MAC Klavyede Cent (¢) İşareti Nasıl Yapılır ?

Mac Klavyede Cent (¢) İşareti Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede Cent (¢) İşareti Nasıl Yapılır ? Apple Klavyede Cent (¢) İşareti Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede Cent (¢) Sembolünün nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinin onlarca tuş bulunmaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan bu tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır.

Klavyelerinde çoğunluğu olan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra işaret ve sembol tuşları da yer almaktadır. Klavyeler de daha çok üst rakam tuşlarının üzerinde yer alan onlarca işaret ve semboller belirli tuş kombinasyonları ile basit bir şekilde oluşturulmaktadır. Bunların yanı sıra klavyeler üzerinde bazı fonksiyonel tuşlarda bulunmaktadır.

Klavyeler üzerinde yer alan işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğunu ise metin yazılarında vazgeçilmez olan noktalama işaretleri oluşturmaktadır.

Klavyelerde noktalama işaretlerinin haricinde İnternet üzerinde oldukça sık kullanılan, ihtiyaç duyulan semboller de (para birimi sembolleri vs.) yer almaktadır.

Klavyeler üzerinde yer alan bu işaret ve sembolleri klavyeler üzerinden basit 2’li ya da 3’lü tuş kombinasyonları ile hem Windows hem de Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ayrıca bilgisayar klavyelerinde yer almayan bir çok işaret ve sembolü de klavyelerden yapılan bir takım tuş kombinasyonları ile yine metin içeriklerinde pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor.

Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ”CENT (¢) İŞARETİ” ‘nin nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden Cent (¢) işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta Cent (¢) işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden Cent (¢) işaretinin nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN CENT (¢) İŞARETİ NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden Cent (¢)  işaretini 2’li tuş kombinasyonu ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden Cent (¢) işaretini yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

MAC’TE CENT (¢) İŞARETİ : ” ⌥ Option + 2

MacOS klavyeden Cent (¢) işaretini oluşturmak için ; klavyeden ”Option” tuşuna basılı tutun ve üst rakam tuşlarından ” 2 ” rakaına basın. Bu tuş kombinasyonun ardından Cent (¢) işareti ilgili metin içeriğinde oluşturulacaktır.

2.YÖNTEM:

Dilerseniz Cent (¢) işaretini buradan > ( ( ¢ ) ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Cent (¢) işaretini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden Cent (¢) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.