MAC Klavyede Birleşik AE (Æ æ) Nasıl Yapılır ?

Mac Klavyede Birleşik AE (Æ æ) İşareti Nasıl Yapılır ?  Mac’te AE – ae İşareti Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede Büyük Ve Küçük Birleşik AE Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede birleşik ae işaretinin (Æ æ) nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinde 100 dolayında tuş bulunmaktadır. Bilgisayar klavyelerinde bulunan tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır.

Klavyelerde çoğunluğu olan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra onlarca işaret ve sembol tuşu ile fonksiyonel tuşlar da bulunmaktadır. Klavyelerde yer alan bu işaret ve sembollerin belirli bir kısmı tek bir tuş ile oluşturulabiliyor iken bir kısmı belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulabilmektedir.

Bunun sebebi de bir çok işaretin klavyelerde tek bir tuş üzerinde yer alamamasından ve almasının imkanının olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için ikili ya da üçlü tuş kombinasyonu yapmanız gerekmektedir. Klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için uygulanan tuş kombinasyonlarında genellikle Option ve Shift tuşları kullanılmaktadır.

*Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ise; Alt ve Shift tuşları genellikle kullanılmaktadır. 

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor. Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ” BİRLEŞİK AE İŞARETİNİN (Æ æ) ” nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden birleşik ae ( Æ æ ) işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta birleşik AE işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden BİRLEŞİK AE İŞARETİNİN (Æ æ) nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN BİRLEŞİK ae İŞARETİ (æ) NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden birleşik æ işaretini işaretini 2’li tuş kombinasyonu ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden birleşik ae işaretini (æ) yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

MAC’TE KÜÇÜK BİRLEŞİK (æ) İŞARETİ :   ”⌥ Option + A ” 

MAC’TE BÜYÜK BİRLEŞİK (Æ) İŞARETİ :   ”⌥ Option + Shift + A ” 

Klavyeden (æ) işaretini oluşturmak için; klavyeden ”Option” tuşuna basılı tutun ve klavyede yer alan harf tuşlarından ”A” harfine basın. Bu ikili tuş kombinasyonu ile birleşik ae işaretini ( æ ) tüm metin içeriklerinde oluşturabilirsiniz.

*Not: İlgili tuş kombinasyonunda klavyede sağ ve sol kısımlarda yer alan her iki OPTİON ya da SHIFT tuşlarından birini kullanabilirsiniz. Tercih tamamen sizin. 

2.YÖNTEM:

Dilerseniz BİRLEŞİK AE İŞARETLERİNİ buradan > ( Æ æ ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken BİRLEŞİK AE İŞARETİNİ buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden BİRLEŞİK AE (Æ æ) işaretlerinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.