Mac’te Fotoğraf Büyüt / Küçült Kısayolu Nedir ?

Mac’te fotoğraf nasıl yakınlaştırılır ? Mac’te resim büyütme ve küçültme nasıl yapılır ? Mac’te fotoğraf büyüt ve küçült kısayol tuşları nedir ? Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde fotoğrafların nasıl yakınlaştırılıp uzaklaştırıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

MacOS işletim sistemine sahip iMac ve Macbook cihazlarında görüntülemiş olduğumuz fotoğrafları dilediğimiz oranda yakınlaştırabiliyor ve tekrar uzaklaştırabiliyoruz.

Mac’te fotoğraf büyütme ve küçülme işlemini görüntülediğimiz fotoğraf penceresinde sol üst köşede yer alan yüzde çubuğundan yapabiliyoruz. Bu kısımdan fotoğraflarımızı dilediğimiz yüzde de büyütebiliyor ve yine tekrar dilediğimiz yüzde de küçültebiliyoruz.

Ayrıca bu işlemi dilersek Apple Magic Mouse üzerinden de yapabiliyoruz. Apple Magic Mouse kullanıcıları görüntüledikleri görsellerde Mouse imgeci görselin üzerindeyken mouse’un tam orta kısmına parmakları ile iki kez dokunduklarında belirli bir oranda iki seviye şeklinde büyütebiliyor. Ancak bu işlemin Magic Mouse ile sadece iki seviye şeklinde yapılabiliyor olması bazen kullancıların çok işine yaramayabiliyor.

Bu sebeple Apple kullanıcılarına bu işlemin klavyeden belirli kısayol tuşları ile pratik bir şekilde yapılmasına olanak tanıyor. MacOS işletim sisteminde tanımlı olan kısayollar ile Mac cihazınızda görüntülediğiniz görselleri yine belirli kademe dahilinde büyütebilir ve küçültebilirsiniz.

Peki Mac’te görsel (fotoğraf) büyütme ve küçültme kısayolu nedir? Aşağıda sizlere bu sorunuzun yanıtını verdik. Aşağıda belirttiğimiz kısayol tuşları ile Mac cihazınızda görüntülediğiniz görselleri dilediğiniz gibi pratik bir şekilde sadece bir kaç tuş ile büyütebilir (yakınlaştırabilir) ve küçültebilirsiniz.

Mac’te Fotoğraf Yakınlaştırma / Uzaklaştırma Kısayolu : 

MacOS işletim sisteminde görüntülemiş olduğunuz herhangi bir görseli büyütmek (yakınlaştırmak) ve küçültmek (uzaklaştırmak) için aşağıdaki kısayol tuşlarını kullanabilirsiniz.

Mac’te görsel büyütme kısayolu :  Command + * 

Mac’te görsel küçültme (uzaklaştırma) kısayolu :  Command + – (tire tuşu)

Mac cihazınızda görüntülediğiniz herhangi bir görseli yakınlaştırmak (büyütmek) için; klavyeden Command tuşuna basılı tutun ve bu tuşa basılıyken klavyeden * (yıldız) tuşuna basın. İlgili işlemi 4-5 kademe uygulayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Command tuşuna basılıyken klavyenden yıldız (*) tuşuna kademeli olarak basmak.

Mac cihazınızda yakınlaştırdığınız herhangi bir görseli tekrar kademeli bir şekilde uzaklaştırmak (küçültmek) için; klavyeden Command tuşuna basılı tutun ve bu tuşa basılıyken klavyeden – (tire) tuşuna basın. İlgili işlemi daha önceden yakınlaştığınız kademeye göre 4-5 kademe geri şeklinde uygulayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Command tuşuna basılıyken klavyenden tire (-) tuşuna kademeli olarak basmak.

İşlem bu kadar basit. 

”Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sistemine sahip iMac ve Macbook cihazlarında fotoğrafların klavyeden nasıl yakınlaştırıldığını sizlere gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.