Mac’te Belge/Sayfa İçinde Kelime Arama Nasıl Yapılır ?

Mac’te internet sayfasında kelime nasıl bulunur ? Mac’te belge içinde kelime bulma nasıl yapılır ? Mac’te belge veya sayfa içinde kelime arama nasıl yapılır ? Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde herhangi bir belge ya da sayfa içinde kelime aramanın nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

MacOS işletim sistemine sahip iMac ve Macbook cihazlarında herhangi bir sayfa ya da belge içersinde bulmak istediğiniz kelimeleri hızlı ve pratik bir şekilde dilediğiniz zaman bulabilirsiniz.

Apple’ın işletim sistemi MacOS kullanıcılarına bu imkanı oldukça pratik bir şekilde sağlıyor. Kullanıcılar herhangi bir metin içeriğinde sadece klavyelerinde yapacakları ikili tuş kombinasyonu ile öğeleri bul penceresini açarak metin içeriğindeki herhangi bir kelimeyi ve kelimeleri bulabiliyor.

Kullanıcılar ilgili içerikte açmış oldukları öğeleri bul penceresinde arattıkları kelimenin metinde kaç kere kullanıldığını ve bunların nerelerde yer aldığını anında görebiliyor.

Peki Mac’te belge ya da sayfa içinde kelime arama nasıl yapılıyor ? Mac’te öğeleri bul penceresi nasıl açılıyor ? Aşağıda sizlere bu işlemlerin nasıl yapıldığını adım adım gösterdik. Aşağıdaki adımları uygulayarak herhangi bir metin ya da web sayfasında bulmak istediğiniz kelimeleri anında bulabilirsiniz.

Mac’te belge veya sayfa içersindeki kelimeleri bulma: 

MacOS işletim sisteminde herhangi bir metin, belge ya da web sayfasındaki kelimeleri aramak için; 

1- İlk olarak ilgili metin içeriğinde kelimeleri bulmanız için ‘öğeleri bul’ penceresini açmanız gerekiyor.

Mac’te öğeleri bul penceresini  ” Command + F ” kısayolu ile açabilirsiniz.

2- Ardından ilgili metin içeriğinde (web sayfası, belge vs..) sağ üst kısımda belirecek olan öğeleri bul kısmına metin içeriğinde bulmak istediğiniz kelimeyi yazın.

Buraya ilgili kelimeyi yazdıktan sonra ilgili metin içeriğinde ya da sayfada ilgili kelimenin yer aldığı kısımlar sarı arka fon ve kutucuklar ile belirtilecektir. Öğeleri bul penceresinin yanında ise ilgili metinde ilgili kelimenin kaç defa kullanıldığını da görebilirsiniz.

Ayrıca uzun metin içeriklerinde dilerseniz öğeleri bul penceresinin hemen yanında yer alan ileri geri ok tuşları ile metinde ilgili kelimenin yer aldığı kısımlara hızlı bir şekilde geçiş yapabilir ve göz atabilirsiniz.

İşlem bu kadar basit.

”Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde belge ya da sayfa içinde kelime bulma işleminin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.