Klavyede TM İşareti Nasıl Yapılır ? | ™ Trade Mark

Klavyede Ticari Marka sembolü ™ nasıl yapılır ? Klavyede TradeMark işareti ™ nasıl yapılır ? Klavyeden TM işareti nasıl yazılır ? Bu yazımızda sizlere ticari marka anlamına gelen Trade Mark ™ işaretinin klavyeden nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Standart bir bilgisayar klavyesinde yaklaşık 100 adet tuş bulunmaktadır. Bilgisayar klavyelerinde bulunan bu onlarca tuşlardan büyük bir çoğunluğunu ise harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır. Harf ve rakam tuşlarının yanı sıra bilgisayar klavyelerinde onlarca işaret ve sembol tuşları da bulunmaktadır.

Bilgisayar klavyelerinde yer alan sembol ve işaretlerin bir kısmı (özellikle noktalama işaretleri) tek bir tuş üzerinde kolayca erişebileceğimiz kısımlarda yer almaktadır. Bu işaretlerin klavyelerde kolayca erişilebilir yerlerde yer almasının en büyük sebebi bu işaretlerin günlük hayatta metin yazılarında oldukça sık kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Başlıca noktalama işaretlerinin yanı sıra yine oldukça sık kullanılan diğer noktalama işaretleri ve semboller de klavyelerde yer almaktadır. Bu işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğu ise fark ettiğiniz üzere klavyelerin en üst kısmında yer alan rakam tuşlarının üzerinde yer almaktadır. Hatta bu kısımda yer alan rakam tuşlarının hepsinin üzerinde 1’den fazla işaret ve sembol bulunmaktadır.

Bu sebeple klavyeler üzerinde yer alan sembol ve işaretlerin büyük bir çoğunluğu tek başına bir tuş vasıtasıyla kullanılamamaktadır. Klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için; klavye  üzerinden 2’li tuş kombinasyonu yapmamız gerekmektedir. Bu 2’li tuş kombinasyonları genellikle klavyelerden ‘Shift’ veya ‘Alt gr’ tuşlarından herhangi biri ile ilgili işaret  ya da sembolün bulunduğu tuş üzerinden basitçe yapılmaktadır.

Klavyeden 2’li tuş kombinasyonu ile oluşturulan bu işaret ve sembollerin yanı sıra yine klavyeler üzerinde yer almasa da yine de klavyeden oluşturabileceğimiz yüzlerce işaret ve sembol bulunuyor. Windows işletim sisteminde yüzlerce işaret ve sembol belirli tuş kombinasyonları ile basitçe oluşturulabiliyor.

Konumuzun ana teması olan Ticari marka işareti olan TradeMark ™ işareti de klavyelerden belirli tuş kombinasyonu ile oluşturulan işaretlerden biridir. Ticari marka anlamı taşıyan bu işaret, tescillenmiş ya da tescillenme aşamasında olan markalar için kullanılır.

Bu işaret klavyelerden basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturulabilmektedir. Şimdi hep beraber bu işaretin nasıl yapıldığına aşağıdan bakalım.

TRADE MARK (TİCARİ MARKA) ™ İŞARETİ NASIL YAPILIR ? 

TradeMark işareti ™ klavyeden belirli tuş kombinasyonu ile basit bir şekilde oluşturulmaktadır. Ticari Marka manası taşıyan bu işareti aşağıdaki tuş kombinasyonu ile oluşturabilirsiniz.

TradeMark işareti ™ :   ” ALT + 0153  ”

Klavyeden  TradeMark ™ işaretini oluşturmak için;  ilk olarak klavyede space (boşluk) tuşunun hemen solunda yer alan ”ALT” tuşuna basılı tutun ve bu tuşu basılı iken rakam tuşlarından 0-1-5-3 rakamlarına sırasıyla basın.

Bu tuş kombinasyonu ile dilediğiniz her metin içeriğinde bu işareti oluşturabilirsiniz.

Not: Bu tuş kombinasyonunda rakam tuşlarına klavyede sağ kısımda yer alan sayısal tuş takımından basmanız gerekmektedir. Klavyelerde üst kısımda yer alan rakam tuşları ile bu kombinasyon yapılamamaktadır. Eğer klavyenizde numara pad bölümü yok ise; dilerseniz Windows’un ‘ekran klavyesi’ uygulaması ile bu rakamlara erişebilirsiniz.

Ayrıca bu işareti buradan ”  ™   ”  kopyala-yapıştır metodu ile tüm metin içeriklerinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken işareti kopyalamak ve ilgili yere yapıştırmak. İşlem bu kadar basit.

”Bu yazımızda sizlere Ticari Marka anlamına gelen TradeMark  ™  işaretini klavyeden nasıl oluşturulduğunu gösterdik. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.” 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.