Klavyede yuvarlak içinde R nasıl yapılır? | ® Registered Mark

Klavyede yuvarlak içinde R işareti ® nasıl yapılır ? Klavyeden Registered Mark ® işareti nasıl yapılır ? Klavyeden tescilli marka işareti ® nasıl yapılır ? Bu yazımızda sizlere tescilli marka anlamına gelen Registered Mark işaretinin klavyeden nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Bilgisayar klavyelerin 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Bu tuşların büyük bir çoğunluğu harf ve rakam tuşlarından oluşmaktadır. Klavyeler üzerinde bulunan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra onlarca işaret, sembol tuşları ve fonksiyonel tuşlar bulunmaktadır.

Klavyeler üzerinde bulunan sembol ve işaretlerin büyük bir çoğunluğu günümüzde en çok kullanılan ve kullanılması gereken noktalama işaretlerinden oluşmaktadır.

Klavyeler üzerinde bulunan sembol ve işaretlerin bazıları tek bir tuş vasıtasıyla basitçe oluşturulabilmektedir. Ancak büyük bir çoğunluğu ise belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır. Bu tuş kombinasyonları genellikle klavyeden yapılan 2’li tuş kombinasyonları şeklinde olmaktadır. Yapılan bu 2’li tuş kombinasyonlarında kullanılan tuşlar ise genellikle Shift veya Alt gr tuşlarından biri ile işaretin bulunduğu tuş üzerinden yapılmaktadır.

Klavyede sembol ve işaretlerin tek bir tuş ile basitçe oluşturulamamasının en büyük sebebi günlük yaşantıda ihtiyaç duyulan sembol ve işaretlerin çok fazla olması ve bu sebeple de bir çok sembol ve işaretin tek bir tuş üzerinde yer almasından kaynaklanmaktadır.

Aslında oldukça zor bir durum olmayan, basit bir şekilde yapılabilen bu tuş kombinasyonları ile klavyelerdeki tüm sembol ve işaretleri hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Bunun yanı sıra klavyeler üzerinde bulunmayan yüzlerce hatta binlerce sembol ve işaret de bulunmaktadır. Gün geçtikçe bu işaret ve sembol sayıları daha da artmaktadır. Hal böyle olunca da bu işaret ve sembollerin oluşturulması biraz karmaşıklığa yol açabiliyor.

Ancak yine de yüzlerce sembol Windows işletim sisteminde klavyeler vasıtayla yapılan bazı tuş kombinasyonları ile basit bir şekilde oluşturulabiliyor. Klavyeler yoluyla yapılan tuş kombinasyonları ile oluşturulabilen bu işaretlerden biri de konumuzun ana teması olan Türkçe’de tescilli marka anlamına gelen ”Registered Mark” işaretidir.

Yuvarlak içinde R şeklinde olan ® bu işaret, klavyeden belirli tuş kombinasyonu ile basit bir şekilde dilediğiniz her metin içeriğinde oluşturulabiliyor. Şimdi hep birlikte bu işaretin nasıl oluşturulduğuna bakalım.

KLAVYEDEN YUVARLAK İÇİNDE R NASIL YAPILIR ? | Registered Mark ® İşareti : 

Klavyeden tescilli marka anlamına gelen Registered Mark ®  işaretini oluşturmak için kullanılan tuş kombinasyonu şu şekildedir;

Registered Mark ®  işareti :   ” ALT + 169 ”  veya   ” ALT + 0174  ”

Klavyeden yuvarlak içinde R işaretini oluşturmak için; ilk olarak klavyede space (boşluk) tuşunun hemen solunda yer alan ”ALT” tuşuna basılı tutun ve bu tuşu basılı iken rakam tuşlarından 1-6-9 rakamlarına sırasıyla basın.

veya

Klavyeden yuvarlak içinde R işaretini oluşturmak için; ilk olarak klavyede space (boşluk) tuşunun hemen solunda yer alan ”ALT” tuşuna basılı tutun ve bu tuşu basılı iken rakam tuşlarından 0-1-7-4 rakamlarına sırasıyla basın.

Bu işareti bu iki farklı tuş kombinasyonları ile basit bir şekilde oluşturabilirsiniz.

NOT: İlgili tuş kombinasyonu klavyelerde sağ kısımda yer alan sayısal tuş takımındaki rakam tuşları ile yapılmaktadır. Klavyelerdeki üst rakam tuşları ile bu kombinasyon yapılamamaktadır. Eğer klavyeniz de bu tuş takımı bulunmuyorsa, Windows ekran klavyesinden bu tuş kombinasyonunu uygulayabilirsiniz. 

Ayrıca dilerseniz bu işareti buradan ‘ ®  ‘ kopyala-yapıştır metodu ile de dilediğiniz her metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken işareti kopyalama ve istediğiniz yere yapıştırmak.

”Bu yazımızda sizlere Türkçe’de tescilli marka anlamına gelen Registered Mark ®  işaretinin klavyeden nasıl oluşturulduğunu anlattık. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.