Klavyede Tırnak İşareti ( ” ” ) Nerede, Nasıl Yapılır ?

Klavyede tırnak işareti nerede ?  Klavyede tırnak işareti ( ” ” ) nasıl yapılır ? Bu yazımızda sizlere klavyeden tırnak işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Klavyeler üzerinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan bu tuşların büyük bir çoğunluğu ise harf ve rakamlardan oluşmaktadır.

Klavyeler üzerinde bulunan harf ve rakam tuşlarının haricinde onlarca işaret, sembol tuşu bulunmaktadır. Bunların yanı sıra onlarca da fonksiyonel tuş bulunmaktadır.

Klavyeler üzerinde bulunan sembol ve işaretlerin büyük bir çoğunluğu harf ve rakamların üzerinde yer almaktadır. Örneğin; Euro para biriminin işareti (€) klavyede ”E” tuşunun üzerinde yer almaktadır. Bu işareti klavyeden oluşturmak için; alt gr + E tuşları ile ikili kombinasyon yapmaktayız.

Aynı şekilde günlük hayatta en çok kullanılan ve ihtiyaç duyulan bir çok işaret ve noktalama işareti klavyelerde belirli tuşların üzerinde yer almaktadır. Klavyeler üzerinde işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğu klavyelerde üst kısımda yer alan rakam tuşlarının üzerinde ya da bu rakam tuşlarının tam sol ve sağ hizasındaki tuşlarda yer almaktadır.

Konumuzun ana teması olan tırnak işareti de bu kısımda yer almaktadır. Tırnak işareti klavyelerin üst kısmında bulunan rakam tuşlarından bir (1) rakamının tam solundaki tuş üzerinde bulunmaktadır.

Tırnak işaretini ( ” ) yukarıdaki resimde ok ile belirttiğimiz tuş üzerinde görebilirsiniz.  Bu işareti oluşturmak için herhangi bir tuş kombinasyonu yapmanız gerekmemektedir. Bu işareti oluşturmak için bu tuşa basmanız yeterlidir.

NOT: Dilerseniz tırnak işaretini buradan ( ) kopyala-yapıştır metodunu uygulayarak dilediğiniz her türlü metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Ayrıca Windows’un karakter eşlem uygulaması üzerinden de bu ve bir çok işaret,sembolü bulup kopyalayabilirsiniz. Bir diğer alternatif olarak bu işareti olası bir tuş bozukluğu gibi durumlarda yukarıdaki diğer metotlar haricinde ‘ekran klavyesi’ ile de oluşturabilirsiniz. 

”Bu yazımızda sizlere klavyede tırnak işaretinin nerede olduğunu, nasıl oluşturulduğunu gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.” 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.