MAC Klavyede Binde (‰) İşareti Nasıl Yapılır ?

Mac Klavyede Binde (‰) İşareti Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede Binde İşareti (‰) Nasıl Yapılır ? Apple Klavyede Binde İşareti Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede binde (‰) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Bilgisayar klavyelerinin üzerinde yaklaşık olarak 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Bilgisayar klavyelerinin üzerinde yer alan 100 civarı tuşun büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır.

Çoğunluğu olan harf ve rakam tuşlarından oluşan klavyelerde bu tuşların yanı sıra işaret ve sembol tuşları ile fonksiyonel tuşlarda bulunmaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan bu işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğunu noktalama işaretleri oluşturmaktadır. Klavyelerde noktalama işaretlerinin dışının metin yazılarında oldukça yaygın kullanılan, ihtiyaç duyulan bazı işaret ve semboller de yer almaktadır. Bunların içinde daha çok kullanıma ihtiyaç duyulanlar genellikle birim işaretleri ve para birimleri olmaktadır.

Klavyeler üzerinde yer alan bu işaret ve sembolleri klavyeler üzerinden basit 2’li ya da 3’lü tuş kombinasyonları ile hem Windows hem de Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ayrıca bilgisayar klavyelerinde yer almayan bir çok işaret ve sembolü de klavyelerden yapılan bazı tuş kombinasyonları ile yine metin içeriklerinde pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

*Bazı tuş kombinasyonları biraz karmaşık olmasından kaynaklı sık kullanılmadığında bir çok kullanıcı tarafından unutulabiliyor. Bu sebeple ihtiyaç duyduğunuz karmaşık kombinasyonları bir not defterine not etmenizde yer var. Böylelikle her seferinde bazı işaretlerin nasıl yapılacağını tekrar tekrar aramaktan kaçınabilirsiniz.

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor.

Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ”BİNDE İŞARETİ” ‘nin nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden Binde (‰) işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta binde (‰) işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden Binde (‰) işaretinin nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN BİNDE (‰) İŞARETİ NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden BİNDE (‰) işaretini 3’lü tuş kombinasyonu ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden yüzde ‰ işaretini yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

MAC’TE BİNDE (‰) İŞARETİ : ” ⌥ Option + Shift + R ”

MacOS klavyeden Binde (‰) işaretini oluşturmak için ; klavyeden ”Option” tuşuna ve ”Shift” tuşuna basılı tutun ve klavyede yer alan harf tuşlarından  ” R ” harfine basın. Bu tuş kombinasyonun ardından ‰ işareti ilgili metin içeriğinde oluşturulacaktır.

2.YÖNTEM:

Dilerseniz Binde (‰) işaretini buradan > ( ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ‰ işaretini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden BİNDE işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.