ardından ayarlar sayfasındaki seçeneklerden ”Face-ID ve Parola” seçeneğine dokunun.

3- Sonra karşınıza çıkacak olan sayfadan ”Face-ID’yi maske ile kullan” kısmına dokunun.

4- Daha sonra yüzünüzde maske takılıyken Face-ID kurulumunu tamamlayın.

Bu adımların sonunda artık iPhone cihazınızın kilidini yüzünüzde maske takılı olsa dahi Face-ID yöntemi ile açabileceksiniz.

Ayrıca dilerseniz yine Face-ID ve Parola ayarları sayfasından maske ayarlamasının hemen altında yer alan ”Gözlük ekle” seçeneğine dokunarak aynı şekilde gözlük takılıyken Face-ID özelliğini kullanma ayarlamasınıda yapabilirsiniz.

İşlem bu kadar basit. 

Not: İlgili özellik iOS 15.4 güncellemesi ile kullanıcılara sunulacaktır. İlgili özellik çok kısa bir süre sonra tüm dünyadaki iPhone kullanıcıları için yayımlanacaktır.

”Bu yazımızda sizlere Apple’ın iOS 15.4 güncellemesi ile Face-ID özelliğine eklemiş olduğu maske veya gözlük ile Face-ID  özelliğini kullanma işleminin nereden, nasıl yapıldığını adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız…