Mac’te Sekmeler Arası Geçiş Nasıl Yapılır ?

Mac’te sekmeler arası geçiş nasıl yapılır ? Mac’te sekmeler arası geçiş kısayolu nedir ? Mac’te sekmeler arası geçiş kısayol tuşu nedir ? MacOS işletim sisteminde internette sayfalar arası geçiş nasıl yapılır ? Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde sekmeler arası geçişin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

İnternette gezinirken herhangi bir internet tarayıcısında (Safari, Chrome vs..) genellikle açmış olduğumuz web sayfalarının sekmeleri arasında geçiş yapmak istiyoruz ya da yapmamanız gerekiyor.

Bu işlemi bilgisayarımızın faresi ya da dizüstü bilgisayarımızın mousepad’i ile pratik bir şekilde yapabiliyoruz. Ancak bu işlem bazen bazı bilgisayar kullanıcılarına zor gelebiliyor.

Bu sebeple kullanıcılar cihazlarında internette gezerken sekmeler arası geçişi daha pratik bir şekilde bilgisayarlarının klavyesindeki tuşlar ile yapmayı tercih ediyor.

Bu imkanı da MacOS işletim sistemi kullanıcılarına tanıyor. MacOS işletim sistemine sahip Mac ve Macbook cihazlarında kullanıcılar klavye üzerinden uygulayacakları bir kaç kısayol tuşu ile sekmeler arası geçişi pratik bir şekilde yapabiliyor.

Oldukça basit olan bu kısayollar ile dilediğiniz her an internette gezinirken web sayfaları arasında geçişi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Peki MacOS işletim sisteminde sekmeler arası geçiş hangi kısayol tuşları ile yapılıyor ? Sekmeler arası geçiş klavyeden nasıl yapılır ? Aşağıda sizlere sekmeler arası geçiş kısayollarını gösterdik. Aşağıdaki kısayol tuşlarını kullanarak sekmeler arası geçişi hızlı ve pratik bir şekilde yapabilirsiniz. 

Mac’te Sekmeler Arası Geçiş : 

MacOS işletim sisteminde herhangi bir internet tarayıcısında sekmeler arası geçişi aşağıdaki kısayollar ile yapabilirsiniz. 

Sonraki sekmeye geçiş kısayolu:  Control – Tab

MacOS işletim sisteminde herhangi bir internet tarayıcısında sonraki sekmeye veya sekmelere geçiş yapmak için; Control tuşuna basın ve hemen ardından Tab tuşuna basarak sonraki sekmelere geçişi sağlayın.

Önceki sekmeye geçiş kısayolu:  Control – Shift – Tab

MacOS işletim sisteminde herhangi bir internet tarayıcısında önceki sekmelere geçiş yapmak için; Control ve Shift tuşlarına basılı tutun ve ardından Tab tuşuna basarak sekmeler arası geçişi sağlayın.

NOT: Dilerseniz Mac klavyeden 1. ile 9. sekmeler arasında geçişi rakam tuşları ile de yapabilirsiniz. Birinci sekme ile dokuzuncu sekme arasında geçiş yapmak için;

Command + 1 ile 9 arası rakam tuşları

Rakam sırasına göre sekmeler arasında geçiş yapmak için; Command tuşuna basılı tutun ve 1 ile 9 arasındaki rakamlardan geçmek istediğiniz sekmenin rakamına basın.

Örn; İnternet tarayıcınızda 4. sekmede yer alan sayfaya geçiş yapmak için; Command tuşuna basılı tutun ve üst rakam tuşlarından 4 rakamına basın. Ardından hemen 4. sekmede yer alan sayfa ekrana gelecektir. 

İşlem bu kadar basit.

”Bu yazımızda sizlere Mac’te sekmeler arası geçiş işleminin hangi kısayol tuşları ile nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.