Klavyede Ters Eğik Çizgi ( \ ) Nasıl Yapılır ? [ Ters Slash İşareti ]

Klavyede ters eğik çizgi nasıl yapılır ? Klavyede ters eğik çizgi nerede ? Klavyeden ters slash (taksim) işareti nasıl yapılır ? Bu yazımızda sizlere klavyeden ters eğik çizgi (\) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Bilgisayar klavyelerinde 100 dolayın tuş bulunmaktadır. Bu tuşların büyük bir çoğunluğu harflerden ve rakamlardan oluşmaktadır. Klavyelerde harf ve rakam tuşlarının yanı sıra sembol, işaret ve fonksiyonel tuşlarda bulunmaktadır.

Klavyelerde sembol ve işaretler genellikle klavyelerin üst kısmında bulunan rakam tuşlarının üzerinde ya da bu tuşların hizasında yer almaktadır. Klavyelerde bu üst kısımda bulunan sembol ve işaretler genellikle klavyelerden yapılan ikili tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır.

Klavyelerden işaret ve sembolleri oluşturmak için uygulanan 2’li tuş kombinasyonları genellikle ”Shift” ya da ”alt gr” tuşlarından biri ile ilgili sembolün tuşu arasında yapılmaktadır.

Tuş kombinasyonlarının farklı tuşlar ile yapılmasının sebebi; oldukça fazla olan sembol ve işaretlerin tek bir tuş üzerinde yer alamamasından kaynaklanmaktadır. Fark edersiniz ki klavyelerde üst kısımda yer alan rakam tuşlarının genellikle 3 farklı işlevi bulunmaktadır.

Konumuzun ana teması olan ters eğik çizgi ( \ ) işareti de klavyeden yapılan 2’li tuş kombinasyonu ile oluşturulmaktadır. Klavyede üst rakam tuşlarından 0 rakamının tam sağında bulunan bu işaret, bulunduğu tuşta ters slash işaretinin haricinde 2 farklı işaretle birlikte yer almaktadır.

Şimdi  hep birlikte aşağıdan bu işaretin nasıl oluşturulduğuna bakalım. İşte detaylar..

KLAVYEDE TERS EĞİK ÇİZGİ ( \ ) NASIL YAPILIR ? 

Klavyede ters eğik çizgi, klavyeden yapacağınız 2’li tuş kombinasyonu ile oluşturulmaktadır. Klavyede ters eğik çizgi işareti, klavyelerde bulunan üst rakam tuşlarından sıfır (0) rakamının tam sağ yanındaki tuşta bulunmaktadır.

Bu tuş üzerinde toplamda 3 farklı işaret bulunmaktadır. Bu tuşa tek başına basmanız halinde yıldız (*) işareti oluşacaktır. Ters eğik çizgi işaretini oluşturmak için; klavyeden 2’li tuş kombinasyonu yapmanız gerekmektedir.

TERS EĞİK ÇİZGİ ( \ ) :   Alt gr + \ 

Ters eğik çizgi işaretini oluşturmak için; klavyede space (boşluk) tuşunun sol ve sağında yer alan alt tuşlarından sağ taraftaki ”alt gr” tuşuna basılı tutun ve üst kısımdaki rakam tuşlarının hemen sağındaki ( *?\)  işaretlerinin yer aldığı tuşa basın.

Bu tuş kombinasyonu ile birlikte dilediğiniz tüm metin yazılarına ve metin alanlarında bu işareti ( \ ) oluşturabilirsiniz.

İşlem bu kadar basit. 

NOT: Dilerseniz bu işareti buradan ( \ )  kopyala-yapıştır metodu ile dilediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız geren işareti kopyalamak ve ardından kullanmak istediğiniz yer yapıştırmak. Ayrıca bu işareti Windows’un karakter eşlem uygulamasından da bulup kopyalayabilirsiniz. 

”Bu yazımızda sizlere klavyeden ters slash (ters eğik çizgi) işaretinin nasıl oluşturulduğunu anlattık. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.