Mac’te Yapılan İşlemi Geri Alma [Geri Al Kısayol Tuşu]

Mac’te yapılan işlem nasıl geri alınır? Mac’te geri al kısayol tuşu nedir? Mac’te geri alma işlemi nasıl yapılır? Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde ‘geri alma’ işleminin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar…

Bilgisayar kullanıcılarının bilgisayar kullanımı esnasında en çok uyguladığı işlemlerden biri ‘geri alma’ işlemidir.

Bir çok bilgisayar kullanıcısı kullandıkları uygulamalarda bazı işlemleri geri alma gereksiniminde bulunabiliyor. Özellikle yazı içeriklerinin girildiği metin uygulamanda (word, pages vs.) yapılan hatalı yazımlar ya da yapılan hatalı silme, kesme gibi işlemlerden ötürü kullanıcıların büyük bir çoğunluğu bu gibi uygulamalarda geri alma işlemini uyguluyor.

Windows işletim sisteminde bu işlem hem klavyeden belirli kısayol tuşuyla hem de mouse sağ tık penceresi üzerinden pratik bir şekilde yapılabiliyor. Ancak ilgili işlem MacOS işletim sisteminde Windows’taki gibi aynı şekilde yapılamıyor.

MacOS işletim sisteminde kullanıcılar ‘geri alma’ işlemini sağ tık seçeneği ile uygulayamıyor. Mac kullanıcıları bu işlemi Apple menüsü üzerinden uygulayabiliyor. Ayrıca Mac kullanıcıları bu işlemi yine Windows’ta olduğu gibi belirli bir klavye kısayoluyla da uygulayabiliyor.

Böylelikle ilgili işlemi kullanıcılar Mac bilgisayarlarda da pratik bir şekilde uygulayabiliyor. Ancak özellikle MacOS işletim sisteminde yeni olan kullanıcılar bu konuda bazı sıkıntılar yaşayabiliyor. MacOS işletim sisteminde yeni olan Mac kullanıcıları Mac’te geri alma işleminin nasıl uygulanabileceğini ve kısayol tuşunu bilmeyebiliyor.

Bizde bu sebeple bu yazımızda Mac’te ‘geri alma’ işleminin nasıl uygulandığını sizlere adım adım gösterdik. Aşağıda belirteceğimiz iki farklı yöntem ile Mac’te geri alma işlemini ilgili uygulamalarınızda uygulayabilirsiniz.

Mac’te Yapılan İşlemi Geri Alma:

MacOS işletim sisteminde yapılan işlemi geri almak için;

1.YÖNTEM:  Mac’te yapılan işlemi Apple üst menüsünden geri alabilirsiniz. 

Mac’te geri al seçeneğini uygulamak için; 

İlgili uygulama açıkken bilgisayarınızın ekranının en üst kısmında yer alan Apple menüsünden ”Düzen” seçeneğine tıklayın. Ardından açılacak olan pencereden ”Geri Al’‘ seçeneğine tıklayın.

Ardından ilgili uygulamanızda ‘geri alma’ işlemi uygulanacaktır.

2.YÖNTEM:  Klavyenden kısayol tuşu ile işlemi geri alabilirsiniz. 

MacOS işletim sisteminde herhangi bir uygulamada geri alma işlemini klavyeden kısayol tuşu ile uygulayabilirsiniz.

MacOS işletim sisteminde geri alma işlemini klavyede kısayol tuşu ile uygulamak için; klavyeden ”Command” tuşuna basılı tutun ve klavyede yer alan harf tuşlarından ‘Z‘ tuşuna basın.

Ardından ilgili uygulamanızda ‘geri alma’ işlemi uygulanacaktır.

İşlem bu kadar basit.

”Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde ‘geri alma’ işleminin nasıl yapılabileceğini adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.