Klavyede Nokta (.) İşareti Nerede, Nasıl Yapılır ?

Klavyede nokta (.) işareti nerede ? Klavyeden nokta (.) işareti nasıl yapılır ? Klavyede nokta tuşu nerede, nasıl yazılır ? Bu yazımızda sizlere klavyede nokta (.) işaretinin yer aldığı tuşun nerede olduğunu gösterdik. İşte detaylar..

Klavyeler üzerinde 100 dolaylarında tuş bulunmaktadır. Bu tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır. Klavyeler üzerinde harf ve rakam tuşlarının yanı sıra sembol, işaret tuşları ve fonksiyonel tuşlar bulunmaktadır.

Klavyeler üzerinde metin yazılarında en çok kullanılan ve ihtiyaç duyulan onlarca işaret ve sembol bulunmaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan bu işaret ve sembollerin bazıları tek başına bir tuş vasıtasıyla kullanılabilirken, bazıları 2’li tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır.

Klavyeler üzerinde ‘Shift’ ya da ‘alt gr’ tuşlarından bir ile yapılan 2’li tuş kombinasyonu ile oluşturulan semboller genellikle klavyelerdeki üst rakam tuşlarının üzerinde yer alan işaret ve semboller olmaktadır. Bu kısımda yer alan işaret ve semboller 2’li tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır.

Bunun haricinde klavyeden en çok kullanılan  ‘nokta’ (.) , ‘virgül’ (,) , tire (-) vs.. gibi noktalama işaretleri tek tuş ile oluşturulabilmektedir. Bu işaretleri klavyeden tuş bir tuşa basarak basit bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Konumuzun ana teması olan nokta (.) işareti de klavyelerde tek bir tuş üzerinde yer almaktadır. Klavyelerde en çok kullanılan noktalama işareti olan nokta işaretinin klavyede nerede bulunduğuna bakalım.

KLAVYEDE NOKTA (.) İŞARETİ NEREDE, NASIL YAPILIR ? 

Klavyede nokta işareti tek bir tuş üzerinde yer almaktadır. Klavyeden nokta işaretini dilediğiniz herhangi bir metin dosyasına ya da metin yazılabilen bir yerde tek bir tuş vasıtasıyla yazabilirsiniz.

Klavyelerde nokta işareti, ‘ENTER’ tuşunun hemen altında yer alan ‘SHİFT’ tuşunun tam solundaki tuştur. 

Yukarıdaki klavye görüntüsünde ok işareti ile belirttiğimiz kısıma bakarak ‘nokta’ (.) işaretinin yer aldığı tuşu görebilirsiniz. Ayrıca bu tuşun üzerinde ‘iki nokta üst üste’ (:) işaretini de görebilirsiniz.

Klavyeden ‘iki nokta üst üste’ (:) işaretinin nasıl yapıldığına da ”BURADAN” erişebilirsiniz.

İşlem bu kadar basit.

”Bu yazımızda sizlere klavyede ‘nokta’ (.) işaretinin nerede olduğunu gösterdik. Konu ile ilgili teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.” 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.