Klavyede Köşeli Ayraç [Köşeli Parantez] Nasıl Yapılır ?

Klavyede köşeli ayraç işareti nasıl yapılır ? Klavyeden köşeli parantez işareti nasıl yapılır ? Klavyeden köşeli parantez işareti nasıl yazılır ? Bu yazımızda sizlere klavyeden köşeli ayraç işaretinin, bir başka deyişle köşeli parantez işaretinin nasıl yapıldığını anlattık. İşte detaylar.. 

Bilgisayar klavyelerinde bulunan tuşlar üzerinde onlarca harf,rakam,işaret,semboller bulunmaktadır. Klavyeler üzerinde bulunan harf ve rakamlar tek başlarına herhangi bir tuş kombinasyonu yapmadan kullanılabilmektedir.

Klavyeler üzerinde bulunan bazı sembol ve işaretlerde tek başına kullanılabilmektedir. Özellikle metinlerde kullanılmaması imkansız olan hayati bir önem taşıyan noktalama işaretlerinden nokta ve virgül tek başına bir tuş üzerinde yer almaktadır. Bunların yanı sıra yine bir çok noktalama işaretleri de yine klavyeler üzerinde yer almaktadır.

Elbette noktalama işaretlerini kullanmadan bir metin, bir içerik oluşturmak neredeyse imkansız. Bu sebeple metinlerde en çok kullanılan ve ihtiyaç duyulan işaret ve semboller klavyeler üzerinde yer almaktadır. Ancak bu sembol ve işaretlerin bir hayli fazla olmasından ötürü bunlar tek bir tuş üzerinde yer almamaktadır.

Bilgisayar klavyelerinin üzerinde yer alan işaret ve sembollerin bir çoğu genellikle klavyelerin üst rakam tuşlarının üzerinde yer almaktadır. Hatta fark etmişsinizdir klavyelerde bu tuşların üzerinde birden fazla sembol ve işaret yer almaktadır.

Bu işaret ve sembolleri oluşturmak için; klavye üzerinde belirli tuş kombinasyonu yapmak zorundayız. Bu tuş kombinasyonları genellikle basit bir tuş kombinasyonudur. Klavyeden sadece 2 tuşa basmamız bu sembollerin oluşturulması için yeterli olmaktadır.

Bu sembollerin oluşumu için yapılan tuş kombinasyonları 2’li tuş kombinasyonlarıdır. Bu tuş kombinasyonları işarete göre; ‘Shift’ ya da ‘alt gr’ tuşlarından biri ile yapılan tuş kombinasyonudur.

Konumuzun ana teması olan ‘köşeli ayraç’ işareti de 2’li tuş kombinasyonu ile oluşturulmaktadır. Şimdi hep beraber aşağıdan [köşeli parantez] işaretinin nasıl oluşturulduğuna bakalım.

KLAVYEDE [KÖŞELİ PARANTEZ] NASIL YAPILIR ? 

Klavyeden köşeli parantez [köşeli ayraç] işaretleri 2’li tuş kombinasyonu ile oluşturulmaktadır. Bu işaretler için yapacağımız tuş kombinasyonları; Alt gr tuşu ile ‘8’ ve ‘9’ rakamları olacaktır.

  • Klavyeden sol köşeli ayraç ‘ [ ‘ işaretini yapmak için;  Alt gr + 8
  • Klavyeden sağ köşeli ayraç ‘ ] ‘ işaretini yapmak için;  Alt gr + 9

tuşlarına basın.

Yani klavyeden sol köşeli ayraç işaretini oluştururken; ilk olarak ‘alt gr‘ tuşuna basılı tutun ve üst rakam tuşlarından ‘8‘ rakamına basın. Klavyeden sağ köşeli ayraç işaretini oluşturmak için; ilk olarak ‘alt gr‘ tuşuna basılı tutun ve üst rakam tuşlarından ‘9‘ rakamına basın.

NOT: Alt gr tuşu klavyede space (boşluk) tuşunun sol ve sağında yer alan alt tuşlarından sağ tarafta yer alan tuştur. 

NOT: Dilerseniz bu işaretleri buradan ‘ [ ‘ ,  ‘ ] ‘  kopyala-yapıştır metodu ile de kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bu işaretleri kopyalayın ve kullanmak istediğiniz yere yapıştırın. Herhangi bir tuş takımındaki bozukluk durumlarında bu metodu kullanabilirsiniz. Ayrıca bu işaretlere Windows’un karakter eşlem uygulamasından da erişebilir ve yine oradan kopyalayabilirsiniz. Karakter eşlem uygulamasını Windows arama kısmından aratarak çalıştırabilirsiniz.

”Bu yazımızda sizlere klavyeden köşeli parantez işaretlerinin nasıl yapıldığını anlattık. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından iletebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.