Klavyeden Kes – Kopyala – Yapıştır Nasıl Yapılır ?

Klavyeden kes – kopyala – yapıştır nasıl yapılır ? Bilgisayarda kes, kopyala ve yapıştır işlemlerinin kısayol tuşu nedir ? Kes, kopyala, yapıştır kısayolu nedir ? Bu yazımızda sizlere bilgisayar klavyesinden kes, kopyala ve yapıştır işlemlerinin nasıl yapıldığını gösterdik. 

Bilgisayar klavyelerinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Klavyeler üzerinde bulunan tuşların büyük bir çoğunluğu harf ve rakam tuşlarından oluşmaktadır. Klavyeler üzerinde harf ve rakam tuşlarının yanı sıra onlarca işaret ve sembol tuşları ile onlarca fonksiyon tuşu bulunmaktadır.

Klavyeler üzerinde yer alan işaret ve sembollerin bazıları tek bir tuş ile oluşturulmaktadır. Ancak klavyelerde genellikle tek bir tuş üzerinde birden fazla işaret ve sembolün yer almasından dolayı bir çok işaret ve sembol bazı tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır.

Klavyelerden işaret ve sembolleri oluşturmak için genellikle 2’li tuş kombinasyonları uygulamaktayız. Bu işaret ve sembolleri oluşturmak için uyguladığımız 2’li tuş kombinasyonları ise genellikle ”Shift” veya ”Alt gr” tuşlarından biri ile ilgili işaretlerin bulunduğu tuşlar arasında olmaktadır.

Klavyeden bunların yanı sıra farklı tuş kombinasyonları ile yüzlerce işaret ve sembolü de oluşturabilmekteyiz. Ayrıca klavyeler üzerinde yer alan bir çok fonksiyon tuşu ile de bilgisayar kullanımına büyük bir pratiklik kazandırabilmekteyiz.

Bilgisayarlar üzerinde yer alan fonksiyon tuşları ile bir çok işlevi tık bir tuş ile yapabilir, büyük zaman kayıplarından kaçınabiliriz. Bunlara en basit örneği verecek olursak; herhangi bir internet sayfasını yenilemek için F5 tuşuna basmamız yeterli olmaktadır. Bu tuşa basarak sayfanın yenilenmesini sağlayabiliriz.

Tüm bunların yanı sıra klavyelerden bazı işlemler de pratik bir şekilde bazı tuş kombinasyonları ile yapılabilmektedir. Konumuzun ana teması olan kes-kopyala-yapıştır işlemi de klavyelerden belirli tuş kombinasyonları ile pratik bir şekilde yapılabilen işlemlerden biridir.

Günlük hayatta gerek iş konusunda kişisel kullanımda ihtiyaç duyduğumuz kes- kopyala- yapıştır işlemleri oldukça sık kullanıyoruz. Bilgisayarda bir çok dosyayı (metin,resim,klasör vs.) bilgisayarımızın faresi (mouse) ya da dizüstü bilgisayarımızın touchpad’i vasıtasıyla seçip, sağ tık metodu ile kesip ya da kopyalayıp dilediğimiz yere yapıştırabiliyoruz.

Bu işleme her ne kadar oldukça alışkın olsak da her ne kadar pratik bir şekilde bu işlemi yapıyor olabilsek de aslına bakarsak bizlere büyük bir zaman kaybı yaşatabiliyor. Çünkü bu işlemleri dilersek bilgisayarımızın klavyesinden daha pratik ve hızlı bir şekilde yapabiliyoruz.

Windows işletim sisteminde kullanıcılara bu işlemlerin pratik bir şekilde, belirli tuş kombinasyonları ile yapılmasına olanak tanıyor. Bu işlemleri sadece 2’li tuş kombinasyonları ile dilediğiniz her dosya ya da dosya da yapabilirsiniz.

Peki kes, kopyala ve yapıştır işlemlerinin kısayol tuşları nedir ? Aşağı sizlere bu işlemlerin kısayol tuşlarını ve nasıl yapıldığını gösterdik. Şimdi hep birlikte bilgisayar klavyesinden kes, kopyala, yapıştır işlemlerinin nasıl yapıldığına bakalım.

KLAVYEDEN KES, KOPYALA VE YAPIŞTIR NASIL YAPILIR ? 

Windows işletim sisteminde bilgisayar klavyelerinden kes, kopyala ve yapıştır işlemleri belirli tuş kombinasyonları ile pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Şimdi hep beraber sırasıyla klavyeden kes, kopyala ve yapıştır işlemlerinin kısayol tuşlarına ve nasıl yapıldığına bakalım.

Klavyeden kes işlemi :   ” CTRL + X

Klavyeden seçtiğiniz herhangi bir metin ya da dosya türünü kesmek için; klavyeden CTRL tuşuna basılı tutun ve harf tuşlarından X tuşuna basın. 

Klavyeden kopyala işlemi :   ” CTRL + C

Klavyeden seçtiğiniz herhangi bir metin ya da dosya türünü kopyalamak için; klavyeden CTRL tuşuna basılı tutun ve harf tuşlarından C tuşuna basın. 

Klavyeden yapıştır işlemi :   ” CTRL + V

Klavyeden kestiğiniz ya da kopyaladığınız herhangi bir metin ya da dosya türünü herhangi bir yere yapıştırmak için; klavyeden CTRL tuşuna basılı tutun ve harf tuşlarından V tuşuna basın. 

NOT: Klavyeden herhangi bir metin ya da dosyadaki tüm içerikleri seçmek için; ‘‘CTRL + A’‘ tuş kombinasyonunu uygulayabilirsiniz. Bu tuş kombinasyonu ile ilgili içeriğin tümü seçili hale gelecektir.

İŞLEM BU KADAR BASİT. 

”Bu yazımızda sizlere klavyeden kes, kopyala ve yapıştır işlemlerinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.