Mac’te Son Kullanılan Öğeler Nasıl Silinir / Temizlenir ?

Mac’te son kullanılanlar nasıl silinir ? Mac’te son kullanılan öğeler nasıl silinir ? Mac’te son kullanılanlar nasıl temizlenir ? Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sistemine sahip iMac ve Macbook cihazlarında son kullanılan öğelerin nasıl silindiğini gösterdik. İşte detaylar… 

MacOS işletim sistemine sahip iMac ve Macbook cihazlarında en son kullanılan öğeler belirli bir kısımda listelenmektedir. Kullanıcılar bu kısımda en son kullandıkları öğeleri görüntüleyebilmekte ve anında, pratik bir şekilde buradan en son kapattıkları dosyalara tekrar erişebilmektedir.

Kullanıcılar için oldukça faydalı ve bir o kadar da işlevsel olan bu özellik Mac cihazlarında en çok kullanılan özelliklerden biridir.

Ancak ilgili özellik, özellikle her ne sebep ile olursa olsun gizlilik konusunda oldukça hassas olan kullanıcılar için bir hayli rahatsız edici olmaktadır.

Bu sebeple bir çok Mac kullanıcısı cihazlarında yer alan ‘Son kullanılan öğeler’ kısmını kapatmayı, kullanmamayı veya ilgili kısımda yer alan son kullanılanlar menüsünü sık sık temizlemeyi tercih etmektedir.

Bizde bu sebeple sizlere MacOS işletim sisteminde son kullanılan öğeler kısmının nasıl temizlendiğini adım adım gösterdik. Aşağıda belirttiğimiz adımları sırayıla uygulayarak sizde Mac cihazınızda son kullanılan öğeler listesini dilediğiniz her an temizleyebilirsiniz.

Mac’te Son Kullanılan Öğeleri Silme: 

MacOS işletim sisteminde son kullanılan öğeler listesini silmek için; 

1- İlk olarak cihazınızda en üst kısımda yatay bir şekilde yer alan menü çubuğudan Apple logosunun yer aldığı Apple Menüsüne tıklayın.

2- Ardından karşınıza çıkacak olan penceredeki seçeneklerden ”Son kullanılan öğeler” seçeneğinin üzerine gelin.

3- Daha sonra yine açılan yan penceredeki seçeneklerden bu listeyi silmek için; en altta yer alan ”Menüyü Boşalt” seçeneğine tıklayın.

Ardından en son kullanılan öğeler menüsü boşaltılacaktır. İlgili kısmda yer alan son kullanılanlar silinmiş olacaktır.

İşlem bu kadar basit. 

”Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde son kullanılan öğelerin nasıl silineceğini gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.