Klavyede Tire (-) Ve Alt Tire (_) İşareti Nasıl Yapılır ?

Klavyede Tire ve Alt Tire işareti nerede ? Klavyede Tire (-) işareti nasıl yapılır ? Klavyede Alt Tire (_) işareti nasıl yapılır ? Klavyeden tire ve alt tire işareti nasıl yazılır ? Bu yazımızda sizlere bilgisayarınızın klavyesinden nasıl tire ve alt tire işaretlerinin yazılacağını anlattık. İşte detaylar. 

Bilgisayar klavyelerinde harf ve rakamların yanı sıra kullanabileceğimiz yüzlerce sembol ve işaret bulunmaktadır. Ancak bu sembol ve işaretlerin hepsi klavyelerin üzerinde yer almamaktadır. Bazı sembol ve işaretler ise klavyelerin tuşlarının üzerinde yer almaktadır. Ancak klavyelerin üzerinde yer alan bu sembol ve işaretlerin bir çoğu yer alan o tuşa basarak kullanılamıyor.

Klavyeler üzerinde yer alan bir çok sembol ve işareti kullanabilmeniz için klavyenizden bir takım tuş kombinasyonları yapmanız gerekiyor. Örnek verecek olursak klavyenizden Dolar ($) işaretini yapmak için klavyenizden alt (alt gr) tuşuna basılı tutarken klavyenin üstünden yer alan rakam tuşlarından ”4 Tuşu” ‘na basmanız gerekiyor.

Bu durum tire ve alt tire tuşlarının içinde geçerli sayılabilir çünkü tire işaretini klavyenizde yer alan tire tuşuna basarak yazınıza direk ekleyebiliyorken alt tire işaretini ekleyebilmek için tuş kombinasyonu yapmanız gerekiyor.

KLAVYEDE TİRE VE ALT TİRE İŞARETİ NEREDE, NASIL YAPILIYOR ? 

Klavyeden tire ve alt tire işaretini yapmak için yukarıda da belirttiğimiz gibi alt tire işaretini yapmak için ayrıca bir tuşa daha basmanız gerekiyor. Bu durum tire (-) işareti için geçerli değil. Tire işaretini klavyenizde ”Backspace” (silme) tuşunun yanında yer alan ”TİRE” tuşuna basarak oluşturabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde de mavi kutucukta belirttiğimiz ”TİRE” işareti tuşuna basarak yazınıza ya da tire işaretini kullanmak istediğiniz yere basitçe ekleyebilirsiniz.

PEKİ ALT TİRE (_) İŞARETİ NEREDE, NASIL YAPILIYOR ? 

Tire işareti, tire tuşuna direk basarak eklenebiliyorken alt tire işaretini yapabilmeniz için klavyenizde yer alan Tire Tuşuna basmadan önce klavyenizde yer alan ”SHİFT” (enter tuşunun altında) tuşuna basılı tutmanız gerekiyor. Alt tire (_) işaretini oluşturmak için ilk olarak klavyenizden ”SHİFT” tuşuna basılı tutun ve bu tuşa basılı iken ”TİRE” işaretine basın. Bu tuş kombinasyonunun ardından Alt tire işareti yazınıza ya da eklemek istediğiniz yere eklenecektir.

( NOT: Shift tuşu klavyelerde 2 adet yer almaktadır. Dilerseniz klavyenizin sol tarafında yer alan Ctrl tuşunun üstünde yer alan Shift tuşunu da kullanabilirsiniz.)

İPUCU: Dilerseniz tire ( – ) ve alt tire ( _ ) işaretlerini kopyala yapıştır yöntemi ile kopyalayıp, dilediğiniz yere yapıştırarak kullanabilirsiniz. Tabi ki bu işaretleri klavyeden basit bir şekilde oluşturmak varken neden böyle bir yönteme başvurulacağını düşünebilirsiniz. Belki bu işareti kullamak isteyen kişinin klavyesinde bu tuşlar bozuk olabilir. Bu da bir olasılık.

( TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. )