Klavyede Pound/Sterlin (£) İşareti Nerede, Nasıl Yapılır ?

Klavyede POUND (£) işareti nerededir ? Klavyeden POUND (STERLİN) işareti nasıl yapılır ? POUND sembolü nasıl yazıya eklenir ? Bu sorunun cevabını mı arıyorsunuz ? İşte sorunuzun cevabı burada ! Bu yazımızda sizlere klavyeden POUND (£) işaretinin nerede yer aldığını ve bu işareti nasıl yazıya eklenebileceğini anlattık. İşte detaylar..

Günümüzde dünya üzerinde sanal paralar haricinde dolaşımda bulunan para birimi sayısı 180’i aşmış durumda. Bazı ülkeler ortak para birimlerine sahip, bazıları ise kendi para birimini kullanıyor. Dünya üzerinde bir çok para biriminin ise bir sembolü bulunuyor. Bu semboller para birimini belirtmek amacıyla bir çok noktada kullanılıyor ve kolaylık sağlıyor.

Bildiğiniz üzere de bu para birimlerinin bazılarını bilgisayarımızın klavyesi ile yapacağımız basit bir tuş kombinasyonu ile yazılarımıza ekleyebiliyoruz. Klavyeden basit bir şekilde ekleyebildiğimiz para birimlerinin başında ise dünya üzerinde en popüler para birimleri olan DOLAR ($) ve EURO (€) geliyor.

Bu para kullanım oranının yüksek olmasından dolayı neredeyse tüm bilgisayar klavyelerin üzerinde bulunmaktadır. Bu para birimlerini kullanmak için yapmanız gereken sadece ”Alt Gr tuşu” ile birlikte Dolar için ”4 tuşu” , Euro için ise ”E tuşu” ‘na basmak olmaktadır.

Ancak bu para birimlerinin haricinde neredeyse bir çok para biriminin sembolünü kullanmak için yine de kolay olsa da bunlara nazaran biraz daha karışık bir kombinasyon yapmamız gerekiyor. Bu durumda konu başlığımız olan POUND (Sterlin) para biriminin sembolünün kullanımı için geçerli.

Şimdi hep birlikte konumuzun başlığı olan POUND (Sterlin) para birimi sembolünün klavyede nerede yer aldığı ve nasıl bu sembolü oluşturabileceğimize bakalım.

Pound (Sterlin) para birimi klavyede ne yazık ki yer almıyor. Günümüzde bir çok klavyede Euro ve Dolar para birimlerinin sembolü yer almaktadır ancak dünya para piyasasının en aktif 3. para birimi olan STERLİN klavyede yer almamaktadır. Ama bu sembolü oluşturmanın basit bir formülü var. Pound sembolünü aşağıdaki tuş kombinasyonu ile yazılarınıza ya da kullanmak istediğiniz yere ekleyebilirsiniz.

POUND (STERLİN) SEMBOLÜ NASIL OLUŞTURULUR ?

Pound (Sterlin) para biriminin sembolünü oluşturmak için klavyeden 4 tuşu basmamız gerekiyor.

POUND (£) sembolü için kullanılan tuş kombinasyonu : ” ALT + 156 ”

Pound sembolünü oluşturmak için ilk olarak klavyeniz de sol tarafta yer alan ”ALT TUŞU” ‘na basılı tutun. Ardından klavyenizin numerik klavyesinden sırası ile ”1” , ”5” ve ”6” tuşlarına basın. Bu işlemin ardından POUND (£) sembolü yazınıza ya da içeriğinize eklenecektir.

İŞLEM BU KADAR BASİT.

İPUCU : Dilerseniz POUND sembolünü tüm cihazlarda kopyala, yapıştır yöntemini kullanarak, dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken burada (£) parantez içindeki POUND sembolünü kopyala yaparak, dilediğiniz yere yapıştırabilirsiniz. Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

NOT: Ayrıca 2012’den beri kullanımda olan Türk Lirası (₺) sembolünü de klavyenizden oluşturacağınız tuş kombinasyonu ile oluşturabilirsiniz. Günümüz yeni nesil dizüstü bilgisayarların klavyelerinde T harfinin yer aldığı tuşta TÜRK LİRASI sembolünü görebilirsiniz.

TÜRK LİRASI SEMBOLÜNÜ NASIL OLUŞTURABİLECEĞİNİZİ MERAK EDİYORSANIZ;
”BURAYA” tıklayarak, TL (₺) sembolünün nasıl oluşturulduğunu öğrenebilirsiniz.

( TeknoAjan.com ­| Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. )