Klavyede Ters Soru İşareti ( ¿ ) Nasıl Yapılır ?

Klavyede ters soru işareti ( ¿ ) nasıl yapılır ? Klavyeden ters soru işareti nasıl yazılır ? Ters soru işaretinin ( ¿ ) kısayol tuşu nedir ? Bu yazımızda sizlere Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden ters soru işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Klavyeler üzerinden yer alan bu tuşları harf, rakam, işaret ve fonksiyon tuşları oluşturmaktadır.

Klavyeler üzerinden harf ve rakam tuşları tek bir tuş ile oluşturulmaktadır. Bunun yanı sıra oldukça sık kullanılan bazı noktalama işaretleri de (nokta, virgül vs..) klavyelerden tek bir tuş ile oluşturulabilmektedir.

Bunların haricinde klavyelerde onlarca işaret ve sembol de klavyeler üzerindeki tuşlar üzerinde yer almaktadır. Bu işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğu ise klavyelerde yukarı kısımda bulunan sıralı rakam tuşları üzerinde yer almaktadır. Bu tuşlar üzerinde genellikle rakamların haricinde 2 adet işaret ya da sembol bulunmaktadır.

Bir tuş üzerinde birden fazla işaret ve sembol bulunduğundan bu işaretlerin oluşturulması için klavyeden belirli tuş kombinasyonları yapılmaktadır. Bu tuş kombinasyonları ise genellikle ‘Shift’ ya da ‘Alt gr’ tuşlarından herhangi biri ile ilgili işaret ya da sembolün bulunduğu tuş ile yapılmaktadır.

Ayrıca klavyeden belirli tuş kombinasyonları ile klavyeler üzerinde yer almayan onlarca işaret ya da sembolü de oluşturulabilmektedir. Her ne kadar biraz karmaşık tuş kombinasyonları olsa da bu tuş kombinasyonları ile yüzlerce işaret ve sembol metin içeriklerinde (Word vb. gibi uygulamalarda) pratik bir şekilde oluşturulabilmektedir.

Konumuzun ana teması olan ters soru işareti de (¿) klavyeden belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulabilen işaretlerden biridir. Bilgisayarınızın klavyesinden ter soru işaretini ¿ basit bir tuş kombinasyonu ile metin içeriklerinde pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Şimdi hep birlikte aşağıdan bu işaretin nasıl yapıldığına bakalım.

KLAVYEDEN TERS SORU İŞARETİ ( ¿ ) NASIL YAPILIR ? 

Klavyeden ters soru işaretini 2 farklı tuş kombinasyonu ile metin içerikleriniz de oluşturabilirsiniz. Windows işletim sisteminde klavyeden ters soru işaretini oluşturmak için uygulanan tuş kombinasyonları şu şekildedir;

TERS SORU İŞARETİ ( ¿ )  :    ”  ALT  +  168 ”    veya    ” ALT  +  0191  ”

Klavyeden ters soru işaretini ( ¿ ) yapmak için;  klavyeden ”Alt” tuşuna basılı tutun ve rakam tuşlarından 1-6-8 rakamlarına sırasıyla basın.

ya da

Klavyeden ters soru işaretini ( ¿ ) oluşturmak için;  klavyeden ”Alt” tuşuna basılı tutun ve rakam tuşlarından 0-1-9-1 rakamlarına sırasıyla basın.

NOT: İlgili tuş kombinasyonunda kullanılan ”ALT” tuşu, klavyede boşluk (space) tuşunun hemen sol tarafında yer alan alt tuşu’dur.

NOT: İlgili tuş kombinasyonu klavyelerde sağ kısımda bulunan sayısal tuş takımı (numberpad) üzerinden yapılmaktadır. Eğer kullanmış olduğunuz bilgisayar klavyesinde bu tuş takımı bulunmuyorsa; Windows’un ”Ekran Klavyesi” uygulamasını çalıştırarak ilgili tuşları kullanabilirsiniz.

2.YÖNTEM : 

Dilerseniz ters soru işaretini buradan ”  ¿  ”  kopyala yapıştır metodu ile dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken işareti buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metoduyla yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu.

TERS SORU İŞARETİ NEREDE KULLANILIR ? 

Ters soru işareti (¿), dünyada konuşulan diller arasında sadece İspanyolca’da bulunan bir noktalama işaretidir. Soru cümlesinin başına ters soru işareti (¿) , sonuna ise normal soru işareti eklenir. (?)

”Bu yazımızda sizlere klavyeden ters soru işaretinin ( ¿ ) nasıl yapıldığını anlattık. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.