Klavye’de Telif Hakkı ( Copyright © ) İşaret Nasıl Yapılır ?

Klavye’de telif hakkı simgesi © nasıl yapılır ? Klavye’de telif hakkı ( Copyright © ) işareti ya da sembolü nasıl yapılır? Klavye’de telif hakkı simgesi nasıl oluşturulur ? Bu yazımızda sizlere telif hakkı bildiriminde kullanılan Copyright ©  simgesinin nasıl oluşturulduğunu anlattık. İşte detaylar..

Yuvarlak içinde C işareti olarak bilinen ve telif hakkı anlamın da gelen Copyright © simgesi, bir çok içerikte karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu simge klavyeler üzerinde yer almamaktadır. Bu simgeyi oluşturmak istiyorsanız klavyeniz üzerinden bir kaç tuş kombinasyonu yapmanız gerekmektedir.

Bildiğiniz üzere klavyeler üzerinden yüzlerde sembol ve işareti oluşturabiliyoruz. Ancak bu sembollerin bir çoğu klavyeler üzerinde yer almıyor. Ayrıca yer alan bazı semboller gibi 2li tuş kombinasyonu ile oluşturulamıyor.

Örnek verecek olursak; Klavyeden Dolar $ simgesini oluşturmak için Shift + 4 tuşu şeklinde 2li tuş kombinasyonunu kullanıyoruz. Bu işlem oldukça pratik ve bir çok klavyenin üzerinde bu simgenin yer almasından dolayı oldukça akılda kalıcı bir işlem oluyor.

Ancak bazı semboller hem oldukça sık kullanılmamasından dolayı hem de tuş kombinasyonlarının diğerlerine nazaran biraz daha karmaşık olmasından dolayı pek akılda kalıcı olmuyor. Bu sebepten dolayı sizinde bu yazımızı şuan da okuyor olma sebebiniz bu olabilir.

Konuyu uzatmadan hemen klavyeden Telif hakkı simgesi yani Copyright © işaretinin nasıl oluşturulduğuna bakalım.

Klavye’de Copyright © Simgesi Nasıl Oluşturulur ?

Klavyeden Copyright © simgesi 5’li tuş kombinasyonu ile oluşturulmaktadır.

Bu tuş kombinasyonu  ” Alt + 0169 ”  şeklindedir.

Yani klavyeden Copyright © simgesini oluşturmak için ilk olarak ”ALT TUŞUNU” basılı tutarken sırasıyla klavyemizde yer alan NUMBER PAD kısmından sırasıyla 0,1,6,9 rakamlarına basıyoruz. Bu tuş kombinasyonu sonucunda Copyright © simgesi içeriğimize yazılmış oluyor.

2.YÖNTEM: Yukarıdaki tuş kombinasyonu ile bu simgeyi oluşturamadıysanız 2. yöntemimiz ile de bu simgeyi oluşturabilirsiniz. Bunun için ilk olarak ”Karakter Eşlem” uygulamasını açın.

Karakten eşlem uygulamasını bilgisayarınızın arama kısmına yazarak bulabilirsiniz.

Eski sürüm Windows işletim sistemlerinde bu uygulamaya gitmek aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

‘ Başlat > Tüm programlar > Sistem Araçları > Karakter Eşlemi ‘

KARAKTER EŞLEM UYGULAMASINI AÇTIKTAN SONRA KARŞINIZA OLUŞTURABİLECEĞİNİZ SEMBOLLER ÇIKACAKTIR. BURADAN COPYRIGHT © SİMGESİNİ AŞAĞIDAKİ EKRAN GÖRÜNTÜSÜNDEKİ GİBİ BULUN.

Simgeyi bulup üzerine tıkladıktan sonra seç butonuna basın ya da simgenin üzerine 2 defa tıklayın otomatik olarak seçilsin. Simge seçildikten sonra kopyalanan karakterler kısmından kopyala butonuna basın ve ilgili kopyalanan simgeyi dilediğiniz bir yere yapıştır yöntemini uygulayarak yerleştirin.

Ayrıca uygulamada simge seçildikten sonra pencerenin en alt sağ köşesinde de gördüğünüz üzere ilgili simgenin hangi tuş kombinasyonu ile de yazıldığını yine ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi görebilirsiniz.

YÖNTEM 3: Bu yöntem de olabilecek en son yöntemdir. Ancak Tıpta çarelerin tükenmediği gibi Teknolojide de çareler son bulmuyor. Dilerseniz bir üstteki yöntemin benzeri gibi buradan ” Copyright © ”  telif hakkı simgesini sağ tık kopyala yapıştır yöntemi ile kopyalayıp dilediğiniz yer yere yapıştırabilirsiniz. Bu da ayrı bir çözüm yoludur. Tercih sizin.

Bir yazımızın daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu yazımızda sizlere klavyede telif hakkı simgesinin ” Copyright © ”  nasıl oluşturulduğunu 3 farklı yöntem ile anlattık. Umuyoruz ki sizler için faydalı olmuştur. Konu ile ilgili herhangi bir soru ya da sorununuz varsa bunu bizlere aşağıdan ”yorumlar” kısmından dile getirebilirsiniz. Yeni bir anlatımda görüşmek dileğiyle..

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.