MAC Klavyede Eksiği Veya Fazlası (±) İşareti Nasıl Yapılır ?

Mac Klavyede Eksiği Veya Fazlası (±) İşareti Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede Artı, Eksi (±) Sembolü Nasıl Yazılır ? Apple Klavyede Eksi-Artı İşareti (±) Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede Eksiği Veya Fazlası (±) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Bilgisayar klavyelerinde standart olarak 100 civarında tuş bulunmaktadır. Klavyelerde bulunan bu tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır.

Klavyelerde harf ve rakam tuşlarının yanı sıra onlarca işaret ve sembol tuşları ile fonksiyonel tuşlarda bulunmaktadır. Klavyelerde yer alan işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğu klavyelerde üst kısımda yer alan sayısal tuşların üzerinde yer almaktadır.

Bu sayede bilgisayar klavyelerinden bir çok sembol işareti basit bir şekilde oluşturabiliyoruz. Klavyeler üzerinde yer alan onlarca sembol ve işaret, klavyelerden yapılan basit tuş kombinasyonları ile tüm metin içeriklerinde basit bir şekilde oluşturulabiliyor.

Klavyeler üzerinde yer alan işaret ve semboller genellikle 2’li tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır. Bu sembollerin oluşturulmasında kullanılan tuş kombinasyonları ise genellikle Mac klavyede Option veya Shift tuşlarından herhangi biri ile ilgili işaret ya da sembol tuşunu ile yapılmaktadır.

*Windows işletim sistemine sahip klavyelerde ise; işaret ve sembolleri oluşturmak için genellikle Alt ve Shift tuşlarından birini kullanmaktayız. 

Bunların haricinde klavyelerde yer almayan bir çok işaret ve sembolü de klavyelerden yapılan bazı belirli tuş kombinasyonları ile yine metin içeriklerinde pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Bu işaret ve sembolleri yine klavyeler üzerinden basit ikili ya da üçlü tuş kombinasyonları ile hem Windows hem de Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Klavyelerden işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğunu Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlar ile MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda neredeyse benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz. Tabi bazı semboller ve işaretlerin oluşturulmasında farklılıklar bulunuyor.

Bu sebeple özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor.

Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ‘‘EKSİĞİ VEYA FAZLASI İŞARETİ” ‘nin ( ± ) nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden EKSİĞİ VEYA FAZLASI (±) işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta bu işaretin ( ± ) nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden EKSİĞİ VEYA FAZLASI (±) işaretinin nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN EKSİĞİ VEYA FAZLASI ( ± ) NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden eksiği veya fazlası işaretini 3’lü tuş kombinasyonu ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden eksiği veya fazlası ( ± ) işaretini yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

MAC’TE EKSİĞİ VEYA FAZLASI ( ± ) İŞARETİ  : ” ⌥ Option + Shift + Tire (-) ”

MacOS klavyeden Eksiği veya fazlası ( ± ) işaretini oluşturmak için ; klavyeden ”Option” ile ”Shift” tuşlarına basılı tutun ve klavyede yer alan tuşlardan ‘TİRE ( – )’ tuşuna basın. Bu tuş kombinasyonun ardından eksiği veya fazlası (±) işareti ilgili metin içeriğinde oluşturulacaktır.

*Not: İlgili işareti oluştururken MAC klavyede yer alan her iki ”option” tuşunu kullanabilirsiniz. 

2.YÖNTEM:

Dilerseniz EKSİĞİ VEYA FAZLASI ± işaretini buradan > ( ± ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken EKSİĞİ VEYA FAZLASI ± işaretini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden EKSİĞİ VEYA FAZLASI ( ± ) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

­

­